“مشتری” متفاوت از آنچه ما فکر می کردیم!

وقتی فضاپیمای جونو در سال 2016 به مشتری رسید، نگاهی اجمالی به زیبایی خیره کننده بزرگترین سیاره منظومه شمسی داشتیم.

به گزارش سایتک دیلی، مشتری علاوه بر لکه قرمز بزرگ، پر از طوفان است که تقریباً به آن ظاهر و رمز و راز نقاشی های ون گوگ می دهد.

با این حال، پوشش سیاره زیر لایه نازک قابل مشاهده بلافاصله قابل مشاهده نیست. جونو می‌تواند با احساس کشش گرانشی در مکان‌های مختلف مشتری، تصویری برای ما ترسیم کند. این اطلاعاتی در مورد ترکیب داخلی سیاره به ستاره شناسان می دهد که مشابه آنچه ما در سطح می بینیم نیست.

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان به رهبری یامیلا میگوئل اکنون کشف کرده اند که پوشش گازی مشتری آنطور که قبلا تصور می شد همگن نیست و به خوبی مخلوط نشده است. در عوض، انقباض بیشتری از فلزات (عناصر سنگین تر از هیدروژن و هلیوم) به سمت مرکز سیاره وجود دارد.

برای دستیابی به نتایج خود، تیم تعدادی مدل نظری را توسعه داد که به محدودیت‌های مشاهدات اندازه‌گیری شده توسط جونو پایبند است.

این تیم توزیع فلزات را مورد مطالعه قرار داد، زیرا اطلاعاتی در مورد نحوه شکل گیری مشتری به آنها می دهد. معلوم می شود که فلزات در آن به طور مساوی توزیع نشده اند و بیشتر در داخل هستند تا بیرون. مجموع این فلزات بین 11 تا 30 برابر جرم زمین است.

میگل می‌گوید: «دو مکانیسم برای دریافت فلزات در حین شکل‌گیری برای غول گازی مانند مشتری وجود دارد: از طریق تجمع سنگ‌های کوچک یا از طریق سیارات کوچک‌تر». ما می دانیم که وقتی سیاره نوزاد به اندازه کافی بزرگ می شود، شروع به پرتاب سنگریزه می کند.

  ربودن پسر با ماشین

غنای فلزات در مشتری که اکنون قبلاً می بینیم غیرممکن است. بنابراین می‌توانیم سناریویی را از دست بدهیم که در آن فقط سنگریزه‌ها به‌عنوان ذرات جامد در طول شکل‌گیری مشتری وجود دارند. سیارات کوچک آنقدر بزرگ هستند که نمی توان آنها را مسدود کرد، بنابراین باید نقشی ایفا کنند.

این یافته که فضای داخلی دارای عناصر سنگین تری نسبت به بیرون است ممکن است به این معنی باشد که فرکانس با شیب به سمت بیرون کاهش می یابد، در عوض مخلوطی همگن در همه جا وجود دارد.

میگوئل می‌گوید: «ما فکر می‌کردیم مشتری، مانند آب در حال جوش، کاملاً انتقال داده و مخلوط می‌شود. اما یافته های ما چیز دیگری را نشان می دهد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید