مشکلات اقتصادی بیشتر بد حکمرانی است تا تحریم

این اقتصاددان در گفت و گو با نبض بازار گفت؛

این تحلیلگر اقتصادی معتقد است: 6 برنامه 5 ساله را در کشور اجرا کردیم که کاملا ناموفق بود و دلیل اصلی آن تحریم نبود، بلکه برنامه محور بود، بسیاری از این برنامه های 5 ساله که در کشور نوشته شده بود با رویکردهای سیاسی نوشته شد. که بعداً مجلس مورد توجه قرار نگرفت و به نحو مقتضی نظارت کرد.

مشکلات اقتصادی بیشتر بد حکمرانی است تا تحریم

حمید حاج اسماعیلی، تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این سوال، رشد اقتصادی 8 درصدی را در بودجه 1401 دولت عنوان کرد، با توجه به اینکه ارز 4200 حذف شده، آیا این موضوع بر رشد اقتصادی تاثیر دارد؟ کار به طور رسمی شروع نشده است، اما در بسیاری از زمینه ها شاهد چالش هستیم. به عنوان مثال، حوزه داروسازی با حذف ارز 4200 وارد چالش جدی شده است و قطعا در بخش عمومی مواد اولیه نیز با این چالش ها مواجه خواهیم بود.

وی ادامه داد: تامین مواد اولیه که برخی از آنها می توانند از ارز ترجیحی استفاده کنند قطعا در روزهای آینده پررنگ تر خواهد بود. بنابراین هر چه محدودیت‌های کار تولیدی در ایران بیشتر شود، بیشتر ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و تولید است که قطعاً رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین دولت باید کاملاً آگاه باشد که اگر تولید را در همه اجزای آن تسهیل نکنیم، نمی توانیم به رشدی که برای خود در نظر گرفته ایم دست پیدا کنیم.

وی افزود: بخشی از این رشد که نسبت به گذشته مثبت است، ناشی از شرایط طبیعی کشور است. چون شرایط دور زدن تحریم ها کمی بهتر شده و از آن شوک عظیمی که در ابتدای تحریم ها بود بیرون آمده ایم و در عین حال وضعیت تاج که نسبت به تحریم ها دو برابر شده بود، تقریبا ناپدید شد. بنابراین نباید فکر کنیم که رشد اقتصادی مثبت ناشی از فعالیت های خوبی است که برای زیرساخت های تولید در کشور انجام شده است که اینطور نیست.

  مجید مظفری; تلویزیون خانه من نیست!

کاهش 4200 کارمزد حذف ارز برای تولیدکنندگان

حاج اسماعیلی گفت: این روزها شاهد افزایش درآمدهای دولت به دلیل قیمت نفت و رفع محدودیت شرایط جنگ در اوکراین هستیم. اگر دولت نتواند در شش ماه اول مشکلات را به درستی و واقع بینانه حل کند، در شش ماهه دوم ممکن است شاهد مشکلات و بن بست باشیم. بنابراین هزینه حذف ارز 4200 برای تولیدکنندگان باید به شدت کاهش یابد و دولت با حمایت های اضافی که انجام می دهد اجازه افزایش هزینه های تولید را ندهد.

در پاسخ به این سوال که اگر بخواهیم اصلاحات اقتصادی انجام دهیم، عده ای فکر می کنند باید منتظر رفع تحریم ها و سپس اصلاحات اقتصادی باشیم؟ وی گفت: قطعا موضوع تحریم ها در گذشته یک معضل اساسی بوده است و شاید بیش از 50 درصد مشکلات اقتصادی ایران به تحریم ها بستگی دارد که نباید منکر آن شویم اما در کشور فاقد حکمرانی بد نبودیم. وی ادامه داد: ما شش برنامه پنج ساله را در کشور اجرا کردیم که کاملاً ناموفق بود و دلیل اصلی آن تحریم نبود، بلکه برنامه محور بود و بسیاری از این برنامه های پنج ساله که در کشور نوشته شد با رویکردهای سیاسی نوشته شد که مجلس بعدا نادیده گرفته شده و نظارت می شود.

مسئولان برنامه پنج ساله را نادیده می گیرند

وی معتقد است: با توجه به بی توجهی مسئولان به برنامه 5 ساله و در سال 1404 در استان هستیم و تاکنون برنامه خاصی در این زمینه صورت نگرفته است، باید برنامه هفت ساله تدوین شود. اگر برنامه هفت ساله درست برنامه ریزی و نوشته نشده باشد و با تغییرات اساسی نسبت به برنامه های شش گانه قبلی نوشته نشود، مطمئن باشید که هم رشد اقتصادی و هم توسعه کشور همچنان با آن روبرو خواهد بود، اما اگر و چون هستیم. ما هنوز هیچ اصلاحی در سیاست های تولیدی در کشور انجام نداده ایم و این یک رکن در اقتصاد است که اگر سیاست های پولی را در ایران اصلاح نکنیم مطمئن باشید اتفاق خاصی نمی افتد. تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است، هرچند دولت قبل گفته بود می‌توانیم سیاست‌های پولی را اصلاح کنیم و در دولت جدید هنوز برنامه‌ای برای این کار نداریم و بانک‌ها همچنان همان روش‌های قبلی را دنبال می‌کنند.

  آخرین اخبار از وضعیت توله های یوزپلنگ + عکس

وی در پایان افزود: دولت جدید هنوز رویه خاصی برای اصلاح بانک ها اعلام نکرده است. معتقدم هنوز با تردیدهایی مواجه هستیم، اما برای رشد اقتصادی و توسعه برنامه های کشور با «اگر» و «اما». دولت در حالت بدبینی بیشتر به دنبال ایجاد یک شوک اقتصادی و اجتماعی بزرگ در ایران از طریق توافق هسته ای است. یعنی بر خلاف شعارها، کشور را وابسته به توافق هسته ای نکردیم، اما رفتار دولت به خوبی نشان می دهد که همچنان منتظر است تا توافق هسته ای شوک جدیدی به اقتصاد وارد کند و در نتیجه دولت به پیشرفت خود بپردازد. برنامه ها

دیدگاهتان را بنویسید