مقاومت دلار در کانال 27 هزار تن

در ژانویه 1400 منفی ترین دمای دلار ثبت شد. طبق بررسی های انجام شده، بازده ماهانه به رقم منفی 7.6 درصد رسیده است. اگر ژانویه را به سه دوره زمانی 10 روزه تقسیم کنیم، سه نوع رفتار در قیمت دلار وجود دارد:

10 روز اول ثبات قیمت در محدوده 30 هزار تن و 10 روز دوم شامل افت قابل توجه قیمت و وقفه های پی در پی در کانال ها بود. نرخ دلار در 10 روز گذشته به هسته سخت کانال 27 هزار تومانی برخورد کرد و نتوانست سقوط کند. دیروز آخرین قیمت دلار در معاملات نقدی 27 هزار و 850 حجم به ثبت رسید. البته در این گزارش معاملات 20 ژانویه در نظر گرفته نشده است.

قیمت اسکناس آمریکا در بازار آزاد تهران ماه گذشته به شدت کاهش یافت. در 10 روز اول دی ماه که کارشناسان بازار ارز آن را دوره ثبات می نامند، دلار در سطح قیمتی 30 هزار و 150 تن به 30 هزار و 750 تن رسید که با توجه به حجم کاهش قیمت ها در دهه دوم ممکن است دهه اول باشد. برای کمتر متغیر و پایدار هستند.

اما با آغاز روزهای میانی ماه قبل و انتشار اخبار مثبتی از مذاکرات ایران و گروه 1+5 و همچنین اخباری مبنی بر تقویت بازار ارز از سوی بازارساز، نمودار قیمتی شاخص ارز با شیب تند از 29 هزار و 750 تومان به 27 هزار و 700 تومان رسید.

اما این روند نزولی تا روزهای پایانی ماه ادامه پیدا نکرد و با وجود سه بار تلاش دلار برای عبور از سطح حمایتی 27500 تنی، این امر محقق نشد و قیمت اسکناس آمریکا در روزهای پایانی دی ماه جاری سال از 27600 تا 27 1900 تن کار خود را تکمیل کردند.

  Fidelity Prime و Dignity Prime در تاریخ 9 ژوئن در بورس اوراق بهادار عرضه می شوند.

برخی از تحلیلگران و کارشناسان بازار ارز تهران، روند نزولی دی ماه را ناشی از انتظارات مثبت جامعه و بازار از سیاست خارجی کشور می دانند. این افراد با اشاره به روند مثبت و آینده‌نگر مذاکرات کمیسیون مشترک برجام برای ازسرگیری این توافق، معتقدند در صورت ادامه انتشار اخبار مثبت و حصول توافق جدید، بازار ارز تهران می‌تواند شاهد افت بیشتر در بازار ارز باشد. ماه های آینده

از سوی دیگر سخنان مبنی بر آزادسازی بدهی های میلیاردی بلوکه شده ایران در عراق و کره و همچنین سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر بهبود وضعیت بازار ارز در ماه های آینده، احتمال افزایش دلار را تقویت کرده است. عرضه در تهران; این امر باعث کاهش قیمت برای رسیدن به سطح تعادلی عرضه و تقاضای بازار در بلندمدت می شود.

در نهایت دی ماه امسال با نرخ بازدهی منفی 8 درصد کمترین ماه از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است. دیروز چهارشنبه 29 دی ماه قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران با 250 تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه شنبه در سطح قیمت 27 هزار و 850 تومان معامله شد.

این در حالی است که تعداد پیش بینی های فعالان بازار ارز برای آخرین روز دی ماه با جهش 200 تومانی نسبت به نرخ روز گذشته و در محدوده 27 هزار و 900 تا 28 هزار تومان ارائه شد.

نمودار قیمت سکه طرح جدید نیز در دی ماه با پیروی از روند قیمت دلار، شیب نزولی قابل توجهی را تجربه کرد. بنابراین شاخص بازدهی هر سکه طرح جدید در ماه گذشته به رقم منفی ۷ درصد رسید که البته کمترین بازده ماهانه این فلز گرانبها در سال جاری نیست.

  Вход на Сайт 1Win Как Войти в Личный Кабинет БК 1Вин

در فروردین ماه نیز شاخص بازدهی 1400 سکه با رقم منفی 8.5 درصد کمترین شاخص بازدهی ماهانه را به خود اختصاص داد. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار با طرح جدید در معاملات روز چهارشنبه بازار با 50 هزار تن افزایش نسبت به نرخ روز سه شنبه به 12 میلیون و 300 هزار تن رسید.

قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید