منتظر روزهای سخت کرونا باشیم؟!

با توجه به شروع تعطیلات تابستانی، مراسم محرم، پیاده روی اربعین و در پی آن بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در فصل پاییز، شرایط موج هفتم در ایران با سایر کشورها متفاوت خواهد بود.

کرونا دوباره به اوج خود رسیده است و به نظر می رسد باید منتظر افزایش تعداد بستری ها و فوتی ها باشیم. زیرا مقایسه آمار روزانه کرونا در کشور نشان می‌دهد که طی 24 ساعت شاهد افزایش 60 درصدی فوتی‌ها بوده‌ایم.

روز دوشنبه 6 تیر 1401 تعداد فوت شدگان 19 نفر بود و همین تعداد در روز سه شنبه 7 تیر 1401 به 32 نفر رسید یعنی 59.5 درصد افزایش فوتی داریم.

این در حالی است که بیماران از 5377 نفر به 7093 نفر افزایش یافت.

برای جلوگیری از گرفتار شدن در طوفان کرونا از ماسک استفاده کنید

به گفته محسن فرهادی، معاون فنی مرکز بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت، میزان استفاده از ماسک در جامعه به کمتر از 50 درصد رسیده است. در حالی که در موج ششم کرونا این عدد نزدیک به 90 درصد بود.

مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اگر اقدامات عاجل انجام نشود، شرایط موج هفتم با شش موج قبلی متفاوت خواهد بود.

وی افزود: با توجه به آغاز تعطیلات تابستانی، مراسم محرم، پیاده روی اربعین و حواشی آن، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در فصل پاییز، شرایط موج هفتم در ایران با سایر کشورها متفاوت خواهد بود.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دستورالعمل اخیر ستاد ملی تاج و تخت در خصوص لزوم استفاده از ماسک در فضای باز برای بسیاری این سوء تفاهم ایجاد کرده است که اصلا نیازی به استفاده از ماسک نیست. و گفت: برای حفظ سلامتی خود در تمام فضاهای باز که تجمع مردم است و نمی توانید فاصله اجتماعی یک و نیم تا دو متری را رعایت کنید، حتما باید ماسک بزنیم.

  شرایط جدید در بازار املاک و مستغلات

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تصور عموم مردم از پایان ویروس کرونا ناشی از اطلاعات نادرست و باورهای نادرست درباره پایان کرونا است.

ابراهیم قادری رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به استفاده از ماسک برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: استفاده از ماسک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اصولاً نمی‌توانیم با این موضوع مقابله کنیم. بیماری با یک روش و ما نباید این کار را انجام دهیم.” اینکه فکر کنیم وقتی واکسن زدیم دیگر نیازی به استفاده از ماسک نداریم یا برعکس. این اشتباهی بود که برخی کشورها مرتکب شدند و نتیجه آن ایجاد قله های جدید بود. از تاج

تحقیقات نشان می‌دهد که قدرت عفونی این زیرسویه بسیار بالا است، اگرچه شدت بیماری‌زایی، درگیری ریه و مرگ‌ومیر طبق گزارش‌های موجود در مجامع بین‌المللی کمتر از سویه‌های قبلی از جمله دلتا است، اما با توجه به عوارض پس از کرونا، باید تمرکز کنیم. رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و یادآوری واکسیناسیون، تا بار بیماری‌های انسانی و گردش ویروس در جامعه کاهش یابد.

به نظر می رسد موج هفتم کرونا در کشور در حال قوت گرفتن است و در صورت بی توجهی به پروتکل ها به ویژه استفاده از ماسک در اماکن عمومی و شلوغ، روزهای سختی را پیش رو خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید