ممنوعیت واردات گوشی های موبایل شیائومی به ایران

واردات موبایل شیائومی به ایران ممنوع شد. این دومین بار است که ایران واردات گوشی های موبایل شیائومی را به کشور ممنوع می کند. دلیل ش چیه؟

سخنگوی اتحادیه واردکنندگان موبایل گفت: اخیراً دولت واردات برخی از گوشی های تلفن همراه از جمله برند شیائومی را ممنوع کرده و اجازه واردات این گوشی را نخواهد داد. این در حالی است که سهم زیادی از بازار تلفن همراه متعلق به این برند است.

محمدرضا علیان توضیح داد: رگولاتوری چند ماه پیش نامه ای به شرکت های واردکننده ارسال کرد و اعلام کرد که واردات برخی از مدل های شیائومی ممنوع است زیرا این مدل ها در برقراری ارتباط با شماره های اضطراری مانند 110، 115 و … مشکل دارند.

وی گفت: آنچه در بخش خصوصی باعث نگرانی شده این است که این محدودیت ها تکرار می شوند. سپس واردکنندگان به تنظیم کننده هشدار دادند که اپراتورها می توانند مشکل را حل کنند.

مدل های جدید شیائومی دوباره ممنوع شد

آلیان ادامه داد: این سازمان به عنوان بالاترین دستگاه اپراتور ممکن است این سوال را مطرح کند اما متاسفانه سازمان های دولتی راحت ترین راه را برای خود انتخاب کردند و توپ را به زمین واردکنندگان انداختند.

سخنگوی اتحادیه واردکنندگان موبایل گفت: در پی این مشکل واردات برخی از مدل های گوشی تلفن همراه تا رفع مشکل اتصال شماره های اضطراری ممنوع است.

وی گفت: این سازمان واردکنندگان را مجبور به حل این مشکل در شرایط تحریم کرده است که شرکت های رسمی این برندهای تلفن همراه در ایران کار نمی کنند. در این مدت برخی از شرکت ها موضوع را با شرکت مادر مطرح کردند. این شرکت با توجه به سهم بالای خود از بازار ایران، مشکل برخی از مدل ها را برطرف کرده است.

  چرخه تولید برق در نیروگاه خلیج فارس مقاوم در برابر زلزله

آلیان ادامه داد: اما باز هم هر مدل جدید شیائومی که وارد ایران می شود این ناسازگاری را با شبکه های اضطراری دارد به عنوان مثال مصرف کنندگان ایرانی نمی توانند مستقیما با این شماره ها تماس بگیرند.

وی گفت: ما بارها با دولت مکاتبه کرده ایم تا یک نشست هم اندیشی برای اعلام خواسته هایمان برگزار شود. ما همچنان معتقدیم که اپراتورها می توانند مشکل را حل کنند، اما متأسفانه آنها از واردکنندگان و بازیگران بخش خصوصی انتظار بیشتری دارند.

تقاضا برای تلفن های همراه چینی در حال افزایش است

آلیان گفت: بازار برند گوشی شیائومی چندان خوب نیست. 263000 گوشی موبایل شیائومی در دی ماه وارد کشور شد و مردم برای خرید این گوشی ها خوش شانس هستند. این نشان می دهد که این محصول از نظر کارایی دارای مزیت رقابتی نسبت به سایر برندها بوده و همچنین مقرون به صرفه است.

وی توصیه کرد: در صورت ادامه ممنوعیت برند شیائومی، تعادل بازار به هم می خورد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید