مهریه های عجیب؛ از بال پرواز تا 100 هزار لیتر بنزین!

“چه کسی داد”؛ طنزی طنز اما تلخ که 4 دهه در هنگام امضای حکم طلاق همسران بسیاری را به دام انداخت. در گذشته در اکثر مراسم خواستگاری خانواده داماد توجه چندانی به قیمت و نوع مهریه تعیین شده نداشتند و با فرض عدم استرداد کلیه تعهدات بر دوش وی خواهد بود.

اما با افزایش آمار طلاق و کاهش ارزش ریال، زنان بیشتری بر مطالبه حقوق خود و پیگرد قانونی آن اصرار می‌ورزیدند و خانواده داماد را بر آن داشت تا قبوض پیشنهادی خانواده عروس را بپذیرند و ببینند آیا می‌توانند چنین تعهدی را زیر پا بگذارند یا خیر.

البته در این میان گاهی جهیزیه عجیبی از تازه دامادها لازم می شود که گاهی خنده دار، گاهی تکان دهنده و بی دلیل و گاهی زیبا و پرمعنا است; 2000 نبات، 110 کیلوگرم گلاب، 100000 لیتر بنزین، سفر به 120 پایتخت جهان، هزار سفر پیاده به کربلا، اعضای بدن داماد، دریافت یک و نیم تن مریم گلی، 2 هزار تکه شکلات. و تهیه کتابخانه کامل نمونه هایی از این نوع جهیزیه در کتب فلسفی که به دلایل مختلف مورد نیاز است. در اینجا جهیزیه های عجیب و غریب وجود دارد.

سفر به پنج قاره جهان

در این قرارداد قیمت 5 سفر به قاره های جهان از جمله برزیل، کانادا، چین، هند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، تانزانیا و استرالیا معادل کرایه روزانه موسسات گردشگری معتبر در تهران برای تورهای 15 روزه در این موسسات به نوشته جهیزیه. حالا اگر عروس بخواهد جهیزیه اش را بدهد داماد باید با هزینه میلیاردی به 10 کشور بفرستد.

توپ تنیس 1978

یک تنیسور حرفه ای در سال 1357 برای اینکه نشان دهد به مادیات اهمیتی نمی دهد توپ تنیس را به عنوان مهریه گذاشت اما در نهایت مهریه خود را در دادگاه پرداخت کرد.

  درآمد وبلاگ نویسان چقدر است؟ | جامعه 24

100 نقاشی

جهیزیه زن جوان 100 تابلوی نقاشی همسرش از مناظر است. وقتی شقایق درخواست طلاق داد، شوهرش به او قول داد که هر ماه یک نقاشی منظره به مدت 100 ماه به او بدهد.

5000 مرجان دریایی

نیلوفر مرد آرزوهایش را در سفر شمال پیدا کرده بود و چون آرزوی زندگی با او را داشت، 5000 مرجان دریایی به عنوان جهیزیه داد، اما این جهیزیه را سعید به دلیل نبودن آن در دادگاه در دادگاه دریافت نکرد. با مالیات.

یک کیلوگرم بال پرنده

او تنها در صورتی حاضر به طلاق بود که همسرش جهیزیه او را که یک مثقال بال مگس بود پرداخت کند. او که دید ازدواج سومش شکست خورده است، طلاقش را دلیل طلاقش دانست.

10 آهو از کوه های منطقه

مهناز 26 ساله به دلیل علاقه به طبیعت جهیزیه خود را برای 10 آهو وحشی انتخاب کرد. پس از اجبار به مهاجرت به تهران، تصمیم گرفت مهریه خود را تحمیل کند تا شوهرش مجبور شود تا زمانی که این همه آهو وحشی از دشت های زادگاهشان شکار کند، به تهران بازنگردد. این یکی از مهریه هایی بود که قابل تحمیل نبود.

100 لپ تاپ

عشق زن جوان به کامپیوتر و ارتباط کارش با آن باعث شد 100 لپ تاپ از آخرین مدل آن روز را در قراردادش ثبت کند و در نهایت در دادگاه اعلام کند.

یک میلیون گل رز

یک میلیون شاخه صورتی

همسر جوان کرمانی از دادگاه خواست مهریه اش را که یک میلیون شاخه صورتی بود به شوهرش بدهد. سرانجام مرد جوان یک میلیون شاخه گل رز قرمز از چند شهر به قیمت 500 میلیون تن خرید و با کامیون برای همسر سابقش فرستاد.

