معرفی مناظر زیبای آبشار هریجان

جامعه 24، مهدی توفیقی: جاده چالوس یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران است که تقریباً تمام شعب آن به منطقه ای با طبیعت بکر و بکر ختم می شود.

روستای هریجان یکی از جاهای دیدنی در جاده چالوس است. روستای هریجان در 10 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد که از طریق این مسیر می توان به مناظر زیبا و منحصر به فرد منطقه هریجان رسید.

روستای هریجان زمانی جمعیت زیادی داشت، اما امروزه تنها تعداد انگشت شماری از خانواده های قدیمی در آن زندگی می کنند. البته با گذشت زمان و شهرت بیشتر این روستا، مردم محلی و عده ای از گردشگران دوباره برای تفریح ​​و زندگی در طبیعت بکر روستای هریجان در ایام تعطیلات به این روستای زیبا بازگشتند.

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری روستای هریجان، آبشار مرتفع و پوشش گیاهی آن با چمنزارهای بلند است. می توانید دقایقی در اطراف هریجان قدم بزنید و خانه های ویران شده آن را ببینید. در این روستا امامزاده ای به نام شاهزاده محمود (ع) وجود دارد که قبل از ورود به روستای هریجان گنبد آن را می توانید پیدا کنید که در رفت و آمد می توانید از آن دیدن کنید.

معرفی مناظر زیبای آبشار هریجان

آبشار هریجان کجاست؟

آبشار هریجان یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران است که در منطقه چالوس از توابع شهرستان کلاردشت واقع شده است.

همچنین فاصله آبشار هریجان تا تهران حدود 2 ساعت و 135 کیلومتر است.

مسیر دسترسی به آبشار هریجان

به گزارش جامعه 24، اگر قصد سفر به روستای هریجان با وسیله نقلیه شخصی را دارید، از طریق جاده چالوس وارد شوید. حدود چهار کیلومتر بعد از سیابیشه، در سمت راست جاده تابلوی رستوران «جعفر میردار سلطانی» را می بینید. از این جاده فرعی تا روستای زیبای هریجان حدود 5 کیلومتر فاصله وجود دارد که البته این جاده شیب دار و سیاه است. پس از 45 دقیقه به روستای هریجان می رسید.

  سویه جدید کرونا با ما چه خواهد کرد؟

همچنین اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی به روستای هریجان بروید، از راننده بخواهید که شما را به آدرس بالا پیاده کند. از این مسیر فرعی یک ساعت و نیم پیاده روی در شیب تند دارید.

همچنین می توانید از میانبر استفاده کنید و بعد از حدود 700 متر در پیچ دوم و در سمت راست خود جاده مالرو و پاکوب قرار دارد که باید از میان درختان جنگلی عبور کنید. پس از عبور از یکی دو تپه و چمنزار به پایین روستای هریجان می رسید. این مسیر حدود یک ساعت و نیم طول می کشد.


بیشتر بخوانید: رازهای پنهان جنگل جیغ روستای سربرج


آبشار هریجان در قسمت غربی روستا قرار دارد و برای رسیدن به آبشار باید مسیر خاکی روستای هریجان را ادامه دهید. حدود 300400 متر پس از ورود به روستا، جاده فرعی در اطراف حصارهای سنگی وجود دارد که به آبشار هریجان منتهی می شود.

برای رسیدن به آبشار نزدیک به یک ربع باید پیاده روی کرد اما برای رسیدن به بالای آبشار هریجان باید حدود نیم ساعت تا کوتاه ترین یال (ارتفاع حدود 9 متر) صعود کرد. پس از رسیدن به قسمت تاج آبشار هریجان به سمت پشت آن نروید زیرا احتمال برخورد با حیوانات وحشی وجود دارد.

معرفی مناظر زیبای آبشار هریجان

روستای هریجان منطقه ممنوعه ورودی

حیوانات زیادی در طبیعت بکر روستای هریجان زندگی می کنند که از جمله آنها می توان به بز، آهو، خرس و کبک اشاره کرد. این منطقه جزو مناطق حفاظت شده ایران است که شکار حیوانات در آن ممنوع است. برای ورود به منطقه حفاظت شده روستای هریجان و صعود به ارتفاعات زیبای آن نیاز به مجوز از اداره محیط زیست است.

  یارانه های هوشمند از رانت و فساد جلوگیری می کند

بهترین زمان برای سفر به روستای هریجان و آبشار

به گزارش جامعه 24 ، در فصل بهار و اردیبهشت این قسمت از رشته کوه البرز بسیار زیبا و سرسبز می شود و گیاهانی در آن می رویند که عمر بسیار کوتاهی دارند. بنابراین بهترین فصل برای بازدید از طبیعت روستای هریجان اردیبهشت ماه است. مراقب باشید وقتی به پای آبشار رسیدید، سعی نکنید به بالاترین نقطه آبشار هریجان صعود کنید، جدای از خطر سقوط، ممکن است با حیوانات وحشی مواجه شوید. به غیر از ماه های آوریل، ژوئن و تابستان که هوای این منطقه بسیار مساعد و خنک است، برای بازدید از آبشار هریجان نیز مناسب است.

نکات مهم سفر به آبشار هریجان

– اگر تا به حال به روستای هریجان سفر نکرده اید، حتما با راهنمای محلی بروید.

– به بالاترین نقطه آبشار صعود نکنید. زیرا خطر سقوط و برخورد با حیوانات وحشی وجود دارد.

– وسایل ضروری سفر مانند آب آشامیدنی، لباس اضافی، غذای خشک، جعبه کمک های اولیه و غیره را همراه داشته باشید.

همچنین سعی کنید قبل از حرکت، لوازم مورد نیاز سفر را از محلی که به آن سفر می کنید تهیه کنید.

2022-07-25 03:27:01

دیدگاهتان را بنویسید