مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور زیاد است

نگرانی های مصرف آنتی بیوتیک ها بلافاصله پس از معرفی آنها به دنیای پزشکی در دهه 1940 ایجاد شد. آنتی بیوتیک ها، از جمله رایج ترین داروها در جهان مصرف می شوند. اگرچه این دسته از داروها می توانند جان افراد زیادی را در سراسر جهان از بیماری های عفونی و ویروسی نجات دهند، اما مصرف بیش از حد آنها عوارض زیادی را به دنبال دارد که سال هاست جامعه پزشکی جهان را نگران کرده است. آنتی‌بیوتیک‌ها زمانی جان میلیون‌ها نفر را در دهه‌های 1940 و 1950 نجات دادند، اما امروزه به دلیل استفاده بیش از حد، بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها دیگر در برابر باکتری‌هایی که زمانی می‌کشتند، مؤثر نیستند.

استفاده بی مورد از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به مقاومت بدن در برابر این دارو شود که خطر بزرگی برای سلامت هر انسانی است، همچنین یکی از خطرناک ترین عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها واکنش های آلرژیک است که بسیاری از افراد را به این دارو می کشاند. هر روز بیمارستان بدون اینکه بدانیم چرا.. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که حدود 30 درصد از کل آنتی بیوتیک های تجویز شده سالانه در سراسر جهان غیر ضروری هستند.

آموکسی سیلین و آموکسی سیلین، اسید کلاوولانیک رایج ترین آنتی بیوتیک های تجویز شده در جهان هستند. این داروها توسط WHO به عنوان درمان خط اول برای عفونت های رایج تعیین شده اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) کشورهایی را که بیشترین مصرف آنتی بیوتیک ها را دارند اعلام کرد. این آمار بر اساس «دوزهای تعیین شده روزانه به ازای هر 1000 نفر» است و جدیدترین داده های ارائه شده توسط کشورها است. تنوع گسترده در مصرف آنتی بیوتیک در سراسر جهان نشان می دهد که بسیاری از کشورها بیشتر از میانگین جهانی آنتی بیوتیک مصرف می کنند، در حالی که برخی از کشورها ممکن است برای نجات جان بیماران خود دسترسی کافی به این داروها نداشته باشند.

  دست ناتو به خون مردم سراسر جهان آغشته است

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، ایران دومین مصرف‌کننده آنتی‌بیوتیک در جهان است و حدود 30 درصد آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده غیرضروری هستند، همچنین طبق اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو، آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور است.

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور زیاد است

سالانه 750000 نفر به دلیل مقاومت دارویی جان خود را از دست می دهند و تخمین زده می شود که تا سال 2050 50 میلیون نفر به دلیل مقاومت دارویی جان خود را از دست دهند.

نوشین محمد حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان ایرنا اظهار داشت: برخلاف تصور عموم آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های ویروسی بی تاثیر بوده و منجر به بهبودی نمی شوند. به همین دلیل وقتی سرما می خوریم هر چقدر هم که آنتی بیوتیک بخوریم، باز هم خوب نمی شویم و آنچه اشکال دارد استفاده مداوم از آنتی بیوتیک های مختلف است.

برخلاف تصور رایج، آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های ویروسی بی تاثیر هستند و منجر به بهبودی نمی شوند.

وی ادامه داد: تنها پزشک مسئول تشخیص ویروسی یا باکتریایی بودن عفونت است. تعدادی از علائم و شاخص ها وجود دارد که به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد، داروی مناسب را تجویز کند یا حتی هیچ دارویی را تجویز نکند.

محمد حسینی ادامه داد: «هر بار که داروی آنتی بیوتیکی را با تشخیص خودمان یا غیرپزشک مصرف می کنیم، گامی در جهت ایجاد عوارض جانبی و مقاومت آنتی بیوتیکی برمی داریم.» بسیاری از عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و بسیاری از گلودردها نیازی ندارند. درمان آنتی بیوتیکی

  دیوار پذیرایی را با 6 وسیله جادویی تزیین کنید!

مدیرکل مصرف داروهای سلامت محور سازمان غذا و دارو گفت: مقاومت آنتی بیوتیکی به این معناست که در صورت عفونت باکتریایی حتی با استفاده از داروها، باکتری به رشد و کار خود ادامه دهد و دارو قادر به انجام آن نباشد. از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از فعالیت بیماری زا آنها.

وی تاکید کرد: مصرف بی رویه و غیراصولی آنتی بیوتیک ها این فرصت را به باکتری ها می دهد تا مکانیسم های دفاعی خود را برای مقاومت در برابر داروها فعال کنند. هر بار که فردی در جامعه آنتی بیوتیک مصرف می کند، باکتری های حساس و مفید در بدن از بین می روند، اما باکتری های مقاوم شروع به رشد و تکثیر می کنند.

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور بسیار زیاد است

محمد حسینی با بیان اینکه مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در کشور بسیار زیاد است، ادامه داد: آمار خاصی در این زمینه وجود ندارد. به دلیل ارزان بودن آنتی بیوتیک ها در کشور نسبت به کشورهای همسایه، آن ها نیز قاچاق می شوند و میزان مصرف تصادفی و قاچاق آنتی بیوتیک ها از میزان فروش دارو بیشتر است.

به گفته وی، مردم باید بدانند که مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک مضر است و تاثیری در روند بهبود بیماری های ویروسی ندارد و باعث بیماری های کبدی و کلیوی می شود.

فروش آنتی بیوتیک طبق قانون ممنوع است

مدیرکل نظارت بر مصرف داروی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: آنتی بیوتیک ها مانند آب، نان و نمک نیستند که در مواقع نیاز مصرف شوند، مصرف آنها باید استاندارد و تجویزی باشد، فروش آنتی بیوتیک بر اساس آن ممنوع است. طبق قانون، اما توسط پزشکان نیز تجویز می شود و مردم از داروخانه ها می خواهند که آن را بدون نسخه تهیه کنند.

  آیا کلاس جبرانی در تابستان در دبستان برگزار می شود؟!

محمد حسینی خاطرنشان کرد: یکی از راه های کاهش مقاومت میکروبی ناشی از آنتی بیوتیک ها استفاده منطقی از آن ها است و مردم نباید فریب تبلیغات کذب در فضای قانونی را بخورند.

دیدگاهتان را بنویسید