موجود در آینه برجام

حسن رضایی‌پور| یکی از موضوعات مهم تاثیرگذار بر روند بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون، ابهاماتی است که در چند موضوع مختلف به وجود آمده است. موضوعاتی که ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما در عمل به هم مرتبط هستند.

پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، بحث درباره احیای آژانس و از سرگیری مذاکرات هسته ای توسط شرکت کنندگان در آن به اوج خود رسید.

این موضوع با توجه به اینکه بر اقتصاد کشور سایه افکنده است برای فعالان اقتصادی در تمامی بازارها بسیار حائز اهمیت است به طوری که هر زمان که اخبار مثبت یا حتی منفی در این حوزه مخابره می شود، بازارهای سرمایه گذاری نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

در این میان اخبار و شایعات لغو برخی تحریم های آمریکا علیه ایران برای بازگشت به برجام شدت گرفته و سرنوشت تمامی بازارهای سرمایه گذاری به تغییرات احتمالی در این وادی گره خورده است.

بازار سرمایه که از اواسط تابستان تحت تاثیر عوامل خارجی تاثیرگذار فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد، اکنون با یک سوال بزرگ روبرو شده است. اینکه توافق هسته ای و لغو تحریم ها چگونه به بورس تهران می انجامد، سرمایه گذاران را به سمت رفتارهای هیجانی سوق می دهد.

این واکنش ها تقریباً در هر دور از مذاکرات رسمی ایران و غرب توسط سرمایه گذاران دیده شده است. در چنین شرایطی معاملات بورس نیز هیجانی را به دنبال داشت. در ماه های اخیر معمولا انتشار اخبار مثبت از روند مذاکرات و احتمال تقویت توافقات بین المللی با مطالب متعددی همراه بوده است.

  مهمترین پزشکانی که کشته شدند

تزریق منابع به بازارهای مالی، کاهش قیمت دلار، کاهش انتظارات تورمی و تعمیق رکود بازار نیز ممکن است در وهله اول به نفع بورس باشد، اما واقعاً این فرصت ها تا چه اندازه می توانند با واقعیت فعلی مطابقت داشته باشند؟

بازگشت به برجام همواره یکی از دغدغه های اصلی سرمایه گذاران بوده است، با این تفاوت که نگاه کلی به تاثیر آن بر روند معاملات وجود ندارد. اگرچه پس از احیای برجام شاهد نوسانات احتمالی نرخ ارز خواهیم بود، اما این خود نمی تواند بورس تهران را به حاشیه براند.

در دوره های گذشته تجربه نشان داده است که بازار سرمایه در شرایط سیاسی مشابه همچنان به برد خود ادامه می دهد، اما مسلما راه کسب سود برای شرکت های مختلف در بازه های زمانی مختلف انجام خواهد شد. بررسی وضعیت بازار سرمایه در ماه های اخیر نشان می دهد که تمامی صنایع بورسی به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر اثرات از سرگیری مذاکرات هسته ای قرار دارند، اما میزان تاثیرپذیری شرکت ها متفاوت است.

این به درستی نشان می دهد که چرا بازار بلافاصله به آخرین اخبار واکنش نشان می دهد. در صورت دستیابی به توافقات احتمالی در مذاکرات اصلی بورس دو واکنش متفاوت وجود خواهد داشت.

در گام اول که ممکن است در کوتاه مدت اتفاق بیفتد، به نظر می رسد بازار سرمایه در رکود فعلی با اندکی عقب نشینی در کوتاه مدت به سر می برد، اما با توجه به اینکه در صورت لغو تحریم ها، نرخ ارز به تدریج کاهش می یابد، تورم نیز کاهش می یابد. و تجارت خارجی وضعیت کشور بهبود خواهد یافت با اشتغال و تولید وضعیت را بهبود خواهیم داد، بورس تهران ممکن است در بلندمدت رشد قابل توجهی داشته باشد.

  تناقض نشست خبری فیلم «مرد بازنده»

دیدگاهتان را بنویسید