مهارت های جدید مدیران عامل

عرصه برای آن دسته از مدیران عاملی که فقط تیپ شخصیتی A دارند رو به پایان است. یافته های اکونومیست در مورد سبک مدیریت جدید نشان می دهد که علاوه بر شایستگی های خاص یک فرد برای مدیرعاملی که همیشه ملاک انتخاب بوده است، به عنوان یک جدید استاندارد “مهارت های نرم برای تنظیم رفتار اجتماعی” نیز مورد نیاز است. با تغییر رفتار کارکنان و سطوح دانش، مدیران نیز باید تغییر کنند.

شغل مدیر عاملی این روزها به مجموعه ای از ویژگی های غریبه نیاز دارد. به یک معنا مسیر رسیدن به رأس هرم مدیریتی تغییر نکرده است و افراد را برای مدتی به رقابت می طلبد.

این بار به شواهدی از موفقیت مالی و عملیاتی نیاز دارد و از دیدگاه پولی به عنوان اهرمی برای ایجاد انگیزه در افراد جاه طلب استفاده می کند.

او همچنین ویژگی های آشنا را انتخاب می کند: سخت کوشی، صبر، اعتماد به نفس و برون گرایی. یک مطالعه جدید توسط استیو کاپلان از دانشگاه شیکاگو و مورتن سورنسن از دانشکده بازرگانی واین، تخمین‌های ghsmart Consulting را برای بیش از 2600 نامزد برای پست‌های مدیریتی مختلف بررسی می‌کند.

نامزدهای پست مدیرعاملی تیپ شخصیتی قابل تشخیصی داشتند. در میان تعدادی از صفات، آنها به طور متوسط ​​در آنچه دانشمندان “توانایی های مشترک” می نامند می درخشند.

آنها در جزئیات دیگر با انواع دیگر مدیران تفاوت دارند. به عنوان مثال، در حالی که مدیران ارشد مالی تحلیلگرتر هستند و بر جزئیات تمرکز دارند، مدیران عامل از نظر کاریزما، عملکرد و تفکر استراتژیک عملکرد بهتری دارند. این ویژگی ها نیز قابل پیش بینی به نظر می رسند.

  فال حافظ، 28 اردیبهشت 1401

با پیروی از مسیرهای شغلی بعدی نامزدها، محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که برای پست دیگری درخواست می دهند اما ویژگی های شخصیتی یکسانی با مدیران عامل دارند، احتمال بیشتری دارد که در نهایت به پست های ارشد برسند.

با این حال، امروزه شرکت ها فراتر از نوع شخصی A (رقابتی، جاه طلب، پرانرژی، قدرتمند و آگاه به زمان) فکر می کنند. آقایان کاپلان و سورنسون گفتند که احتمال بیشتری دارد که نامزدهای مدیر عاملی را با مهارت های بین فردی بهتر استخدام کنند.

مطالعه جدیدی دیگر توسط کارشناسان کینگز کالج لندن، دانشگاه کرنل و دانشگاه هاروارد به طول شرح شغلی که شرکت ها هنگام کار با مشاوران شغلی برای استخدام یک مدیر جدید ایجاد می کنند، می پردازد. مهارت های شناختی، خرد عملیاتی و دانش مالی پیش نیازهای موفقیت هستند.

اما در طول دو دهه گذشته، شرح شغلی که شرکت ها ایجاد کرده اند، تاکید فزاینده ای بر مهارت های اجتماعی – یعنی توانایی مدیران برای همکاری و ارتباط با افراد زیادی داشته است. چرا این مهارت های نرم بیشتر مورد تحسین قرار می گیرند؟

به گفته استفان هانسن از کالج سلطنتی، پاسخ تا حدی در افزایش نیروی کار “دانشمند” نهفته است. شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، دانشمندان داده و مدیران فناوری اطلاعات وابسته می‌شوند که معمولاً به طور مستقل کار می‌کنند.

مدیران دیگر به کارمندان این مدل نمی گویند که چه کاری انجام دهند و چه کاری انجام ندهند. در چنین محیطی، وظیفه مدیر عامل این است که اطمینان حاصل کند که کارمندان اهداف شرکت را می دانند و به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

  آیا سود سهام عدالت پرداخت می شود؟!

می توان گفت که این مطالعات نشان می دهد که تقاضا برای چنین مهارت هایی در شرکت های بزرگتر و اطلاعات محورتر در حال افزایش است. مهارت های اجتماعی زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که مدیران به همان اندازه که دستور می دهند نیاز به ایجاد انگیزه و متقاعدسازی دارند.

محیط وسیع‌تر نیز به مهارت‌های نرم‌تر پاداش می‌دهد. یک مطالعه توسط شرکت مشاوره بازاریابی و روابط عمومی آمریکایی Edelman می گوید که اکثر مشتریان و کارمندان بر اساس نظرات خود انتخاب می کنند که چه چیزی بخرند و کجا کار کنند.

مدیران عامل باید به سیاستمداران اطمینان دهند، به فعالان پاسخ دهند و آشفتگی رسانه های اجتماعی را کاهش دهند. این چیزها زمانی مفید است که رئیس یکی از اعضای ملموس جامعه باشد، نه یک فرد شرور که به خود هجوم آورد.

این بدان معنا نیست که ما می خواهیم خودشیفتگی منسوخ شده را تشویق کنیم. مطالعه دیگری که توسط گروهی از محققان مدرسه بازرگانی استنفورد انجام شد، از 182 عضو هیئت مدیره در مورد ویژگی‌های مدیران عاملشان نظرسنجی کرد.

نتیجه نشان می دهد که 18 درصد از مدیران عامل نسبت به اعضای هیئت مدیره خود خودشیفته هستند که عدد نسبتاً زیادی است. محققان همچنین دریافتند که شرکت‌هایی با مدیران عامل خودشیفته در سیاست‌های نظارتی، اجتماعی و محیطی (ESG) عملکرد بهتری داشتند.

خواسته های مدیران عامل در حال تبدیل شدن به ترکیب عجیبی است: در شرکت با استعدادتر باشید، اما به آنها نگویید چه کار کنند.

از بقیه مسابقه جلوتر باشید و در همان زمان درگیر باشید. گوش کاریزماتیک داشته باشید. یک فضای فوق العاده از قدرت باشد. مدیران عامل همیشه باید استثنایی و غیرعادی باشند. اما راز پیروزی در نشان دادن آن نیست.

  طرز تهیه پنکیک با شکلات داغ; طعم به یاد ماندنی

منبع: اکونومیست

دیدگاهتان را بنویسید