منوچر آریانپور، مترجم و فرهنگ نویس درگذشت

منوچر آریانپور در سن 92 سالگی در آمریکا درگذشت.

این فرهنگ نویس، مترجم و صاحب فرهنگ لغت آریانپور در روز دوشنبه 27 دسامبر 1400 در آمریکا درگذشت.

منوچر آریان پور در 16 شهریور 1308 در کاشان به دنیا آمد. او در سال 1969 مدرسه ترجمه را با کمک پدرش تأسیس کرد و پس از فارغ التحصیلی به تدریس در دانشگاه های آمریکا پرداخت. او در سال 1958 با پایان نامه ای درباره والتر رالی مدرک دکترای خود را از دانشگاه کلرادو دریافت کرد.

منوچهر آرین پور از اوایل دهه 1350 با کمک شاگردان و اساتید همین دبیرستان شروع به نوشتن فرهنگ آرین پور کرد که امروزه به فرهنگ لغت های فارسی-انگلیسی و انگلیسی-فارسی متنوعی منتهی می شود.

منوچهر آریان پور در سال ۱۳۷۸ تمامی اموال موروثی خانواده آریان پور کاشانی را به دانشگاه کاشان اهدا کرد. او همچنین پس از مرگ حق چاپ کتاب هایش را به دانشگاه منتقل کرد.

عباس کتابی سرپرست دانشگاه کاشان در پیامی درگذشت منوچهر آریان پور را تسلیت گفت.

دکتر آریانپور علاوه بر اینکه به فرهنگ لغات و تحقیق در مورد واژگان رایج فرهنگ های هند و اروپایی شهرت دارد، در بحبوحه میهن پرستی و علاقه اش به ایران، معتقد است که تمام آموزش ها و پس انداز هایش برای مردم سرزمینش ارزان است. .

او در طول سالیان متمادی بارها به ایران، زادگاهش کاشان و دانشگاه کاشان آمده و برای دانشجویان و اساتید به ایراد سخنرانی و سخنرانی علمی عمومی پرداخته است.

اعطای حق چاپ به کتاب، اموال میراثی در ایران و اعطای جایزه سالانه آریان پور از اقدامات دلسوزانه این استاد برجسته و فرهنگی دانشگاه کاشان است.

  گوینده و بازیگر یک برنامه رادیویی درگذشت

برای آن مرحوم رحمت و مغفرت الهی که در طول زندگی با روحیه خوب و علاقه فراوان به علم و دانش بود از خداوند منان خواستارم.

دیدگاهتان را بنویسید