معرفی موزه آثار طبیعی و جاذبه های حیات وحش هفت چنار

خبر مرکزی – با بازدید از موزه هفت چنار می توانید از تالاب ها، زمین، کوه، دریاچه و … دیدن کنید. زیستگاه ها و همچنین با طبقه بندی علمی حیوانات عروسکی در سالن های مختلف با محیط زیست و اهمیت حفاظت از آن بیشتر آشنا می شوند به عنوان مثال بازدیدکنندگان می توانند پرندگان مختلف را از روی شکل منقارشان تشخیص دهند و تشخیص دهند که آیا پرنده مربوطه گوشتخوار است یا با مشاهده گونه های مختلف پرندگان و توضیحات تخصصی از تنه درختان یا روی سطح و زیر آب تغذیه می کند.

گردشگران علاوه بر بازدید از موزه هفت چنار می توانند با زیستگاه هایی آشنا شوند که در شرایط عادی بازدید از آنها برای گردشگران امکان پذیر نیست. در طول چنین بازدیدهایی، مردم اطلاعاتی در مورد اهمیت حفاظت از گونه های مختلف حیوانات و زیستگاه آنها دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبر مرکزی، بیشتر حیوانات عروسکی در این موزه توسط شکارچیان شکار شده و پس از کشف و ضبط، تبدیل به عروسک شدند. بنابراین از دیگر اهداف این موزه اطلاع رسانی برای جلوگیری از شکار غیرمجاز و ایجاد مجموعه شخصی می باشد.

معرفی جاذبه های موزه آثار طبیعی و حیات وحش

موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار در تهران کجاست؟

موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار در قسمت شمالی میدان بریانک در ضلع شرقی خیابان دواتی قرار دارد. برای اینکه با مترو به آنجا برسید، سوار خط شماره هفت شوید و در ایستگاه بریانک پیاده شوید. از این ایستگاه تا موزه 900 متر فاصله است که می توانید پیاده روی کنید. برای استفاده از خودروی شخصی حواستان به کمبود جای پارک باشد.

  اینفوگرافیک/ چند نکته ساده برای سلامت زنان باردار شاغل

تاریخچه موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار

موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار در سال 1310 (اواخر قاجار و اوایل پهلوی) برای استفاده صنعتی به عنوان کارخانه جوراب بافی ساخته شد. این موزه که اکنون در فهرست آثار و محوطه‌های ملی ایران قرار دارد، در خرداد ۱۳۷۶ به عنوان موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار افتتاح شد و میزبان گردشگران است.

معرفی موزه آثار طبیعی و جاذبه های حیات وحش هفت چنار

بخش های مختلف موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار

موزه هفت چنار و آثار طبیعی با مساحت 7693 متر مربع و زیربنای 2683 متر مربع در دو قسمت مختلف شامل قارچ، سالن حشرات، انواع نرم تنان و مرجان ها، پرندگان ایران، نمونه پستانداران آفریقایی، البرز دیوراما، کوه های زاگرس و…، آکواریوم، کارگاه تاکسیدرمی، چایخانه و سفره خانه سنتی.

بیشتر آثار این موزه بی جان و پر شده است و هدف از طراحی آنها آشنایی بازدیدکنندگان به ویژه دانش آموزان با حیوانات و زیستگاه آنهاست.

نمونه های بی جان

به گزارش خبر مرکزی، در این مجموعه، نمونه های بی جان از بی مهرگان شامل قارچ، خارپوستان، نرم تن، سخت پوستان و حشرات در معرض دید عموم قرار گرفت. ستاره دریایی، توتیا، گونه های خرچنگ آب شیرین و شور، شاه میگو، دلار سنگی، گونه های پروانه ایرانی، سوسک، ملخ، خرچنگ عنکبوتی، سنجاقک و زنبور بامبل بخشی از مجموعه این بخش است.


بیشتر بخوانید: معرفی جاذبه های بام لند چیتگر


خزندگان

از خزندگان موجود در این موزه می توان به مارمولک، مار و لاک پشت اشاره کرد.

پستانداران

گونه های مختلف پستانداران وحشی گیاهخوار و گوشتخوار به صورت تاکسیدرمی در این موزه نگهداری می شوند. تاکسیدرمی این حیوانات به صورت تمام بدن، سر و گردن، تخته چرمی، شاخ و جمجمه است. از حیوانات عروسکی این مجموعه می توان به انواع قوچ، کلت، شوکا، مرال، خرس قهوه ای، آهو، شیر، پلنگ، یوزپلنگ آسیایی، گاومیش، گورخر ایرانی و انواع آنتلوپ اشاره کرد.

  طرز تهیه بشقاب انگلیسی برای صبحانه

معرفی موزه آثار طبیعی و جاذبه های حیات وحش هفت چنار

اکواریوم

آکواریوم موزه و آثار طبیعی هفت چنار به شکل غاری پیچ در پیچ طراحی شده است که انواع ماهی های آب شیرین رودخانه های سراسر جهان در آن زندگی می کنند. از ماهی های این آکواریوم می توان به ماهی های گوشتخوار، گربه ماهی، پیرانا، اسکار، پنگوس و سمندر آب شیرین اشاره کرد.

پرنده ها

به گزارش خبر مرکزی، در این موزه انواع پرندگان از گونه های مختلف و خانواده های آبزی و خشکی نشین نگهداری می شود که از آن جمله می توان به خانواده کلاغ ها، خانواده اردک ها، خانواده قرقاول ها، پرندگان شکار و انواع آن اشاره کرد. از گنجشک ها

زندگی طبیعی

علاوه بر تالارهای مذکور، در قسمت طبیعی موزه نمونه هایی از پرندگان زنده مانند قو، قرقاول، اردک، فلامینگو، غاز، کبک، طوطی، طاووس و میمون رزوس وجود دارد.

معرفی جاذبه های موزه آثار طبیعی و حیات وحش

کارگاه آماده سازی

گردشگران این موزه علاوه بر حیوانات تاکسیدرمی موزه آثار طبیعی و حیات وحش می توانند با روش تاکسیدرمی انواع موجودات و حیوانات در سالن تاکسیدرمی به صورت علمی آشنا شوند. همچنین روش کند یا خشک کردن حشرات نیز در این موزه مورد بررسی قرار گرفته است.

2022-11-21 03:30:04

دیدگاهتان را بنویسید