مهمترین دستاورد سفر پوتین به تهران

اهداف و دستاوردهای پوتین

اما این سفر هم از نظر ایران و هم از نظر روسیه حائز اهمیت بود. هر طرف به دنبال زوایای مختلف در پشت همکاری دوجانبه بود. برای پوتین بیش از هر چیز این سفر نشانه عدم انزوای روسیه در مجامع بین المللی است. این بدان معناست که در شرایطی که روسیه و مقامات آن با تحریم های گسترده بین المللی مواجه هستند، رهبر این کشور در یک نشست منطقه ای در ایران شرکت می کند و پای میز مذاکره با دو قدرت منطقه خاورمیانه یعنی … ایران و ترکیه

در همین رابطه، عبدالرسول دوسالار، استاد دانشگاه کاتولیک میلان، به یورونیوز به فارسی گفت: واقعیت این است که روسیه در حال حاضر در موضع ضعف و انزوای بین المللی قرار دارد. حضور او در کنار ابراهیم رئیسی و رجب طیب اردوغان یادآور این تصویر است که پوتین یک بازیگر معمولی نیست. در حال حاضر، برای مسکو مهم است که نمایشی از عدم انزوا را در صحنه جهانی به تصویر بکشد. به خصوص که این سفر چند روز پس از سفر جو بایدن به عربستان و اسرائیل صورت می گیرد.

دومین چیزی که می توان با توجه به سفر رئیس جمهور روسیه به عنوان یک دستاورد برای کرملین ارزیابی کرد، جلب اعتمادی است که رهبران روسیه در تهران به آن دست یافتند. این اعتماد سازی زمانی ایجاد شد که رهبران ایران در دیدار با پوتین جملاتی را بیان کردند که سیاست روسیه در منطقه خاورمیانه را توضیح می داد. ذکر دو مثال در این زمینه می تواند این رویکرد را بهتر توصیف کند.

ایران چه امتیازاتی از روسیه گرفت؟

در حالی که سفر پوتین به تهران ممکن است امتیازاتی را برای روسیه به همراه داشته باشد، وضعیت در طرف ایران چندان مشابه به نظر نمی رسد. نمایندگان دولت ریاست جمهوری امضای قرارداد سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری گازپروم در ایران را به طور گسترده منتشر کردند. اما یکی از سوالات اصلی در میان آنها این است که چگونه می توان این قرارداد را از طرف روسیه تامین کرد؟ با توجه به فشار اقتصادی که در ماه‌های اخیر پس از تحریم‌ها بر مسکو و اقتصاد روسیه وارد شده است، تردیدهای زیادی وجود دارد که گازپروم بتواند به تعهدات خود در این پروژه عمل کند.

از سوی دیگر، حتی با فرض توانایی روسیه در اجرای این پروژه، کارشناسان انرژی معتقدند که این قرارداد حتی در صورت اجرایی شدن می‌تواند برای ایران فاجعه‌بار باشد. زیرا تهران و مسکو در زمینه انرژی رقیب هستند و هر دو در بازار انرژی فروشنده یکسان هستند. در چنین شرایطی وابستگی ایران به رقیب خود در این عرصه چه مزیت اقتصادی می تواند به همراه داشته باشد؟

  تیراندازی در راجه شهر کرج; یک مرد کشته شد!

اما نباید از نظر دور داشت که منابع امنیتی برای بخش قابل توجهی از سیاستمداران و تصمیم گیران جمهوری اسلامی مبتنی بر امتیاز اقتصادی است. به این معنا که تهران احتمالاً ترجیح می دهد در سوریه امتیازات قابل توجهی را نسبت به ارائه بسته های اقتصادی دریافت کند.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه از ایجاد سامانه تبادل ارز مشترک بین ایران و روسیه خبر داد.

موضوعی که پیش از این علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی گفته بود ارزهای محلی و پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه ابزار و راهکار مناسبی برای خنثی کردن ابزارها و ابزارهای سیاسی برای تسلط بر ارزهای جهانی خواهد بود و در این راستا ما شاهد اولین و بسیار مهم ترین گام در زمینه ما یک قرارداد ارزی دوجانبه بین ایران و روسیه هستیم.

البته پس از انتشار اخباری مبنی بر حضور روبل به جای دلار در مبادلات دو کشور. بسیاری از ایجاد تاریکی جان سالم به در نبردند. صحبت هایی که باعث شد به سراغ روح الله دوبار، کارشناس مسائل اوراسیا برویم و درباره چرایی و چگونگی این اتفاق بیشتر بپرسیم.

حضور روبل روسیه در مبادلات بین دو کشور را به طور کلی چگونه ارزیابی می کنید و چه دستاوردهایی برای کشور ما دارد؟

یکی از دستاوردهای مهم اجلاس آستانه و سفر ولادیمیر پوتین به تهران به ویژه در دیدار با رهبر معظم انقلاب، تاکید بر مبادلات مالی مشترک بر اساس واحد پول مشترک ایران و فدراسیون روسیه بود. امری که بر اساس سیاست های ضد تحریمی اجرا می شود.

از سال 2014 و پس از وضعیتی که پس از ابتکار نظامی روسیه در اوکراین رخ داد، با وجود همه تحریم های غرب علیه روسیه، شاهد هستیم که روسیه قویا از ارزش پول ملی خود حمایت می کند و هر روز ارزش پول ملی خود را افزایش می دهد. که روبل اضافه می شود.

