معرفی مراسم نخل گردانی یکی از باشکوه ترین عزاداری های حسینی

جامعه 24، مهدی توفیقی: مراسم نخل گردانی سبک متفاوتی از عزاداری است که عزاداران حسینی در سراسر ایران به ویژه استان یزد برای تشییع پیکر سومین امام شیعیان برگزار می کنند.

نخل حجره ای تابوت مانند است که با پارچه های سیاه، سبز و قرمز تزئین شده است که در روز عاشورا توسط مردم حمل می شود.

در واقع نخل و آیین طواف نخل به صورت نمادین برای تشییع تابوت و دفن پیکر امام حسین (ع) برگزار می شود و در بقیه ایام سال نخل ها در مقابل حسینیان و تقیه ها قرار می گیرد. ، و تا محرم سال آینده مورد رسیدگی قرار می گیرند.

مراسم راهپیمایی نخل در کدام نقاط ایران بیشتر برگزار می شود؟

آیین نخل گردانی در مناطق مرکزی و کویری ایران از جمله استان یزد از جمله سمنان، دامگان، خمین، قم، کاشان، زواره، خراسان جنوبی، ابیانه، خور و بیابانک، اردستان و نایین رواج بیشتری دارد. که به عزاداری می پردازند مراسم نخل گردانی را انجام می دهند و معروف ترین و بزرگترین نخل های ایران در استان یزد قرار دارد.

معرفی مراسم نخل گردانی، یکی از باشکوه ترین سبک های عزاداری

شهر یزد یکی از معروف ترین شهرها در برگزاری عزاداری محرم با آیین نخل گردانی به شمار می رود و این مراسم شهرت جهانی دارد. گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید و ثبت این مراسم مذهبی به استان یزد می آیند. در گویش یدی گاهی به درخت خرما «نقل» می گویند.

استفاده از کلمه نخل و نام گذاری اتاقک چوبی در مراسم نخل گردانی محرم به دوران صفویه بازمی گردد. برای این نامگذاری سند یا سند محکمی وجود ندارد و شاید مهمترین دلیل رواج این نام روایت و روایتی باشد که می گوید جسد امام حسین (ع) پس از آن حضرت بر روی نخل به محل دفن برده شد. شهادت

  خودروی 300 میلیون تومانی دیگر لوکس محسوب نمی شود

یکی از مهمترین دلایل نامگذاری درخت خرما این است که اشکال قدیمی تابوت ها از درخت خرما و خرما و شاید به دلیل تقدس و تقدس درخت خرما در فرهنگ ایرانی ساخته شده است. از سوی دیگر، همانطور که در قرآن آمده است; شهدا زنده اند و نزد پروردگارشان غذا خورده اند. طبق این روایات، درخت خرما برای بیان شادی انسان به کار می رود و در آیین گیاه شناسی درخت زندگی و استقامت است و به همین دلایل ممکن است نام نخل بر روی اتاق چوبی درخت خرما محرم باشد. مراسم چرخش

معرفی مراسم نخل گردانی، یکی از باشکوه ترین سبک های عزاداری

اجرای آیین نخل گردانی در ماه محرم

مراسم عزاداری امام حسین (ع) بسته به اقلیم و فرهنگ مردم مناطق مختلف ایران متفاوت است، اما به طور کلی همه این عزاداری ها یک مفهوم را دارند. آیین نخل گردانی شامل دو مرحله است، اول بستن نخل، چیدن نخل یا تهیه و تزیین نخل و مرحله دوم نخل گردانی در روز عاشورا یا قبل از آن برای بررسی سلامت نخل است. .

انجام صحافی کف دست

در آیین نخل گردانی، تزئین و سیاه پوشاندن نخل را نخل بستن می گویند. این جریان چند روز قبل از دهه اول محرم یا در دهه اول و قبل از روز تاسوعا انجام می شود. بسته به اندازه نخل و میزان تزیینات و تزیینات، ممکن است چندین روز طول بکشد تا نخل تزئین شود. بزرگترین نخل های استان یزد از پنجم تا نهم محرم آذین بندی می شوند.


بیشتر بخوانید: آیین گلزار مالی لرستان، مراسم عزاداری مشهور جهانی


برای مراسم نخل بست ابتدا تمام نخل را با پارچه مشکی، سبز، شال و ترمه می پوشانند. برای تزئین جلو و پشت نخل از گل، شمشاد، آینه و زیور آلات استفاده می کنند. خنجر، شمشیر، کلاهخود، پرچم، سپر، لاله، شمع بزرگ، فانوس، نظر قربانی و چهار بسم الله زیورآلاتی هستند که معمولاً برای تزیین درختان خرما به کار می روند.

  فعالیت بدنی از پیری جلوگیری می کند!

انجام چرخش کف دست

در شب عاشورا برای آزمایش سلامت نخل و تغییر موقعیت آن با کمک عزاداران نخل را کمی تکان می دهند. البته این عمل بیشتر برای نخل های بزرگ انجام می شود. رسم نخل گردانی در روز عاشورا بر اساس آداب و رسوم مردم محلی در زمان های معینی انجام می شود، معمولاً کسانی که می خواهند در حمل نخل کمک کنند، جسم نرمی را در دستمال می پیچند و روی شانه می بندند تا برای اینکه هنگام بلند کردن آن روی کف دست خود آسیب نبینند.

مراسم نخل اصلی معمولاً بعد از نماز ظهر و در ظهر روز عاشورا انجام می شود. این مراسم در واقع شبیه سازی مراسم ختم امام سوم شیعیان است و قرار است پس از شهادت آن حضرت برگزار شود. البته در برخی نقاط ایران مراسم نخل گردانی در روز یازدهم محرم برگزار می شود.

معرفی مراسم نخل گردانی، یکی از باشکوه ترین سبک های عزاداری

مراسم نخل گردانی به سفارش شخصی است که معمولاً مسن و مجرب در آیین نخل گردانی است و در اصطلاح به او پیر غلام می گویند و معمولاً با سادات شروع می شود و در آن زمان با دستور سرگروه و گفتن: یا حسین، نخل بزرگ را از روی زمین بلند می کنند و همزمان حرکت می دهند.

مراسم نخل به عنوان یک فرهنگ ملی در عزای حسینی در فهرست معنوی سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است. همچنین بزرگترین نخل های ایران در شهرهای یزد، تفت و مهریز قرار دارند.

2022-08-06 03:30:03

دیدگاهتان را بنویسید