میزان بارندگی در ماه دسامبر 18 درصد بیشتر از حد نرمال است

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش آذرماه 18 درصد بیشتر از حد نرمال بوده است، گفت: تا پایان زمستان دمای کشور حداکثر نیم تا یک درجه بالاتر یا کمتر از نرمال خواهد بود.

سحارتجبش با اشاره به میزان نرمال بارندگی در فصل جاری گفت: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه 1400) بارش ها حدود 19.8 درصد کمتر از حد نرمال بوده اما از ابتدای فصل جاری (اوایل آذر) تاکنون بارندگی ها کمتر از حد نرمال بوده است. ، میزان بارندگی حدود 18 درصد بیشتر از حد نرمال است. این میزان نرمال است و تنها میزان بارندگی در پنج استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کوم، هرمزگان و یزد بیش از نرمال و در سایر استان ها کمتر از نرمال است.

وی افزود: سدهای اصلی کشور در استان های غربی ایلام، لرستان، کرمانشاه، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند که آب کشاورزی، آب شرب و غیره را تامین می کنند و شرایط نامطلوب زیادی دارند.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: از ابتدای سال بارانی تاکنون بارندگی در کرمانشاه حدود 130 میلی لیتر کمتر از نرمال، در ایلام حدود 112 میلی لیتر زیر نرمال و در لرستان 75 میلی لیتر زیر نرمال و کل کشور حدود 17 میلی لیتر است. درصد کمتر از حد نرمال نرمال یعنی 20 درصد کاهش بارندگی داریم.«ما نرمال هستیم.

وی گفت: در فصل پاییز میزان بارش ها 40 درصد کمتر از حد نرمال بوده است. وی ادامه داد: سال گذشته برف نداشتیم، آرام آرام موضوع مدیریت منابع آب در حوزه شرب، کشاورزی، صنعت و سایر اهداف باید جدی گرفته شود.

  14 ابزار روزمره در مصر باستان

تاجبخش درباره پیش بینی زمستان گفت: پیش بینی زمستانی ما عادی است. ممکن است بارندگی در برخی استان ها بالاتر از حد نرمال باشد، اما تا پایان تابستان نمی تواند آب کافی را تامین کند، مگر اینکه بارندگی وجود داشته باشد که در حال حاضر در نمودارهای هواشناسی قابل مشاهده نباشد.

وضعیت دمای زمستان

وی در خصوص پیش بینی دمای زمستان گفت: به مرور زمان با ورود سامانه های جدید جوی دما کاهش می یابد و ممکن است تا یک هفته سرد شود اما در کل زمستان امسال تغییرات دما چندان چشمگیر نیست و حداکثر به نصف خواهد رسید. تا یک درجه بالاتر یا کمتر از حد نرمال و زمستان خیلی سردی نخواهیم داشت که دمای آن دو تا سه درجه کمتر از حد نرمال باشد.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: سامانه ای که در بیشتر نقاط کشور فعالیت می کند سامانه سرد با کاهش دما و سرما است که با عبور این سامانه از کشور جبران می شود. به طور کلی تغییرات دمایی در کشور چندان چشمگیر نیست اما در مقاطع زمانی مختلف با ورود هوای سرد کاهش دما خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه این بارندگی ها نمی تواند کمبود آب را جبران کند، گفت: برخی از بارندگی ها به صورت سیلابی است که نه تنها در ایران بلکه تقریبا در تمام دنیا در مدل های بلندمدت مشاهده نمی شود. به عنوان مثال، سیل چند ماه پیش در آلمان که منجر به کشته شدن 100 نفر شد، غیرقابل پیش بینی بود، وضعیت مربوط به تغییرات اقلیمی است و مدل های پیش بینی آب و هوا از این باران ها اطلاعی ندارند.

  میزان کمک های نهضت ملی مسکن اعلام شد

تاجبخش ادامه داد: بارندگی در کوم در ماه های اخیر 100 سال با دوره بازگشت بوده و هر 100 سال یک بار چنین بارندگی هایی رخ می دهد. بنابراین از آنجایی که مدل های هواشناسی با این نوع بارش ها آشنایی ندارند، 15 روز قبل اخطار می دهیم، اما به طور کلی طبق مدل های بلند مدت، بارش ها نرمال است.

رئیس سازمان هواشناسی درباره نحوه مدیریت آب باران گفت: مسلماً اگر مانند سال های قدیم و آبی بارندگی داشته باشیم اما نتوانیم آن ها را مدیریت کنیم، وضعیت بهتر نمی شود، بنابراین باید از روش های مختلفی مانند سال های آبی استفاده کنیم. مدیریت حوضه های آبخیز، سدها و راه ها مسئولان مربوطه تشخیص می دهند که حفظ آب باید در دستور کار باشد.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی روش های نوین آبیاری و روش های مرسوم در دنیا برای کنترل و نگهداری آب بسیار موثر است. بخشی از آب آشامیدنی توسط صنایع مصرف می شود. ما صنایع آب زیادی داریم که در فلات مرکزی ایران واقع شده اند.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: استفاده از آب شیرین کن با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی معضلی است که در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. تصمیمات زیادی وجود دارد که حوزه های وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و وزارت صمت می توانند با ملاحظات سازمان حفاظت محیط زیست کار کنند.

وی درباره تاثیر حفر چاه های کشاورزی در کاهش آب های زیرزمینی و غرق شدن آن گفت: حفر چاه های کشاورزی یکی از بزرگ ترین مشکلات ماست که تقریباً بیشتر آب های زیرزمینی به این شکل مصرف می شود و دلیل اصلی فرو رفتن روی زمین از بین رفتن است. روی سازه های زیرزمینی.»

  زندگی در اینجا به "زغال سنگ" بستگی دارد

تاجباش در پایان خاطرنشان کرد: سال هاست که دچار خشکسالی هیدرولوژیکی هستیم بنابراین این بارندگی ها نمی تواند به راحتی این میزان خشکسالی را از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید