میدان بهارستان; از ترور محمدعلی شاه تا مجلس قانونگذاری

مرضیه موسوی| او در چهار سوی میدان بهارستان، در دوره های مختلف تاریخی کشور، اتفاقات مهمی را به خود دیده است. از ترور نافرجام محمدعلی شاه در مقابل عمارت مسعودیه که بهانه ای برای سرکوب مشروطه خواهان شد تا ترور حسنعلی منصور در مقابل ساختمان مجلس شورای ملی و روایت داستانی به نام انقلاب اسلامی.

بخش بهارستان حوادث مهمی را در تاریخ خود به ثبت رسانده است که بیشتر آنها حول محور میدان بهارستان می چرخد. فقط به اطراف این میدان نگاه کنید تا احساس کنید خطوط تاریخ را دنبال می کنید و از فاصله نزدیک تری با آن روبرو خواهید شد.

باغ های بهاری و همیشه سبز

بهارستان تا ساختن حصار نصیری بیرون دروازه دارالخلافه بود. در این منطقه در حاشیه شهر می توان باغ های بزرگ و سرسبزی را دید که باغ نگارستان تنها یکی از آنهاست. بیشتر این باغ ها به زودی ناپدید شدند و عمارت های تازه ساخته جایگزین آنها شدند. وجود ساختمان مجلس در میدان بهارستان آن را به یکی از سیاسی ترین میدان های تهران تبدیل کرده است.

یکی از مهمترین اتفاقات، تشکیل اولین مجلس قانونگذاری کشور در ضلع شمالی میدان بهارستان است. مجلس شورای ملی برای اولین بار در این میدان و در ملک میرحسین خان سپهسالار برگزار شد که حاصل سالها مبارزه مشروطه بود. دو مجسمه مفرغی شیر با شمشیر در دست در زمان مظفرالدین شاه درست بالای سردر ساختمان مجلس شورای ملی قرار داشت و نمادی از «عدالت مظفر» بود. این دو مجسمه هم اکنون در ورودی موزه مجلس در عمارت سپه سالار قرار دارند.

محمد شاه

قتل های مهم تاریخ در این نقطه از تهران

ترور نافرجام محمدعلی شاه در مقابل عمارت مسعودی در بهارستان یکی دیگر از رویدادهای تاریخی میدان بهارستان است. محمدعلی شاه یکی از مخالفان مشروطه بود و یک روز که به سمت دوشنبه می رفت دو نارنجک دستی به سمت کاروان شاه پرتاب کردند.

  قهرمانی کشتی ایران در آسیا با 8 مدال رنگ

محمدعلی شاه از این حادثه جان سالم به در برد. اما این ترور نافرجام بهانه ای شد تا مجلس شورای ملی را ببندد و روزهای سیاه مشروطه خواهان را آغاز کند. در این دوره استبداد صغیر در کشور آغاز شد و مجلس شورای ملی مدتی تعطیل شد.

میرزا علی اکبر خان اتابک، نخست وزیر در زمان حکومت محمدعلی شاه، در زمان حکومت شاه در حال خروج از ساختمان درست مقابل ساختمان مجلس بود که بر اثر اصابت سه گلوله به بدنش کشته شد و جان باخت. اما این تنها کشتار در بهارستان نبود و مدت ها بعد حسنعلی منصور، دومین نخست وزیر پهلوی، درست در مقابل ساختمان مجلس شورای ملی توسط نیروهای مجاهدین اسلام ترور شد.

میدان بهارست و مجلس شورای ملی بارها شاهد تظاهرات علیه دولت مصدق در دوران ریاست جمهوری دکتر مصدک بوده است. به نظر می رسد اهمیت سیاسی بهارستان همچنان پابرجاست و پس از چندین دوره فعالیت مجلس شورای ملی و سپس مجلس شورای اسلامی در کنار این میدان، بهارستان محل اعتراضات صنفی و مردمی و بیان مطالبات آنان است.

مجلس مقننه

اولین مجلس قانونگذاری ایران

ساختمان مجلس شورای ملی که بعدها به مجلس شورای اسلامی تغییر نام داد، علاوه بر اهمیت سیاسی و تاریخی، بنایی با ارزش های معماری است. مجلس شورای ملی که ابتدا در خانه میرحسین خان سپهسالار تشکیل شد، بنایی با آینه کاری و گچبری و آجرکاری است.

تالار آینه این بنا یکی از دیدنی ترین تالارهای آینه تهران قدیم است. در این ساختمان موزه ملی مجلس شورای اسلامی تأسیس شد که صحن مجلس شورای ملی با همان میز و نیمکت و تریبون گذشته در آن قرار دارد.

