مسیر صعودی بورس در 100 روز

پس از 600 روز رکود در تالار شیشه ای، بورس 100 روز است که روند صعودی را طی کرده است. در این مدت نمایش اصلی تالار شیشه ای توانسته به حدود 29 درصد از طبقه ثبت شده در 5 بهمن 1393 برسد و تنها 1.4 درصد سقف تجربه شده در سال 1400 است.

جذابیت بازار با کاهش قیمت سهام به زیر ارزش ذاتی خود، در کنار ظهور مشوق هایی مانند افزایش قیمت کالاها، حذف دلار ممتاز، اقدامات اولیه سیاستمداران برای اصلاح برخی ساختارهای معیوب و بازگشت به زودی به انتظارات تورمی از جمله مهم ترین موارد است. عوامل مهم آنها از این روند صعودی حمایت می کنند.

بر اساس آمار، در همین بازه 100 روزه، نسبت قیمت به بازار 1.4 درصد افزایش یافته و میانگین ارزش روزانه معاملات نسبت به روزهای پایین بازار، رونق معاملات را نشان می دهد. با این حال، بازار سهام هنوز آنطور که باید داغ نیست و سهامداران واقعی همچنان تمایلی به سرمایه گذاری در تامین مالی خرد ندارند.

100 روز از آغاز اعتراضات اخیر بورس تهران می گذرد و در این مدت نمایشگر اصلی تالار شیشه ای توانسته حدود 29 درصد از طبقه ثبت شده در پنجمین باخمن جابه جا شود. دستیابی به قیمت های زیر بورس، همراه با ظهور مشوق هایی مانند افزایش قیمت کالاها و از سرگیری مجدد انتظارات تورمی اخیر، از مهم ترین دلایل حمایت از این روند صعودی است.

شاخص کل سهام اکنون تنها 1.4 درصد از سقف سال 1400 کاهش یافته است و کارشناسان بازار می گویند نزدیک شدن به این محدوده می تواند برای سرمایه گذاران کمی دلهره آور باشد. آیا شاخص کل از این مرحله به راحتی عبور می کند یا به اندازه دو روند صعودی شکل گرفته در 1.5 سال اخیر موقتی خواهد بود؟

این گزارش برای پاسخ به این سوالات نیست و تنها به دنبال بررسی آمارهای ثبت شده در این بازه 100 روزه است.

سه موج بالارونده در رکود فرسایشی

روند صعودی قیمت سهام که از اوایل بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود، امسال نیز ادامه داشت، بنابراین در اواسط فروردین امسال این نماگر نسبت به آخرین روز خود بیش از 21 درصد حرکت کرده و طبق استانداردهای معمول، فاز صعودی یا نزولی خواهد داشت. تعاریف بازارهای مالی

  قیمت بیت کوین، امروز 1400/08/18

این سومین بار از آغاز رکود 600 روزه تالار شیشه ای بود که معامله گران شاهد تغییر فاز و موج صعودی بودند. در موج اول صعودی که از اوایل آبان ماه 1378 آغاز شد، شاخص بورس با رشد 26 درصدی به رقم 1.527 میلیون رسید، اما ادامه پیدا نکرد و به 1.5 میلیون کاهش یافت.

اما موج دوم رشد سال گذشته بود که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در اوایل خرداد 1400 به 1.95 میلیون واحد سقوط کرد و شاهد تغییر جهت این نماگر بود و به اوج این نماگر رسید. سال یعنی 1.575 میلیون واحد زودتر در شهریور همان سال بودیم که حدود 44 درصد افزایش را نشان دادیم اما این موج صعودی ادامه پیدا نکرد و دوباره شاخص کل مجبور به عقب نشینی شد.

در آخرین رشد کل شاخص ها که از اوایل بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، شاخص کل تاکنون حدود 29 درصد رشد داشته و تنها 1.4 درصد سقف مشاهده شده در فراز و نشیب های اخیر است.

بررسی موج سوم مشوق ها

بررسی ها نشان می دهد که افزایش قیمت جهانی کالاها ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین یکی از مهم ترین محرک های رشد اخیر بازار سهام است. بر اساس شاخص کالای بلومبرگ که سبد متنوعی از مواد خام را پوشش می دهد، میانگین قیمت یک کالا به دلار در دو سال گذشته بیش از دو برابر شده است که نسبت به سال جدید 48 درصد افزایش داشته است. جنگ ترکش در شرق اروپا شاخص بیش از 31 درصد افزایش یافت.

در این میان بورس تهران که به دلیل حضور شرکت های بزرگ معدنی، فلزی، پتروشیمی و پالایشی عملا بورس کالا محسوب می شود، ارتباط مستقیم و مهمی با روند قیمت کالاها در سطح جهانی دارد. روند صعودی قیمت کالاها در بازار جهانی تاکنون توانسته است عملکرد بورس را افزایش دهد و انتظارات برای افزایش سودآوری شرکت‌های کالایی مبتنی بر بورس را افزایش دهد.

