معرفی جاذبه های روستای آبنیک در منطقه فشم

جامعه 24، مهدی توفیقی: در شمال غربی استان تهران و در مرز با استان مازندران روستایی به نام آبنیک وجود دارد. روستای ییلاقی آبنیک در شهرستان شمیرانات و در 15 کیلومتری شمال شرقی فشم قرار دارد و یکی از روستاهای دهستان کسران رودبار است. روستای آبنیک با آب و هوای خوبش در دامنه رشته کوه البرز قرار گرفته و حدود 2400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

راه های دسترسی به روستای آبنیک

به گزارش جامعه 24، روستای آبنیک حدود 60 کیلومتر با مرکز تهران فاصله دارد. برای بازدید از این روستای زیبا ابتدا باید از بزرگراه شهید بابایی وارد جاده لشکرک شوید و مسیر را تا گردنه گوچک ادامه دهید. از انتهای شرقی بزرگراه ارتش نیز می توان به گردنه قوچک رسید و مسیر را به سمت فشم و لواسان ادامه داد. پس از رسیدن به پایین گردنه و تقاطع لواسان – فشم وارد جاده فشم شوید. پس از رسیدن به شهر فشم از خروجی میدان امام خمینی به سمت جاده زیگان خارج شوید.

پس از 12 کیلومتر رانندگی در جاده کوهستانی و پر پیچ و خم زیگان و گذر از روستاهای زیگان و لالان، در انتهای جاده به تابلوی روستای زیبای آبنیک می رسید. در فاصله حدود 500 متری جاده روستای آبنیک که در قسمت شمال غربی جاده قرار دارد.

اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی به روستای زیبای آبنیک سفر کنید، می توانید از اتوبوس یا تاکسی فشم در میدان تجریش تهران استفاده کنید. همچنین سه راهی تهران پارس دارای خط تاکسی برای فشم و لواسان می باشد.

  تولید داروی جوانان از بشقاب

معرفی جاذبه های روستای آبنیک در منطقه فشم

بهترین زمان برای سفر به روستای آبنیک

یکی از بهترین ویلاهای اطراف تهران روستای آبنیک است که بهترین زمان برای سفر به این روستا بهار و تابستان است. اوج سرسبزی و زیبایی آبنیک از اواسط خرداد تا اوایل مرداد است. همچنین اگر قصد انجام برف و ورزش های زمستانی را دارید می توانید در زمستان به این روستا سفر کنید.


بیشتر بخوانید: طبیعت بکر آبشار کمرد در 20 کیلومتری تهران


در روزهای تعطیل و آخر هفته، اطراف رودخانه آبنیک مملو از خانواده هایی است که طبیعت را برای گذراندن اوقات فراغت خود دوست دارند. اگر قصد بازدید از حاشیه رودخانه را دارید، بهتر است صبح زود به منطقه برسید و شب زود برگردید تا از ترافیک در روزهای تعطیل جلوگیری کنید.

جاده گردنه لشگرگ به فشم در ساعات قبل از ناهار در روزهای تعطیل شاهد اوج ترافیک است. ترافیک رفت و برگشت نیز قبل از غروب شروع می شود و می تواند چندین ساعت به سفر شما اضافه کند.

معرفی جاذبه های روستای آبنیک در منطقه فشم

جاذبه های گردشگری روستای آبنیک

به گزارش جامعه 24، چشمه آبنیک یکی از مهم ترین جاذبه های روستای آبنیک است که از دل کوه های جانستون سرچشمه می گیرد. آب سالم و مطبوع این چشمه سال هاست که سلامت مردم روستای آبنیک را تضمین کرده است تا جایی که نحوه زندگی و محیط زیبای این منطقه مورد توجه پادشاهان قاجار قرار گرفت.

آب چشمه آبنیک خواص خاص و ویژه ای دارد که عموم مردم آب خوب این روستا را دلیل تنبلند و سالم آن ها می دانند. یکی از دلایل نامگذاری این چشمه و روستا به «آب نیک» وجود این چشمه در روستا است.

  چگونه دلار سهمیه ای بخریم؟!

معرفی جاذبه های روستای آبنیک در منطقه فشم

رودخانه کلارود

رودخانه کلارود که بیش از ۷ کیلومتر طول دارد و به آب نیک نیز معروف است از کوه های جانستون و هورسنگ سرچشمه می گیرد و از روستای زیبا و تاریخی آبنیک می گذرد. رودخانه کلارود یکی از شاخه های رودخانه جاجرود است که به آب انبار لتیان منتهی می شود. خنکی هوا در کنار رودخانه و طبیعت زیبای اطراف آن را به مقصد بسیاری از گردشگران به ویژه پایتخت نشینان در روزهای مختلف سال تبدیل کرده است.

پل تاریخی آبنیک

پل تاریخی آبنیک یکی از آثار تاریخی روستای آبنیک است که در دوره پهلوی ساخته شده و در مهرماه 1392 با شماره 10397 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.این پل در تقاطع سه راهی آبنیک فشم ساخته شده است. و جاده گرمابادر، روی رودخانه بزرگ آبنیک.

سنگ تراشیده شده و سیمان مالون از جمله مصالح تشکیل دهنده این پل تاریخی است. معماری و سبک طراحی این پل از سبک طراحی راه آهن دوره پهلوی الهام گرفته شده است.

معرفی جاذبه های روستای آبنیک در منطقه فشم

گار بیوک، قربان

بویوک آغا نام قهرمانی است که با ابزار ابتدایی مانند چکش و ماله غار بزرگی در دل کوه حفر کرد. برای بازدید از غار بویوک آقا باید مسیر جاده دشت جانستون را ادامه دهید تا پس از حدود ۴۵ دقیقه به انتهای دشت و غار دست ساز بویوک آقا برسید.

غار بویوک آقا 20 متر مربع مساحت و بیش از 2 متر ارتفاع دارد. این غار در شرایط نامساعد جوی پناهگاه بسیار مناسبی برای کوهنوردان و دوستداران طبیعت روستای آبنیک محسوب می شود. ضمناً ورودی غار آسفالت شده است.

  در مورد رژیم غذایی IBS چه می دانید؟

2022-08-19 06:39:01

دیدگاهتان را بنویسید