مشکل معتادان بهبودیافته برای یافتن «ضامن»

جامعه 24- مینا رجایی با اشاره به پرداخت وام خوداشتغالی به معتادان بهبودیافته گفت: با توجه به اینکه معتادان بهبودیافته جزو جامعه هدف سازمان اجتماعی هستند، این سازمان خدماتی از جمله پرداخت وام خوداشتغالی را به این افراد ارائه می کند.

وی با اشاره به اینکه تا سال گذشته میزان وام خوداشتغالی برای معتادان بهبودیافته حدود 50 میلیون تومان بود، گفت: در حال حاضر مبلغ وام خوداشتغالی برای معتادان بهبودیافته 100 میلیون تومان با نرخ سود 4 درصد است. امکان افزایش این مقدار وجود دارد

رجایی ادامه داد: همچنین کارفرمایانی که از معتادان بهبودیافته به عنوان نیروی کار خود استفاده می کنند نیز 100 میلیون تومان وام با سود 4 درصد به ازای هر نفر دریافت خواهند کرد. البته با توجه به اینکه سقف پرداخت وام برای هر کارفرما معمولا 2 میلیارد است، کارفرما می تواند برای یک تا حداکثر 20 معتاد بهبودیافته وام دریافت کند. لازم به ذکر است اعطای این اعتبار به کارفرمایان مشروط به انعقاد قرارداد با نیروی کار خود مطابق قانون کار و پرداخت دستمزد و بیمه برای آنان می باشد و وام آنان را به بانک معرفی خواهد کرد.


بیشتر بخوانید: کاریکاتورهایی که مراکز ترک اعتیاد ماده 16 را اشتباه می گیرند


مسئول اشتغال سازمان بهزیستی استان تهران در ادامه در خصوص افراد مشمول وام خوداشتغالی معتادان بهبودیافته اظهار داشت: معتادان بهبود یافته از اعتیاد مشمول دریافت این وام می شوند که حداقل یک نفر از این وام برخوردار شوند. یک سال از پاک شدن آنها می گذرد. اطلاعات و مشخصات افراد ارتقا یافته باید در سامانه بهزیستی ثبت شده باشد و همچنین دارای مجوز یا گواهینامه مهارت تایید شده در زمینه اشتغال و کارنامه باشد. همچنین لازم است مشخصات و اطلاعات خود را در سامانه اطلاع رسانی سازمان ارمغان ثبت و پس از آن معرفی نامه برای افراد صادر شود. این در حالی است که بانک برای اعطای این اعتبار نیز شرایطی از جمله داشتن ضامن دارد.

  عزاداری در کلانشهر؛ از آبادان تا مترو تهران

رجایی در پاسخ به این سوال که تاکنون چند نفر از معتادان بهبودیافته وام خوداشتغالی دریافت کرده اند، گفت: با توجه به اینکه معتادان متجاهر معمولاً از جامعه منزوی هستند، این افراد برای یافتن ضامن با مشکل مواجه هستند، بنابراین تعداد افرادی که این وام دریافت می کنند نسبتاً کم است. .

وی همچنین گفت: در این راستا سازمان اجتماعی پیشنهاد دارد صندوق حمایتی در این راستا داشته باشد و از سوی دیگر دولت نیز به ضامن این افراد توجه ویژه داشته باشد.

2022-08-16 06:02:10

دیدگاهتان را بنویسید