علاوه بر این مهم، کاهش شدید قیمت سهام طی یک سال و نیم گذشته و تعدیل نسبت قیمت به سود به کانال 5 واحدی آن، انگیزه ای برای افزایش جذابیت سهام سرمایه گذاری بوده است. جذابیتی که محدود به گروه های محصول محور نبود

  واکنش میثم مطیعی به جدیدترین گرانی ها

همچنین شامل سهام خرد در بورس اوراق بهادار تهران نیز می شود. بر اساس آمارها در این بازه زمانی شاخص کل بورس که به عنوان نماینده سهام کم ارزش بازار شناخته می شود با افزایش بیش از 35 درصدی همراه است که نشان می دهد بورس های کوچک تری در پیش هستند.

در این شرایط است که اقدامات مثبت سیاستمداران در سال جاری، مانند نشان دادن نامحدود عمق مظنه برای معامله گران و افزایش متقارن دامنه نوسانات به 60 درصد، این سیگنال را به سهامداران ارسال کرد که اصلاح ساختاری بازار سهام اجتناب ناپذیر است. فرسایش بلندمدت سهام و نصف شدن سرمایه بسیاری از سرمایه گذاران در این مدت باعث شد تا بتوانیم بازدهی بازار را افزایش دهیم.

کاستی های بازار سرمایه بیش از هر زمان دیگری توسط فعالان بازار برطرف شده و اکنون نه تنها در بدنه کارشناسی، بلکه سهامداران خرد این بازار نیز به این واقعیت پی برده اند که بورس نیازمند اصلاحات ساختاری و رفع محدودیت ها است که در هر زمان که باشد. ریسکی است و حتی تا زمانی که حسابرسی انجام نشود، دوره های صعودی خوشایند نخواهد بود، زیرا سهامداران متوجه شده اند که افزایش قیمت ها که معمولاً منجر به جوش و چاقی در بورس می شود، کاهشی فرسایشی است. و طاقت فرسا خواهد بود که اجتناب ناپذیر است، بنابراین شاهد تقاضای کلی در بازار برای اصلاح ساختارها هستیم که لحظه مثبتی برای جذب سرمایه های بی خانمان است.

اما 4200 دلاری که جنجال زیادی را در میان سیاستمداران به راه انداخته است، اکنون بسیار نزدیک به خداحافظی است. سهامداران اکنون امیدوارند که این دغدغه مهم در سال جاری برطرف شود تا زمینه برای سودآوری شرکت های بورسی فراهم شود.

شاید یکی از دلایل افزایش کاندیداهای خرید سهام در گروه های مرتبط به همین موضوع برمی گردد و در صورت خداحافظی اقتصاد ایران با دلار ترجیحی می توان چشم انداز روشنی را برای بورس ها و بنگاه های معاملات ملکی ارائه کرد.

و جدای از همه این مشوق ها، اکنون افزایش مجدد انتظارات تورمی بازار سهام را داغ کرده است و باید دید که آیا مانند سال 1999، دوباره شاهد سرازیر شدن موجی از سرمایه های بی خانمان به بازار سهام برای جلوگیری از تورم خواهیم بود یا خیر. وضعیت به دلیل افزایش فشار روی گرده ها متفاوت است.

  پژو رکورد افزایش قیمت روزانه را شکست/ آخرین قیمت پراید، تیبا و دنا

البته لازم به ذکر است که با وجود سرد شدن اخبار، اما همچنان امیدواریم که شاهد احیای این معاهده نقض شده توسط آمریکا باشیم. در صورت احیای برجام، اگرچه خبری از افزایش انتظارات تورمی نخواهد بود، اما ثبات اقتصادی، قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد، کاهش هزینه‌ها و مشکلات مبادله کالا و خدمات برای شرکت‌های صادرات‌محور، موجب افزایش درآمدهای ریالی می‌شود. بهبود خانوارها و از همه مهمتر برچیدن اقتصاد دیکتاتوری از طریق کاهش فشار تحریم ها بر دولت ها، محرک قدرتمندی برای بورس تهران خواهد بود. مشکلی که می تواند مزایای زیادی برای شرکت های ثبت شده داشته باشد. چه داخلی و چه صادراتی.

افزایش 100 روزه سهام از طریق آمار

همانطور که گفته شد در 100 روز گذشته که شاخص بورس وارد روند صعودی جدیدی شد، شاخص بورس حدود 29 درصد (نرخ سود مرکب روزانه بر اساس روزهای کاری در بورس 0.4 درصد) رشد کرد و نماگر هم وزن افزایش یافت. 35 درصد

در همین حال، P/E کل بازار سهام از 7.3 به 8.7 واحد افزایش یافت که 1.4 واحد افزایش داشت. خالص خریدهای واقعی اگرچه در بازه 100 روزه هنوز مثبت نشده است، اما میانگین ارزش روزانه این متغیر از 287 میلیارد تن در روزهای رکود بورس به 86 میلیارد تن در رونق اخیر کاهش یافته است، اما ارزش کوچک معامله در بازار سهام نیز متغیر مهم دیگری است. همواره مورد توجه کارشناسان و تحلیل گران بورس است.

همانطور که آمار نشان می دهد، میانگین ارزش روزانه این متغیر در دوره مورد بررسی، یعنی. از 26 فوریه 2014 تا روز قبل، از 40000 میلیارد تن گذشت و در روزهای اخیر به حدود 7000 میلیارد تن رسیده است. این در حالی است که در برخی از روزهای رکود سال گذشته ارزش معاملات حتی به کمتر از یک تریلیون تن رسید و بازار سهام در فضای نیمه بسته حاکم بود.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید