مصونیت طولانی‌تر با واکسن جدید کرونا

مطالعات نشان می‌دهد که واکسن جدید کووید-۱۹ که برای تولید سلول‌های T طراحی شده است، نسبت به واکسن‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شوند، پاسخ ایمنی بهتری ایجاد می‌کند.

واکسن CoVac-1 که در دانشگاه توبینگن آلمان در حال ساخت است، اولین آزمایش انسانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

هم آنتی بادی ها و هم سلول های T عواملی در پاسخ ایمنی بدن به ویروس هستند. پاسخ فوری بدن توسط آنتی بادی ها هدایت می شود. در حالی که سلول های T به زمان بیشتری برای پاسخ نیاز دارند، زمان پاسخ طولانی تری دارند، بنابراین راه حلی برای محافظت طولانی تر هستند.

جالب توجه است که سطح آنتی بادی در طول زمان کاهش می یابد، اما سلول های T می توانند چندین سال در جریان خون باقی بمانند.

نتایج یک کارآزمایی بالینی این واکسن نشان داد که تزریق Cook-1 پاسخ سلول T قوی را در تمام 36 شرکت‌کننده در آزمایش فاز ایجاد کرد.

این واکسن ممکن است به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، مانند دریافت‌کنندگان پیوند یا بیماران سرطانی که واکسن‌های فعلی به خوبی برایشان کار نمی‌کند، مفید باشد.

محققان خاطرنشان کردند که پاسخ سلول های T تحت تأثیر سویه های جدید فعلی قرار نگرفت. آنها افزودند: “Cook-1 ایمنی خوبی نشان داد و پاسخ های گسترده و قوی سلول های T را برانگیخت و از ارزیابی مداوم در مرحله دوم آزمایش برای بیماران مبتلا به کمبود سلول B و آنتی بادی حمایت کرد.”

مدیر شرکت داروسازی Astrazenka همچنین مدعی است که میزان بالای بستری شدن در بیمارستان در اروپا ممکن است به دلیل رد واکسن این شرکت توسط کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا باشد و به این واقعیت اشاره کرد که واکسن تولید شده توسط شرکت او باعث تحریک T. سلول ها در بزرگسالان افراد موفق هستند.

  کشف استرالیا؛ شاسی بلند جدید رنو در اروپا

دیدگاهتان را بنویسید