مسن ترین مرد مصلوب شد!

باستان شناسان در بریتانیا اسکلتی پیدا کردند که ناخنی از استخوان پاشنه راست او بیرون زده بود. احتمالاً بقایای آن متعلق به مردی است که در قرن چهارم میلادی توسط رومیان باستان مصلوب شد، به این معنی که این قدیمی‌ترین شواهد فیزیکی از مجازات مصلوب شدن در دوران روم باستان است.

به گزارش فرارو به نقل از gizmodo; این اسکلت در میان ده‌ها اسکلت دیگر که در یک روستای رومی سابق بین کمبریج و هانتینگدون در انگلستان دفن شده بودند، پیدا شد. حفاری ها به رهبری دیوید اینگام از گروه باستان شناسی آلبیون در سال 2017 در این منطقه آغاز شد، اما به دلیل همه گیری کووید-19 نتایج به تعویق افتاد.

کاوش‌ها بقایای 40 بزرگسال و پنج کودک را در پنج گورستان جداگانه کشف کرده‌اند که قدمت آن‌ها به قرن سوم یا چهارم پس از میلاد باز می‌گردد.

یافته‌های باستان‌شناسی شامل سنجاق‌های میناکاری‌شده، یک شانه استخوانی، تعداد زیادی سکه، سفال‌ها و گنجینه‌هایی از استخوان‌های حیوانات ذبح شده است. میزان ثروت یافت شده در این مکان به همراه شواهدی مبنی بر تجارت نشان می دهد که این منطقه در زمان رومیان یک سکونتگاه منظم بوده که احتمالاً محلی برای توقف مسافران بوده است.

 پیرترین مرد مصلوب را پیدا کنید!
در میان اسکلت‌های مدفون مردی وجود داشت که به نظر می‌رسید مصلوب شده بود، زیرا شواهد نشان می‌دهد که یک میخ آهنی بزرگ به استخوان پاشنه راست او کوبیده شده است. دانشمندان می گویند که این اولین شواهد از صلیب رومی است که تا کنون در بریتانیا و همچنین اولین در شمال اروپا کشف شده است. جزئیات این کشف قابل توجه در اوایل این هفته در مجله باستان شناسی بریتانیا منتشر شد.

  طرز تهیه کروسان مرغ؛ غذای جدید و جذاب

“ترکیبی از شانس، حفظ سلامت بدن و حفظ ناخن در استخوان به ما این امکان را داد که این نمونه تقریبا منحصر به فرد را بسازیم، در حالی که هزاران کاوشگر هرگز نتوانسته اند چنین نمونه ای را ببینند، بیایید بررسی کنیم.

این کشف نشان می دهد که ساکنان امپراتوری روم، حتی این سکونتگاه کوچک در دورافتاده ترین نقطه امپراتوری، نتوانستند از وحشیانه ترین مجازات روم در امان بمانند.»

در واقع، در حالی که روایت های زیادی از مصلوب شدن توسط رومیان وجود دارد، شواهد فیزیکی از این عمل ظالمانه بسیار نادر است. اینگام گفت: «اگرچه ارجاعات تاریخی و تصاویر متعددی از صلیب رومی وجود دارد، اما این دومین بار است که ما شواهد فیزیکی قانع کننده ای از مصلوب شدن شخصی پیدا می کنیم.

 پیرترین مرد مصلوب را پیدا کنید!
نمونه دوم در سال 1968 در سایت Giv’at ha-Mivtar در فلسطین اشغالی یافت شد، جایی که یک استخوان پاشنه پاشنه راست ناخن را نگه داشت. دو نمونه دیگر نیز در ایتالیا و مصر یافت شد، اما هیچ میخی بر روی پاها یافت نشد و تنها آثاری از آن باقی مانده است.

مصلوب شدن یک شکل آهسته از شکنجه و اعدام در طول امپراتوری روم بود که در نهایت توسط امپراتور کنستانتین اول در قرن چهارم پس از میلاد لغو شد. میخ های آهنی استفاده شده در این نوع تنبیه اغلب برای استفاده مجدد از بدن قربانی جدا می شود.

در این صورت اما طبق تحقیقات، ناخن را باید در جای خود نگه داشت زیرا خم شده و در استخوان ثابت شده است. تجزیه و تحلیل اسکلت نشان داد که این مرد قبل از مرگ جراحات دیگری نیز دریافت کرده بود. تجزیه و تحلیل DNA استخوان تایید کرد که اسکلت متعلق به یک مرد است، در حالی که سطح ساییدگی دندان‌های آسیاب نشان می‌دهد که مرد بین ۲۵ تا ۳۵ سالگی مرده است.

  تاریخچه زنان ورزشکار در سال 1400

اینگام گفت که زمان مصلوب شدن، در حدود قرن سوم یا چهارم پس از میلاد، بسیار مهم بود، زیرا «در زمانی اتفاق افتاد که استفاده از مجازات مصلوب شدن به طور کلی بسیار محدود بود».

پیرترین مرد مصلوب را پیدا کنید!
وی افزود که این مرد ممکن است در جنایتی دست داشته باشد که دولت به طور خاص آن را جدی گرفته است، که می تواند به سازماندهی شورش در میان مردم محلی کمک کند.

با این حال، این یکی از قدیمی ترین شواهد فیزیکی قانع کننده برای اعمال مجازات مصلوب شدن در زمان امپراتوری روم است، در زمانی که به طور کلی لغو شد.

ترجمه: مصطفی جرفی

دیدگاهتان را بنویسید