اسامی، نمادها و ویژگی های نمایندگان مجلس بر روی دیوارهای این موزه از دوره اول تشکیل مجلس شورای ملی تا کنون و همچنین در زیرزمین موزه مجلس و همچنین مجسمه آیت الله مدرسه دیده می شود. .

  پرداخت کمک بلاعوض 110 هزار تومانی لغو شده است؟

زندانی که آیت الله مدرس در آن زندانی بود و همچنین موزه مردم شناسی کنجی برای افزودن بر جذابیت وی ایجاد شد. موزه ملی مجلس دقیقا در کنار ساختمان جدید و محوطه مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

مدرسه و مسجد سپه سالار

مدرسه و مسجد سپه سالار درست در کنار ساختمان مجلس در میدان بهارستان قرار دارد. این مدرسه علمیه و مسجد دارای یکی از زیباترین معماری های اماکن مذهبی تهران است. استفاده از کاشی و سرپیچ و ازاره که به سنگ‌ها و ستون‌ها جان می‌بخشد، گوشه‌ای از این معماری است.

با ورود به حیاط این مسجد، معماری متقارنی را خواهید دید که در بیشتر اماکن مذهبی دوره قاجاریه به چشم می خورد. ازاره های اطراف حیاط تجمل و جلوه زیادی به این محوطه می بخشید. یکی از بهترین جنبه های معماری در این مسجد و مدرسه تاریخی که توسط میرحسین خان سپهسالار ساخته شده، سقف شبستان مسجد است که ترکیبی از مقرنس و پنجره های چوبی را به نمایش می گذارد.

حجره های مسجد و مدرسه سپه سالار سال هاست که در اختیار طلاب بوده تا در حین تحصیل در آن سکونت داشته باشند و به محل تحصیل خود نزدیک باشند. کتابخانه مسجد سپه سالار از دیگر دیدنی های این مجموعه است.

سپهسالار

ظهیرالاسلام و چاپخانه های قدیمی اش

خیابان ظهیرالاسلام و چاپخانه های قدیمی آن خیابانی است که بزرگترین و قدیمی ترین چاپخانه های کشور در آن تأسیس شده است. اکثر افرادی که در این چاپخانه ها کار می کردند و البته صاحبان چاپخانه ها، افراد مذهبی بودند.

در دوران انقلاب اسلامی در این چاپخانه ها اعلامیه و کتاب های ممنوعه پخش می شد و به همین دلیل ساواک به این خیابان مشغول است. این خیابان بعد از انقلاب محل خرید کارت تبریک عید نوروز و بعدها محل فروش کارت تبریک و حتی کارت دعوت بود.

  این کودک ربوده شده را شناسایی کنید

خیابان ری و چهارراه سرچشمه یکی دیگر از خیابان هایی است که به بهارستان منتهی می شود و قدیمی ترین محله ها و کوچه های تهران را پیش روی شما قرار می دهد.

درست در کنار این میدان، محله ایران و دو مدرسه اجتماعی و علوی است که اتفاقات مهمی در دوران انقلاب در آن رخ داده است. خیابان بهارستان نیز تا دوره پهلوی دوم قهوه خانه های معروفی داشت. از جمله کافه لقانتا که این روزها اثری از آن باقی نمانده است.

جاذبه های اطراف بهارستان

کافی است چند متری تا خیابان دانشرا در میدان بهارستان پیاده روی کنید تا به باغ نگارستان برسید. باغ قاجار، زمانی اولین مدرسه صنایع دستی بود که توسط کمال الملک اداره می شد. سال ها بعد پروین اعتصامی مدت کوتاهی مسئولیت کتابخانه اش را برعهده داشت و این روزها علاوه بر موزه مدرسه کمال الملک، آثار موزه های مختلفی از جمله آینه منیر فرمانفرمایان به نمایش گذاشته شده است.

درست پشت این باغ، در حیاط ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موزه ملی هنرهای زیبا با بهترین هنرهای ایرانی و اسلامی میزبان علاقه مندان است. عمارت مسعودیه یکی دیگر از بناهای تاریخی اطراف این میدان است. خانه موزه استاد صبا در خیابان ظهیرالاسلام منتظر شماست.

دفتر حزب جمهوری اسلامی در مجاورت این میدان واقع شده و چند سالی است که موزه و مرکز فرهنگی شهدای سرچشمه بوده است. مرکزی که در آن علاوه بر یادمان شهدای تیر 7، نقاشی و خوشنویسی و هنرهای تجسمی هنرمندان معاصر در آن به نمایش گذاشته شده است.

پیاده روی در میدان بهارستان، گردشی در دل تاریخ دو قرن اخیر تهران و مروری بر اتفاقات مهمی است که روزگاری در این خیابان ها رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید