معرفی خیابان تاریخی چهارباغ عباسی

جامعه 24 چهارباغ عباسی یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استان اصفهان و ایران است. چهار باغ عباسی امروز مانند گذشته عظمت و شکوه گذشته را ندارد. اما در سال های نه چندان دور مورد توجه گردشگران ایرانی و بومی بود که برای بازدید از آن به اصفهان سفر می کردند.

به گزارش جامعه ۲۴، چهار باغ عباسی در واقع از چهار باغ کوچک تشکیل شده است که یکی از باغ های تمام باغ های این مجموعه را نام می برد. همچنین این باغ زیبا در یکی از خیابان های اصلی شهر اصفهان که قدمت آن به دوره صفویه می رسد ساخته شده است.

تمام آثار تاریخی ایران به ویژه آثار دوره صفوی در دوره قاجار مورد بی توجهی قرار گرفت، این خیابان قدیمی نیز از این قاعده مستثنی نبود، اما با هوشیاری و مسئولیت پذیری مردم شهر از نابودی نجات یافت. دوره های مختلف

امروزه خیابان چهارباغ عباسی یکی از جاذبه های شهر اصفهان است که بسیاری از آثار تاریخی این شهر در آن قرار دارند.

معرفی خیابان تاریخی چهارباغ عباسی

چهارباغ عباسی اصفهان کجاست؟

خیابان چهارباغ عباسی از پل تاریخی 33 شروع و از شمال شهر اصفهان امتداد دارد. چهارباغ بالا نیز از 33 پل شروع و به سمت جنوب شهر تا دروازه شیراز ادامه می یابد.

سی و سه پل تاریخی در واقع پلی است که چهار باغ بالا و چهار باغ عباسی را به هم متصل می کند. همچنین خیابان چهارباغ پایینی همسو با خیابان چهارباغ عباسی در شمال شهر ساخته شد.

بهترین راه برای بازدید از خیابان چهارباغ عباسی استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. ایستگاه مترو میدان امام حسین (ع) شهر اصفهان در ابتدای خیابان چهارباغ عباسی در ضلع شمالی واقع شده است. علاوه بر این، ایستگاه اتوبوس امام حسین (ع) اصفهان فرصت خوبی برای بازدید از این خیابان تاریخی است.

  افتتاحیه شاهکار جدید لامبورگینی; خیلی شبیه ماشین بتمن است

همچنین اگر قصد دارید با ماشین شخصی به این خیابان سفر کنید، حتما ساعات شلوغ و ترافیک خیابان چهارباغ عباسی را در نظر بگیرید.

معرفی خیابان تاریخی چهارباغ عباسی

تاریخچه چهارباغ عباسی اصفهان

چهار باغ عباسی و چهار باغ علیا به دستور شاه عباس اول پس از انتخاب شهر تاریخی و تجاری اصفهان به عنوان پایتخت در دوره صفویه ساخته شد. همچنین در زمان پهلوی به دستور رضاشاه چهارباغ سفلی به سبک چهارباغ صفوی در همین محل ساخته شد.

در قدیم آب از خیابان چهارباغ صفوی به جاده زاینده سرازیر می شد و در محل اتصالات حوض هایی ساخته می شد. مسیر مخصوص سوارکاران در خیابان ساخته شده و برای زیبایی و سایه خیابان در دو طرف خیابان چنار کاشته شده است.


بیشتر بخوانید: معرفی آبشار شوی معروف به نیاگارای ایران


در زمان صفویه اطراف خیابان کنار زاینده رود را باغ های سرسبزی احاطه کرده بود که برای ساختن عمارت بین اعیان تقسیم شده بود. البته در آن زمان مردم عادی حق داشتند از خود لذت ببرند و از باغ های دیدنی دیدن کنند. در ضلع غربی خیابان چهار باغ عباسی هشت ضلعی باغ تخت و تاکستان و در ضلع شرقی خیابان، باغ بلبل، توت و درویشان قرار داشت. البته در طول سال ها و شرایط بد نگهداری، همه باغ ها به جز باغ هشت گوشه یا هشت بهشت ​​تخریب شده اند.

جاذبه های گردشگری چهارباغ عباسی

بسیاری از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان در خیابان زیبا و تاریخی چهارباغ صفوی قرار دارند، همچنین این خیابان تاریخی دارای جاذبه های طبیعی و زیبای دیگری نیز برای گردشگران است که برخی از جاذبه های تاریخی و تفریحی چهارباغ عباسی اصفهان عبارتند از:

  قیمت طلای جهانی امروز 1400/10/30 می باشد

* کاخ هشت بهشت ​​(از خیابان باغ گلدسته)
* سی و سه پل (در میدان انقلاب)
* چهلستون (از میدان امام حسین)
* مدرسه چهارباغ (سمت خیابان چهارباغ عباسی)
*مجتمع نقش جهان با مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، عالی قاپو و بازار قیصریه (بدون خیابان سپه از میدان امام حسین)
* رستوران شهرزاد (دبستان عباس آباد)
* سینماهای حافظ، فلسطین، چهارباخ، سوره و …
*مالز چهارباغ، ملت، عالی قاپو و…

معرفی خیابان تاریخی چهارباغ عباسی

بازدید از چهارباغ عباسی در شهر اصفهان

به گزارش جامعه 24، تمامی گردشگرانی که به اصفهان سفر می کنند قطعا از خیابان تاریخی چهارباغ عباسی عبور خواهند کرد اما برای بازدید کامل از این خیابان زیبا به چند ساعت مستقل و یا شاید یک روز کامل نیاز دارید، بنابراین علاوه بر این در علاوه بر بازدید از بناهای باستانی و بناهای تاریخی، می توانید یک بازدید کامل از چهارباغ عباسی داشته باشید.

2022-08-02 03:30:03

دیدگاهتان را بنویسید