مقاومت چگونه بر برتری ارتش اسرائیل مهر زد؟

برتری هوایی وضعیتی نظامی است که در آن نیروهای هوایی ارتش یک کشور آزادی عمل بیشتری در انجام ماموریت های خود در برابر دشمن دارند و همچنین مانع از استفاده موثر دشمن از آن می شوند. فضای هوایی این کشور در حال وقوع است. بسیاری از کارشناسان و نظریه پردازان نظامی بر این باورند که دستیابی به برتری در هوا شرط پیروزی در هر جنگی است. این واقعیتی است که از زمان جنگ جهانی دوم به اثبات رسیده است و هیچ کشوری نتوانسته در مقابل کشور دیگری که برتری هوایی داشته باشد، مقاومت کند.

بر این اساس صهیونیست ها از زمان استقرار رژیم جعلی خود در سال 1948، آنها بر تجهیز نیروی هوایی ارتش تمرکز کردند و عمده تلاش رژیم اشغالگر برای تجهیز ارتش مربوط به برتری هوایی بود. با توجه به حمایت آمریکا از ارتش رژیم صهیونیستی و حوادثی که در منطقه عربی و در سطح درگیری فلسطین و صهیونیست پس از اشغال فلسطین رخ داد، این رژیم بر این باور بود که در هوا به برتری مطلق دست یافته است. اما با ظهور گروه‌های مقاومت در منطقه از جمله حزب‌الله لبنان، همه معادلات صهیونیست‌ها به هم خورد و نتوانستند هیچ دستاورد استراتژیک و تاکتیکی در برابر مقاومت داشته باشند.

در شرایطی که رژیم صهیونیستی دو بار برای اشغال لبنان قیام کرده بود و فکر می کرد با نیروی هوایی خود می تواند آن را شکست دهد، اما متوجه شد قدرت مقابله با موشک های حزب الله را ندارد و این دو بار اتفاق افتاد و در سال های 2000 و 2006 سقوط کرد. به این ترتیب پس از پایان جنگ در ژوئیه 2006، رژیم اشغالگر صهیونیستی متوجه شد که حزب الله علاوه بر پیشرفت در تقویت زرادخانه موشکی خود، دارای سامانه های پدافند هوایی پیشرفته ای است که به راحتی می تواند پهپادها و موشک های اسرائیلی را رهگیری کند.

  10 ترفند روانشناختی برای خلاقیت

البته کارشناسان و محافل صهیونیستی اذعان دارند که اسرائیل هنوز نتوانسته اطلاعات دقیقی از قدرت موشکی و به طور کلی نیروی هوایی حزب الله به دست آورد و به همین دلیل ممکن است در آینده شگفتی های بیشتری برای تل آویو وجود داشته باشد. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در یکی از سخنرانی های اخیر خود درباره افزایش قدرت موشکی این موضوع را بیان کرد. حزب الله و اشاره به پروژه موشکی در نقطه مقاومت دارد; جایی که نیروی هوایی حزب الله به موشک و پهپاد محدود نمی شود، رسما وارد معادله هوایی مقاومت لبنان شده است.

در این زمینه، سرویس‌های اطلاعاتی و رسانه‌های رژیم صهیونیستی در دو دهه گذشته تلاش کرده‌اند تا توانایی‌های حزب‌الله را در سطح یگان هوایی درک کنند. رسانه های صهیونیستی با کمک مطبوعات خارجی بارها مطالبی درباره توان نظامی حزب الله به ویژه یگان هوایی این حزب منتشر کرده اند.

برخی از اطلاعاتی که محافل و رسانه های صهیونیستی از توانمندی نیروی هوایی حزب الله دریافت کرده اند به شرح زیر است:

اسلحه های ضد هوایی

– AZP S-60: گلوله های 57 میلی متری آن می تواند اهداف هوایی را در ارتفاع 6000 متری و 4000 متری (در صورت مجهز بودن به هدف گیری راداری) رهگیری کند.

Zeso 23-4 معروف به “شیلکا”: این سیستم متشکل از یک مسلسل 23 میلی متری چهار لوله و رادار نصب شده بر روی یک شاسی زرهی است که از تانک سبک Pitti-76 اقتباس شده است. او توانایی دیدن در شب را با کمک سیستم های مادون قرمز مثبت دارد. می تواند اهداف را در حداکثر ارتفاع 1500 متری، در برد 2500 متری و با آتش قوی رهگیری کند.

راکت ها را شانه کن

سام یا استرلا 2 (ساخت روسیه): سامانه موشکی زمین به هوای ارتفاع پایین، دوش، پرتاب و ساخت بشر با سیستم هدایت حرارتی.

  قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران

سام 14 (ساخت روسیه): سامانه موشکی متکی به استرالیا 2، اما با مشخصات پیشرفته تر، به طوری که می تواند هواپیما را در برد 4500 متری، از ارتفاع 1800 متری تا حداکثر 3000 متری هدایت کند. .

سام 16 معروف به ایگلا (ساخت روسیه): ایگلا یک مدل ارتقا یافته از خانواده موشک های دفاع هوایی روسی سام-7 و سام-14 است. ایگلا از کلاهک دو کیلوگرمی با حفاظت مجاورتی و تماسی Sam-14 استفاده می کند، اما طراحی کلی موشک کاملا جدید است و برد و سرعت آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. موتور جستجوی جدید و پیشرفت‌های آیرودینامیکی برد موشک را افزایش داده و سرعت بالای آن به آن اجازه می‌دهد تا اهداف سریع‌تری را مورد اصابت قرار دهد. حداکثر برد ایگلا 5200 متر و سقف بالایی آن تا 3500 متر است.

QW (ساخت چین): سامانه موشکی هدایت مادون قرمز علیه اهداف هوایی با برد 5 کیلومتر و حداکثر ارتفاع 4 کیلومتر.

مقاومت چگونه بر برتری ارتش اسرائیل مهر زد؟

سیستم های ثابت و قابل حمل

سیستم سام 8:

این سامانه موشک های زمین به هوای کوتاه برد را در ارتفاع کم پرتاب می کند».

– اولین سیستم دفاع هوایی قابل حمل که با رادار داخل خودرو ادغام شد.

– این سیستم می تواند در مدت پنج دقیقه به وظایف پاسخ دهد و آماده راه اندازی باشد و قادر به حرکت در خشکی و آب باشد.

– سرعت موشک های آن 1020 متر بر ثانیه است که تقریباً 3 ماخ است.

– می تواند اهدافی با حداکثر برد 15 کیلومتر و ارتفاع 12 کیلومتر را کنترل کند.

موشک های آن توانایی زیادی در دفع حملات پارازیت الکترونیکی دارند.

سیستم سام 17 (ساخت روسیه)

– نام اصلی این سامانه «Buk-M2A» بود، در حالی که ناتو آن را «SA-17 Grizzly» نامید.

– این سامانه موشک های زمین به هوا را با برد متوسط ​​3 کیلومتر تا 45 کیلومتر پرتاب می کند و دقت آن بین 90 تا 95 درصد است و مجهز به سیستم راداری است که می تواند اهداف پربازده را رهگیری و با 6 هدف به طور همزمان مقابله کند. . به آرامی

  آمار فوت تاج امروز ۱۳۰۰/۱۲/۷

ادعا می شود که برخی از آزمایشات نشان داده است که این سامانه می تواند 24 هدف را به طور همزمان مدیریت کند.

– این سامانه در سرنگونی بالگردها، جنگنده ها، موشک های بالستیک و موشک های هوایی با ارتفاع هدف 15 متر تا 25 هزار متر (25 کیلومتر) موثر بوده و می تواند در 12 ثانیه پاسخ دهد.

این سیستم همچنین می تواند علیه اهداف زمینی مانند خودروهای سنگین و یا حتی علیه اهداف دریایی مانند ناوچه ها و کشتی های جنگی مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی این سیستم این است که با مکانیزم متحرک کار می کند که به آن فرصت های زیادی برای مانور و تجمع در یک نقطه جغرافیایی می دهد.

– طول موشک این سامانه حدود 6 متر و سرعت پرتاب 1230 متر بر ثانیه که تقریباً 3.5 ماخ است و نمونه های مدرن آن از قدرت تخریب بسیار بالایی برخوردارند.

سیستم مانیتورینگ 16

– این سامانه از 3 باطری موشک و 2 و 3 رادار تشکیل شده و در سال 2018 به بهره برداری رسید.

برد تشخیص هدف: 150 کیلومتر.

محدوده درگیری: 45 کیلومتر.

سیستم سام 22

این سامانه یکی از سامانه های پدافند هوایی است که در انجام مأموریت ها به ویژه در سوریه که دائماً در حال پاسخگویی به حملات هوایی اسرائیل است، بسیار کارآمد و توانمند بوده است.

– یکی از مهم ترین ویژگی های آن این است که در دو مرحله یک هدف هوایی را منهدم یا رهگیری می کند.

حداکثر ارتفاع: 15 کیلومتر.

حداکثر برد: 18 کیلومتر.

برد سرعت این موشک بین 780 متر بر ثانیه (2.3 ماخ) تا 1300 متر بر ثانیه (3.8 ماخ) است.

دیدگاهتان را بنویسید