  اگر این علائم را دارید، افسرده هستید

نان سلمانی 1200

مهریه زن جوان در دادگاه 1200 قرص نان وحشی بود که به دلیل بی مسئولیتی و اعتیاد شوهرش خواستار آن شد و در نهایت شوهر 29 ساله همین مقدار نان را برای همسرش خرید.

حفظ بارگاه حافظ

هر دو عاشق شعر و ادب بودند و چون مادیات برای شاد مهم نبود، مهریه خود را در دربار حافظ نگه داشت، اما در دادگاه چون از مهریه شادی مالیات نمی گرفت تصمیم گرفت مهریه ای را تعیین کند که قابل پرداخت باشد.

چشم های داماد

برای اینکه هومن برای همیشه یک تاجر بماند، از او خواست که چشمانش را مهر و موم کند. اما از آنجایی که امکان سلب حیات یا مثله کردن او به عنوان مهریه قانونی وجود نداشت، تاجر فقط به پرداخت سکه طلا محکوم شد.

1000 سفر پیاده به کربلا

یکی دیگر از مهریه های عجیبی که در قرارداد یک دختر ایرانی ثبت شده، هزار سفر پیاده به کربلاست. این جهیزیه ارزش مالی ندارد، اما کاری است که داماد باید به درخواست عروس برای درخواست طلاق انجام دهد.

صعود به 10 برتر جهان

این مهریه عجیب چند سال پیش نیز به درخواست عروس و داماد در کوه منعقد شده است. زوجی که در طول زندگی مشترک کوه های زیادی را با هم فتح کردند اما از نظر حقوقی چون نام قله ها مشخص نیست مهریه به دلیل ابهام ناچیز است.

شمش طلا، همسر عروسم

کار سکه های طلا نیز از سال های تولد عروس بیشتر شده است. البته این جهیزیه مخصوص خانواده های بسیار متمول است و یکی از با ارزش ترین و عجیب ترین جهیزیه هایی است که تاکنون ثبت شده است. اگرچه این جهیزیه نیز درخواستی است، اما چون ارزش مالی آن بسیار بالاست، می توان آن را مهریه جعلی دانست.

  طرز تهیه سوپ پیاز فرانسوی مناسب سرماخوردگی

100000 لیتر بنزین

این جهیزیه عجیب در خدمات قراردادی نیز ثبت شده است. این مهریه نیز در صورت درخواست زوجه، در صورت مشکل داشتن نظام اقتصادی اقتصاد بنزین در منطقه معین، توسط دادگاه قابل ابطال است.

جهیزیه بیت کوین

در شرایط فعلی مهریه دختران به صورت تعداد سکه، عبادت یا هر دو تعیین می شود و تعداد سکه نیز بر حسب موارد مختلف تعیین می شود.

محل سکونت افراد، نوع خانواده ای که دختر و پسر در آن زندگی می کنند و دیگران در تعیین مهریه عروس نقش دارند. در برخی از شهرهای کوچک و همچنین در روستاها از پول به عنوان جهیزیه استفاده می شود و گاهی یک قطعه زمین یا خانه در جهیزیه زنان قرار می گیرد.

البته بیت کوین نیز به تازگی به دلیل رونق بازار ارزهای دیجیتال وارد قرارداد شده است. به عنوان مثال اخیراً مهریه یک عروس ایرانی از بیت کوین به یکی از جنجالی ترین اخبار تبدیل شده است.

قرارداد عروس شامل یک جلد کلاموله مجید، شعبه کارخانه، 0.05 بیت کوین، 2500 دسی بل، 5 سکه طلا و 30 سکه چهارم بهار آزادی است.

البته هنوز برخی از کاربران این سبک جهیزیه را نمی پسندند و بر خلاف آنها برخی از کاربران آن را پیوند سنت و مدرنیته می نامند. برخی ارزش مادی آن را دست کم می گیرند و معتقدند با نرخ دلار امروز این مهریه کمتر از 200 میلیون تومان می شود در حالی که امروز مهریه عادی 100 سکه است که بیش از یک میلیارد تومان می شود.

منبع: روزنامه همشهری

دیدگاهتان را بنویسید