مهمترین کلاهبرداری های مجازی در ماه محرم چیست؟

جامعه 24 – از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. فرقی نمی کند مراسم تشییع جنازه باشد یا تعطیلات، تقویم را پیش رو دارند و برای هر مناسبتی نقشه جدیدی برای کلاهبرداری و خالی کردن حساب افراد ساده لوح دارند.

حتی به محرم هم رحم نمی کنند و از احساسات مردم برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند. چند سالی است که مجرمان سایبری در ایام محرم با استفاده از فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری و تخلیه اکانت مردم می کنند.

این افراد به بهانه های مختلف از جمله نذورات، فروش اقلام محرم، کمک به هیئت و یا کمک به ایتام در ایام محرم احساسات مردم را بر می انگیزند و بدین ترتیب به راحتی به نیت خود می رسند.

تقلب به بهانه نذر

به گزارش جامعه 24، یکی از مهم ترین روش های کلاهبرداران در ایام محرم برای سرقت اطلاعات بانکی و کلاهبرداری پرداخت نذری است. بدین ترتیب مردم با ایجاد سایت ها و صفحات مجازی با عنوان پرداخت نذری در ماه محرم، مدعی نذری برای فقرا، حاشیه نشینان و بی خانمان ها شده و در اختیار آنها قرار می دهند و شهروندان می توانند حتی با پرداخت مبلغی ناچیز در این نذری شرکت کنند. .

برخی از شهروندان خوش نیت که می خواهند پیشنهاد بدهند، اطلاعات حساب خود را در این سایت ها وارد کرده و مبلغی را پرداخت می کنند. در عین حال، کلاهبرداران علاوه بر برداشت وجه از سپرده، با به دست آوردن اطلاعات بانکی این شهروند، به سرقت آنلاین حساب آنها نیز می پردازند.

  مهمترین محصولات فناورانه برای سال 2022

افراد برای اینکه در دام این گونه کلاهبرداری ها نیفتند، نذورات خود را به صورت حضوری ادا کنند و یا فقط به حساب مراکز معتبر و شناخته شده واریز کنند و از واریز وجه به حساب افرادی که در اینترنت و صفحات اینستاگرام تبلیغ می کنند خودداری کنند. .

آلوده کردن سیستم ها به بدافزار با فایل دانلود Noha

یکی دیگر از روش های کلاهبرداری و سوء استفاده که از قدیم الایام به عنوان اولین روش مورد استفاده قرار می گرفته است، باج افزار و کلاهبرداری در پوشش ارائه فایل های مداحی و ادعیه مذهبی است. افراد برخی از فایل‌های boast را به بدافزار آلوده کرده‌اند و به محض دانلود آن‌ها، به دلیل نفوذ بدافزار قربانی می‌شوند و اطلاعات آنها به طور کامل به سرقت می‌رود.

کلاهبرداری های مجازی در ماه محرم

به گزارش جام 24، سرهنگ علی محمد رجبی معاون تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در این خصوص می گوید: بهترین راه دانلود فایل مداحی فقط از منابع یا نرم افزارهای معتبر است. افراد هرگز نباید فایلی را دانلود یا برنامه ای را از سایت های غیر قابل اعتماد نصب کنند، زیرا با نصب برنامه های ناشناس از منابع نامعتبر، بدافزارها می توانند وارد سیستم افراد شوند.


بیشتر بخوانید: کلاهبردار فاز 20 هزار میلیاردی را به 11 پردیس فروخت


وی افزود: برای جلوگیری از این کلاهبرداری ها و سرقت اطلاعات هنگام دریافت فایل ها نیز باید از آنتی ویروس های به روز استفاده کنید.

کلاهبرداری به بهانه فروش اقلام محرم

فروش اقلام محرم از دیگر کلاهبرداری هایی است که مردم در این ماه انجام می دهند. مجرمان سایبری به بهانه فروش اقلام محرم از جمله طبل، دال، سیستم صوتی، کتیبه های عزاداری و حتی اقلام خوراکی با تخفیف، کلاهبرداری می کنند.

  قیمت مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شده است؟

افراد با ساخت وب سایت، این اقلام را برای فروش قرار می دهند و زمانی که فردی اطلاعات خود را وارد می کند، با خطا مواجه می شود و پس از سرقت اطلاعات بانکی، حساب وی توسط کلاهبرداران خالی می شود.

بهترین حالت این است که فقط از فروشگاه های معتبر و معتبر با نام و نشان خرید کنید و هرگز به برخی سایت ها یا صفحات مجازی که اطلاعی از آنها ندارید اعتماد نکنید.

همچنین اگر مردم قصد خرید از سایتی را دارند، دقت کنید و فروشگاه باید نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشد.

پیام های متنی حاوی لینک را باز نکنید

سرهنگ رجبی درباره کلاهبرداری دیگر در ایام محرم نیز می گوید: افرادی که لینک پیامک حاوی بدافزار ارسال می کنند نیز در ایام محرم از این روش استفاده می کنند. با ارسال پیامک حاوی لینک مدعی دریافت مداحی یا احادیث می شوند.

به گفته وی، باید مراقب باشید روی پیامک هایی که حاوی لینک هستند کلیک نکنید، زیرا در این صورت تمام اطلاعات شما به سرقت می رود.

کلاهبرداری های مجازی در ماه محرم

مراقب تورهای گردشگری باشید

در سال های اخیر به دلیل وجود کرونا و حتی قبل از آن، شاهد رشد کلاهبرداری های اینترنتی در ماه محرم بوده ایم. یکی از روش های قدیمی که هنوز هم قربانیان زیادی می گیرد، کلاهبرداری در پوشش تورهای زیارتی است.

بسیاری از افراد با موضوعات تورهای زیارتی اماکن متبرکه و یا خرید بلیط رفت و برگشت کربلا اقدام به درج آگهی می کنند که اکثراً تبلیغاتی است و کلاهبرداران پشت سر آنها هستند.

به گزارش جامعه ۲۴، این روزها تورها و بلیت ها را باید از آژانس ها و سایت های معتبر تهیه کرد. همچنین مردم پس از خرید بلیت به طور همزمان صحت بلیت های صادر شده را بررسی کنند تا در طول سفر گرفتار کلاهبرداری نشوند.

  استفاده از توان فنی و مهندسی سایپا برای تولید ماشین آلات کشاورزی در سوریه

2022-08-01 19:36:01

دیدگاهتان را بنویسید