مشکلات جدی در بورس

بورس تهران دیروز رونق نداشت و اگرچه نماگر اصلی تالار شیشه ای با رشد محدود 0.02 درصدی همراه بود، اما کاهش ارزش معاملات خرد در بورس به 1500 میلیارد تن و ادامه خروج سهامداران خرد. از بازار تالار شیشه ای

در چنین شرایطی، کارشناسان بورسی نیز از گذر بورس از وضعیت فعلی ناراضی هستند و بر این باورند که دامن زدن به بی اعتمادی فعالان بورس از سوی سیاستمداران، مهم ترین عامل بازدارندگی بورس از احیا و بازگشت به رونق است.

انتشار اخبار مبهم در مورد بورس را بزنید

حسن رضایی پور، کارشناس بازار سرمایه: بورس که روز شنبه با افت شاخص کل به پایان رسید، یکشنبه نیز ناامیدکننده به پایان رسید و در نهایت شاخص کل با رشد برخی لیدرها با رشد جزئی 223 واحدی مواجه شد و در کانال یک میلیون و 379 آرام گرفت. هزار واحد

بازار سهام ماه هاست که با نوسانات شدید دست و پنجه نرم می کند و به نظر می رسد این روند همچنان ادامه دارد. معاملات دیروز مانند روزهای گذشته پیگیری شد. چون در انتهای بازار شاهد افزایش عرضه بودیم. این در حالی است که در ابتدا بازار روند بهتری داشت اما به مرور زمان تقاضا کاهش یافت و عرضه جایگزین آن شد. عوامل تاثیرگذار مهمی در بروز چنین شرایطی دخیل هستند.

واقعیت این است که در حال حاضر سیگنالی برای هدایت سرمایه گذاری به سمت بازار سهام وجود ندارد. فعالان بازار سهام در حالی به معاملات پایین خود ادامه می دهند که بازار در جو منفی است.

در این میان اتفاقاتی مانند انتشار اخبار مبهم از جمله تهیه طرح اصلاح قانون بازار سرمایه از سوی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار با این وضعیت با دشواری بیشتری مواجه است.

  طرز تهیه پاستا با سس پنیر و سیر سرخ شده

طی یک سال و نیم گذشته، سیاستمداران بارها با انتشار اخبار بورس، بی اعتمادی سرمایه گذاران به بورس را اعلام کرده اند. با این حال، با مدیریت مسائل مرتبط، جریان معاملات بورس ممکن است روند متفاوتی داشته باشد. اطلاعات نادرست بدون اطلاع کامل از جزئیات خبر بارها بازار را تکان داده است.

از ابتدای هفته در بازار سرمایه پس از ارائه این پروژه، خروج پول واقعی بیشتری رخ داد که با ابهامات زیادی مواجه است. در خصوص انتشار اخبار مربوط به بورس نیز پس از شفاف سازی جزئیات درخواست های متعددی برای انتشار اخبار مطرح شد که تاکنون تغییری در این روند ایجاد نشده است.

بر این اساس، نباید انتظار داشت که معاملات وارد روند صعودی شوند. در حالی که تحلیلگران بر ارزش قیمت سهام تاکید می کنند، برخی از سیاست ها با هدف تخریب بازار است. همانطور که دیدیم از زمان ارائه لایحه بودجه در مجلس جو منفی در بازار حاکم شد.

اگرچه دولت در این میان تلاش کرده تا با ارائه بسته 10 ماده ای سوءتفاهم را برطرف کند اما نتیجه مثبتی برای بازار نداشته است. وضعیت بازار سرمایه نسبت به ماه های گذشته غیرقابل پیش بینی تر است. در این راستا به نظر می رسد مدیریت روانی اخبار اقتصادی، روندهای منفی و سردرگمی سهامداران ادامه داشته باشد.

مشکلات جدی در بازار سرمایه

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: روز گذشته بازار یکی از کم ارزش ترین و کم ارزش ترین روزهای معاملاتی را به خود دید که نشانه خوبی برای خروج از رکود به عنوان مهم ترین مولفه رونق نیست. حجم معاملات در هفته های اخیر نشان می دهد که بازار سرمایه در دوران رکود در حال بهبود است.

  دلار در کانال 28000 تن; شروع روند کاهش ؟!

در چنین رکودی که بازار چندان مطلوب نیست، نمی توان انتظار افزایش قیمت سهام را داشت. در حالی که بازار سهام شرایط رکود نامطلوبی را تجربه می کند، بسیاری از سهام به طور کلی در شرایط خوبی هستند.

اگرچه شاهد اظهارنظرهای بسیاری در حمایت از این بازار از سوی برخی مسئولان بوده ایم، اما سرمایه گذاران به چند دلیل تمایلی به ورود به سالن های شیشه ای ندارند. تا زمانی که شاهد ورود پول به بورس باشیم و واقعیت ها انگیزه ای برای سرمایه گذاری در بورس نداشته باشند، وضعیت به همین منوال خواهد بود.

جریان پول از بازار در هفته های اخیر ادامه داشته است. سیگنال منفی که نه تنها نشانه خوبی برای عبور از رکود است، حتی چشم انداز مثبتی را برای آینده بازار ترسیم نمی کند.

در این بین این سوال مطرح می شود که چرا در شرایط مساعد قیمت سهام شامل پول واقعی نمی شود؟ همانطور که در یک سال و نیم گذشته شاهد بودیم، اعتماد سرمایه گذاران به بورس با اجرای برخی سیاست ها و اتخاذ تصمیمات فوری به شدت آسیب دیده است.

از دست دادن اعتماد سرمایه گذاران در مراحل مختلف یکی از مهم ترین موانع ورود پول به بازار است. خروج نقدینگی از بازار نقش بسزایی در تداوم معاملات سهام دارد. این روزها قسمت دوم طرح اصلاح قانون بازار سرمایه مورد بررسی قرار گرفت که عمدتاً به مسائل حقوقی و قضایی در بازار سرمایه مربوط می شود و اهالی بازار در این زمینه نگران هستند.

نارضایتی سرمایه گذاران بورس از ارائه این پروژه مبهم را می توان در واکنش های منفی تجاری دو روز اخیر مشاهده کرد.

  پلنگ قائمشهری جان باخت

اگرچه بازار منتظر انتشار گزارش های 9 ماهه است، اما از سوی دیگر انتشار اخبار ضد و نقیض در بورس در شرایطی که بازار راه خود را پیدا نکرده و با مشکلات فراوانی مواجه است، وضعیت را بدتر کرده و به نتیجه می رسد. روند متعادل به تعویق می اندازد.

نوسانات بازار سهام در حالی ادامه دارد که بازار با محدودیت هایی مانند تغییر قانون توقف نمادها که بیش از 20 درصد افزایش پیدا می کند و یا مشکلات صف ها مواجه است. در این راستا، برای عبور از بحران کنونی، بارها از سیاستمداران خواسته شده است تا اقداماتی را برای رفع محدودیت ها انجام دهند.

اصرار بر اعمال برخی قوانین و مقررات آزاردهنده تجارت در روزهای آینده بازار را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.

تناقضات اظهارات مسئولان اقتصادی کشور از جمله اظهارات مبهم وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ سود بین بانکی نیز از دغدغه های جدی سرمایه گذاران است. بنابراین دست آنها را با برنامه ریزی گره می زند. این عوامل در عمل مسیر داد و ستد را تغییر می دهند و اجازه نمی دهند بازار به ثبات برسد.

دیدگاهتان را بنویسید