روس ها آماده جنگ با ناتو بودند و سیاست ملی خود را بر مبنای پول ملی قرار دادند

امروز یک دلار آمریکا معادل 53 روبل است، اگرچه ارزش پول روسیه قبل از شروع عملیات علیه اوکراین بسیار بالا بود. روس‌ها سال‌ها پیش‌بینی می‌کردند که آمریکا شرایط تحریم‌های مختلفی را برای آنها ایجاد کند و آماده جنگ بین روسیه و ناتو بودند. بنابراین سیاست مبادلات مالی خود را با کشورهای دوست بر اساس پول ملی انجام دادند.

  مشاهده عکس ها / تهران از 2000 متری

اکنون نرخ مبادله یوان به روبل بین روسیه و چین بیش از 50 درصد است، یعنی سیاست دلاری سازی بالای 50 درصد بین روسیه و چین شکل گرفته است و برخی از کشورهای اتحادیه اوراسیا بر اساس ملیت خود با روسیه مبادله می کنند. ارز و این اتحاد نیز در حوزه نقض تحریم هاست.هم در سهولت مبادلات ایران و روسیه و هم در بی حوصلگی تجار ایرانی و روسی برای مبادلات بالاتر از شرایط فعلی ما که رقم قابل توجهی نیست. .

همانطور که می دانید ما نقشه راه داریم که بر اساس آن مبادلات مالی ما با روسیه بالغ بر 10 میلیارد دلار است. البته من از کلمه دلار استفاده می کنم چون باید معادل ریال باشد.

معادل آن یعنی 10 میلیارد دلار ضربدر 53. طبیعتاً وقتی مبادلات خود را بر اساس پول ملی انجام می دهیم، اشتیاق تجار ما برای تسهیل معاملات بیشتر می شود.

به دلیل تحریم های غیرقانونی آمریکا نتوانسته ایم از طریق خدمات مختلف بانکی به دلار دریافت و انتقال دهیم که این امر آزادی اساسی برای ما ایجاد خواهد کرد. ناگفته نماند که این موضوع در حوزه تجارت ما با روسیه و البته تجارت ما با همه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، عضویت و ورود ما به شبکه بانکی روسیه می تواند در حوزه تجارت موثر باشد. تقویت و توانمندسازی بخش بانکی ما

ما سال ها تلاش کرده ایم تا شبکه شتاب خود را به شبکه میر روسیه متصل کنیم

ما سال ها تلاش کرده ایم تا شبکه شتاب خود به شبکه میر روسیه متصل شود و ارتباط بین بانکی ما با فدراسیون روسیه نه تنها برای دانشجویان ما بسیار مفید است، بلکه برای بازرگانان ما نیز بسیار ارزشمند است و می تواند دستاورد خوبی باشد. حوزه گردشگری

اکنون چه گردشگران روس و چه ایرانی وارد فدراسیون روسیه شوند، این اقدام ارزشمندی است و مقام معظم رهبری و پوتین نیز بر این موضوع تاکید کرده و گفته اند که مقدمات آن در حال انجام است و امیدواریم در آینده بسیار نزدیک شاهد اجرای کامل آن باشیم. بین ایران و روسیه باید بر اساس پول ملی باشد.

  عسگر قاتل و رضاشاه ملاقات می کند

من نمی دانم چرا در کشور ما افرادی هستند که حرف هایی می زنند که ربطی به واقعیت ندارد، هر اتفاقی که در چارچوب روابط ما با روسیه می افتد.

روسیه در حال حاضر با 5000 تحریم مواجه است و با بی سابقه ترین تحریم ها در تاریخ سازمان ملل مواجه است، اما این هیچ تاثیری بر اقتصاد روسیه نداشته است و ارزش پول ملی این کشور بسیار بالاتر از ارزش پول ملی این کشور قبل از شروع است. از عملیات ویژه نظامی آن نکته دوم این است که مبادلات ملی ما با روسیه بین ما انجام می شود و ربطی به کشورهای دیگر ندارد.

این تله غربی هاست که شایعه پراکنی می کنند در حالی که ما می خواهیم به روسیه نزدیک شویم

دلار ما الان تحریم شده است و این تله غربی هاست که در حالی که نمی خواهیم به روسیه نزدیک شویم غربی ها شایعاتی می سازند که بین ما و روابط ما مشکل ایجاد می کند، یعنی این موضوع ربطی ندارد. با صرافی های دلاری ما و فقط این صرافی ها بر اساس پول ملی است.

چین، کاراگیستان، امارات، ترکمنستان و عربستان سعودی این مبادلات را بر اساس پول ملی انجام می دهند. بنابراین صلاحیت ندارد و همسو با همان پروژه روس هراسی و اختلاف روابط ایران و روسیه به حساب می آید.

آیا قیمت خرید کالا در تحقق این امر اهمیت دارد؟

فرقی نمی کند و باید همان قیمت را بپردازیم، اتفاقاً وقتی پول مقابل پول ملی است، باید نرخ بالاتری بپردازیم وگرنه پول برابر با پول است، اما وقتی دلار به جای آن باشد. از پول دو کشور، نیازی به پرداخت بیشتر نیست.

هر چقدر هم تلاش کنیم روابط خود را با روسیه تقویت کنیم، روس هراسی ها در داخل کشور که وابسته به غرب هستند، در تلاش برای ایجاد اختلاف ظاهر می شوند و این موارد اعتباری ندارد و افکار عمومی باید به سمتی حرکت کند که بداند توسعه روابط با ایران و روسیه در شرایط کنونی در راستای منافع ما و در راستای شکست تحریم ها و سیاست غیرقانونی آمریکاست که بیش از 40 سال است علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید