معرفی جاذبه های عمارت مسعودیه در میدان بهارستان

جامعه 24، مهدی توفیقی: عمارت مسعودیه تا همین چند سال پیش ناشناخته بود و هیچکس فکر نمی کرد عمارت پشت میدان بهارستان و در شلوغی خیابان جمعه پشت دروازه ای به نام میراث فرهنگی، بنای تاریخی با باغی بسیار بزرگ دارد.

باغ عمارت مسعودیه به سبک باغ های ایرانی است و عمارت وی به سبک معماری اروپایی طراحی و ساخته شده است.

به گزارش جامعه ۲۴، عمارت مسعودیه متعلق به دوره قاجار یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که در طول عمر خود کاربری های مختلفی داشته است.

عمارت مسعودیه توسط شخصی به نام مسعود میرزا ساخته شده و علت نامگذاری آن از نام سازنده عمارت گرفته شده است. مسعود میرزا ملقب به ظل الستان، پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار بود. همچنین عمارت مسعودیه به دلیل موقعیت استراتژیک خود در میدان بهارستان، شاهد اتفاقات زیادی بوده است.

معرفی عمارت مسعودیه میدان بهارستان

عمارت مسعودیه تهران کجاست؟

بنای تاریخی مسعودیه در بخش مرکزی شهر تهران واقع شده است، محل دقیق بنا در میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان می باشد.

برای بازدید از عمارت تاریخی مسعودیه راه آسانی دارید. راه اول این است که از خط 2 مترو تهران و ایستگاه ملت استفاده کنید و پس از خروج از ایستگاه به خیابان اکباتان در خیابان ملت بروید. دروازه اصلی و ورودی عمارت مسعودیه در این خیابان قرار دارد.

همچنین می توانید در ایستگاه مترو بهارستان از قطار پیاده شوید و به سمت جنوب غربی میدان بهارستان بروید و به ورودی عمارت مسعودیه در خیابان اکباتان برسید. اما در مقایسه با راه اول باید مسیر طولانی تری را طی کرد.

  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۰۱/۰۲/۲۷

می توانید از اتوبوس های همین شرکت نیز استفاده کنید، برای این کار باید از خط بهارستان میدان-جمهوری میدان سوار اتوبوس شوید.

معرفی عمارت مسعودیه میدان بهارستان

تاریخچه عمارت مسعودیه تهران

آقا محمد خان قاجار، مؤسس سلسله قاجار، تهران را در سال 1200 هجری قمری پایتخت ایران اعلام کرد. از همین مرحله بود که با ساختن کاخ ها، باغ ها، خیابان ها و خیابان ها به شهر تهران شکل تازه ای بخشید.

فتحعلی شاه قاجار به عنوان اولین معمار تهران، باغ زیبای نگرستان را در حومه تهران ساخت و سپس از کاخ گلستان به باغ نگارستان منتقل شد. این باغ و دو باغ دیگر (باغ سردار و باغ نظامیه) در قسمت بیرونی خندق شمالی تهران ساخته شده است. باغ نگارستان در سال ۱۲۲۲ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد.

باغ نظامیه در قسمت جنوبی جلوخان باغ نگارستان ساخته شده است. این باغ در سال 1290 هجری قمری توسط ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار خریداری شد و سپس به دستور همین شخص باغ و عمارت مسعودیه به آن افزوده شد.

باغ نظامیه در زمینی مربع شکل که با دیوارهای بلند احاطه شده است، ساخته شده است که ساختمان اصلی آن در تقاطع محورها طراحی شده است. مسعود میرزا به تقلید از پدرش بناهای باشکوهی در محدوده تهران و ناصری و روستاهای اطراف ساخت که عمارت و باغ مسعودیه از زیباترین و مهم ترین آنهاست.

معرفی عمارت مسعودیه میدان بهارستان

معماری عمارت مسعودیه در میدان بهارستان

با ورود به بنای تاریخی مسعودیه، توضیحاتی از معماری و ارادت به ظل الستان و همچنین سال آفرینش در درب اصلی و در ورودی وجود دارد.

  جشن بانک رفاه کارگران در سومین جشنواره ملی حاتم

نود و پنج ساختمان بعد از سال 1200 توسط قلی خان رضا چاکر ظل السلطان ساخته شد.

بنا بر قرائن و اسناد دیگر عمارت مسعودیه از دو قسمت بیرونی و اندرونی ساخته شده که امروزه اثری از قسمت اندرونی آن باقی نمانده است. نمای بیرونی مجموعه فعلی باغ عمارت تاریخی مسعودیه است در این باغ بسیار زیبا هفت عمارت وجود دارد که توسط حیاط هایی به یکدیگر متصل می شوند.


بیشتر بخوانید: آشنایی با باغ موزه تاریخ فردوس در تهران


در صحن اصلی و از قسمت ورودی اصلی، محور مستقلی از کالسکه ها شروع شده و تا حیاط روبروی دیوانخانه امتداد می یابد. باغ با ستون های بلند آجری و حصارهای چوبی به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می شود که اکنون برداشته شده است.

صحن روبروی دیوانخانه دارای حوض مدور است که در زمان قاجاریه با آجرهایی به شعاع حدود دو متر سنگفرش شده و از شعاع حوض دور تا دور آن گل می‌چینند.

معرفی عمارت مسعودیه میدان بهارستان

محوطه باغ املاک مسعودیه

به گزارش جامعه 24، در ابتدا مساحت کل ملک مسعودیه حدود 40000 متر بود، اما تغییرات و تصرفات رخ داده به شدت از مساحت باغ کاسته شد تا جایی که مساحت باغ به 2000 متر رسید. متر کالسکه مجموعه تاریخی مسعودیه یکی از جذاب ترین بناهای این مجموعه است. نه تنها به دلیل تزئینات منحصر به فرد، بلکه به دلیل معماری هوشمندانه در تغییر زاویه محور باغ، نسبت به خیابان بسیار جذاب و دیدنی است.

به محض ورود به باغ مسعودیه چیزی که بسیار جذاب و دیدنی است عمارت دیوان خانه و حوض مقابل آن است که با خیابانی 134 متری سنگفرش شده و ردیفی از درختان کاج بلند به ورودی متصل می شود. درختان این خیابان قبلاً چنار بوده اند، اما امروزه با تغییر هدف، در سمت راست یک ساختمان آجری یک طبقه، در سمت چپ دو ساختمان آجری سه طبقه و یک ساختمان یک طبقه دیگر در سمت چپ ساخته شده است. همان طرف

  دستور فوری رئیس حجاب

اگر قصد بازدید از عمارت مسعودیه را دارید، می توانید همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت 8 صبح تا 16 از عمارت تاریخی مسعودیه دیدن کنید.

2022-08-14 06:46:02

دیدگاهتان را بنویسید