معرفی تاریخچه امامزاده صالح تهران

24 جامعه مهدی توفیقی: حرم امامزاده صالح در انتهای طولانی ترین خیابان خاورمیانه یعنی خیابان ولیعصر قرار دارد. این معبد در جنوب شرقی میدان تجریش و در مجاورت بازار تجریش قرار دارد.

زیارتگاه امام زاده صالح آرامگاه یکی از برادران امام رضا (ع) است که یکی از زیارتگاه های محبوب منطقه شمیران نیز به شمار می رود.

برای رسیدن به فضای دلنشین و معنوی امامزاده صالح (علیه السلام) باید از بازار تجریش تهران و فضای پر از عطر و رنگ آن عبور کرد. در انتهای این بازار جذاب و قدیمی، گنبد و گل های حرم را می بینید.

جاده دسترسی به امامزاده صالح تهران

برای دسترسی و زیارت به امامزاده صالح تهران راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از خودروی شخصی است.

جاده منتهی به امامزاده صالح از خیابان شریعتی و ولیعصر قابل دسترسی است. زائران می توانند از خیابان ولیعصر به میدان تجریش برسند و سپس از طریق خیابان شریعتی، میدان قدس و خیابان شهرداری خود را به حرم امامزاده صالح برسانند یا به میدان تجریش و امامزاده صالح برسند.

در اطراف حرم امامزاده صالح به سختی می توان پارکینگ اختصاصی پیدا کرد اما در این مکان پارکینگ طبقاتی وجود دارد که برای رفتن به آن باید وارد خروجی خیابان شهید دربندی در جنوب میدان تجریش شوید. . پس از چند دقیقه رانندگی با ماشین خود، اولین خروجی سمت راست، ورودی پارکینگ طبقاتی است.

معرفی تاریخچه معبد امامزاده صالح

دسترسی به امامزاده صالح تهران با وسایل نقلیه عمومی

بازدید از حرم امامزاده صالح با استفاده از خط یک مترو تهران امکان پذیر است. زائران خط اول مترو تهران (کهریزک – تجریش) را طی کنند و در آخرین ایستگاه که ایستگاه تجریش است پیاده شوند.

  حضور شرکت نفت ایرانول در پنجمین نمایشگاه بین المللی معدن کرمان

این ایستگاه در میدان قدس قرار دارد، پس از خروج از ایستگاه مترو وارد بازار قدیمی تجریش خواهید شد. برای ورود به صحن امامزاده به سمت غرب بازار تجریش بروید، دروازه های شمالی و شرقی امامزاده صالح (ع) به بازار قدیم تجریش باز می شود.

همچنین می توانید با استفاده از اتوبوس BART در خط ریل-تجریش به امامزاده صالح بروید. دروازه غربی حرم امامزاده صالح به سمت پایانه اتوبوسرانی شهر باز می شود.

معرفی تاریخچه معبد امامزاده صالح

تاریخچه معبد امامزاده صالح تجریش

امامزاده صالح به دلیل ارتباط نزدیک با امام رضا و قدمت طولانی آن جایگاه ویژه ای در بین مردم تهران دارد و یکی از اماکن تاریخی تجریش به شمار می رود. بنای اصلی، آرامگاه و گنبد در قرن پنجم هجری قمری ساخته شد، البته بنای اولیه در حمله مغول به ایران در حدود سال 617 هجری قمری به کلی ویران شد.

به گزارش جامعه 24، با توجه به نشانه های اطراف بقعه امامزاده صالح مانند سنگ قبرهای دوران مغول، احتمال می رود قدمت این زیارتگاه به قرن هفتم و هشتم هجری و دوره سلسله ایلخانی بازگردد. در سال ۷۰۰ هجری قمری «غازان خان» بنای امامزاده را مرمت و بازسازی کرد. سپس در دوره صفویه و قاجاریه دربار حرم توسعه یافت.

معرفی تاریخچه معبد امامزاده صالح

در زمان قاجاریه قسمت بزرگی از صحن حرم به آرامگاه تبدیل شد و بیش از 150 نفر از مشاهیر آن دوران در این بقعه مدفون هستند. همچنین در ایوان ورودی رواق شمالی حرم امامزاده صالح، کتیبه ای تاریخی و قدیمی وجود داشت که پیامی به خط نستعلیق بر روی آن نوشته شده بود.

  پیش فروش محصولات سایپا از فردا 21 بهمن

اگرچه این کتیبه حاوی نقوش ظریف و کنده کاری های پیچیده در داخل حرم است که در سال 1210 هجری قمری طراحی و در زمان وفات میرزا ملقب به بهادرخان (پسر فتحعلی شاه قاجار) طراحی و ساخته شده است، اما به دلیل نگهداری نامناسب. شرایط، سرنوشت کتیبه امروز نامعلوم است.

شجاع السلطان (فرزند دیگر فتحعلی شاه) در سال 1210 هجری قمری بسیاری از املاک خود را وقف امامزاده صالح کرد. مسجد و حمام شمالی حرم و زمین های کشاورزی جعفرآباد دربند از موقوفات این مرد است. حسین قلی خان برادر پادشاه قاجار، فتحعلی شاه قاجار، فرش دستباف بزرگی را به حرم اهدا کرد.

میرزا سعیدخان انصاری، وزیر امور خارجه در دوره ناصرالدین شاه قاجار، زیارتگاهی بزرگ و زیبا را وقف مرقد امامزاده صالح کرد. به دستور او معبد چوبی را در معبدی بزرگتر قرار دادند. ضریح چوبی قدیمی حرم امامزاده صالح به سبک خانگی تبدیل شد. اما ضریح جدید با سبکی جدید طراحی شده است، به گونه ای که قسمت جنوبی آن از چوب و سه قسمت دیگر از نقره ساخته شده است. اما با گذشت زمان این امامزاده نیز تغییر یافته است. معبد امروزی در سال 1397 ساخته شده و جنس آن نقره با کتیبه های طلایی آب است.

در زمان پهلوی مقدمات حرم امامزاده صالح نیز فراهم شد که شاید بتوان از آن به ساخت تالار تشییع جنازه، ایوان شمالی حمام و تجدید پوشش گنبد یاد کرد.


بیشتر بخوانید: معرفی مراسم نخل گردانی یکی از باشکوه ترین عزاداری های حسینی


به گزارش جامعه 24، در سال 66 سیل ویرانگر در منطقه تجریش آغاز شد و ساختمان حرم امامزاده صالح به شدت آسیب دید. به همین دلیل و استقبال روزافزون از امامزاده در بین زائران، طرح توسعه حرم از سال 1374 آغاز شد.

  قیمت بیت کوین امروز 21.11.1400

بیشترین تغییرات در این طرح در ضلع جنوبی حرم رخ داده است. از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در این طرح می توان به تخریب مقبره های صحن قدیمی حرم، خرید املاک شرق، غرب و جنوب امامزاده، اتصال پارکینگ و پایانه مسافربری به معبد اشاره کرد. وی، احداث ورودی اصلی امامزاده از ضلع غربی، تسطیح صحن های مختلف معبد امامزاده صالح را توسعه شبستان جنوبی در دو طبقه، ساخت ایوان های جنوبی و غربی، تأسیسات بهداشتی، ساخت و ساز اشاره کرد. از یک کتابخانه، یک آشپزخانه جدید و یک حمام.

2022-08-07 03:30:05

دیدگاهتان را بنویسید