مه‌لقا ملاح; مادر زیست بوم ایران می میرد

مهلقا ملاح معروف به مادر محیط زیست ایران صبح امروز هفدهم آبان ماه سال 1400 در سن 104 سالگی درگذشت.

مهلقا ملاح در سال 1296 در کاروانسرای عباسیان در راه مشهد زمانی که پدر و مادرش در سفر زیارتی به مشهد بودند به دنیا آمد. پدر مهلقا، پدربزرگ ملاح، به دلیل موقعیت ایالتی در شهرهای مختلف زندگی می کرد.

به همین دلیل مهلکا در شهرهای مختلفی مانند مشهد، کوچان، اصفهان، دامگان، همدان و کرمانشاه تحصیل کرد. پس از تحصیل در رشته فلسفه، علوم اجتماعی و جامعه شناسی در دانشگاه تهران، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم اجتماعی دریافت کرد. سپس برای ادامه تحصیل و تحصیل در رشته علوم اجتماعی در دانشگاه سوربن به پاریس رفت و با درجه دکترا به ایران بازگشت.

مالاک در فرانسه نیز در کتابخانه ملی فرانسه به تحصیل کتابداری پرداخت و به ایران بازگشت و در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول به کار شد. پس از مدتی در سال 1347 به ریاست کتابخانه مؤسسه تحقیقات روانشناسی برگزیده شد.

او پس از بازنشستگی تمام وقت خود را صرف مبارزه برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست کرد.

مهلقا ملاح در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسرش و چند تن از اساتید دانشگاه علاقه مند به محیط زیست، سازمان مردم نهاد محیط زیستی «جامعه زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» را تأسیس کرد و زنان خانه دار و معلمان مدارس با محیط زیست و ضرورت حفاظت آشنا شدند. سرزمین.

او همچنین توانسته شعبه های سازمان غیردولتی زنان علیه آلودگی محیط زیست را به 16 استان کشور گسترش دهد و چندین سال است که خانه شخصی خود را به اداره دولتی و محلی برای محیط بانان تبدیل کرده است.

  هشدار مهم؛ چرا 3 دوز واکسن آسترازنکا تزریق نمی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید