مستاجر را تخلیه کنید! کار عجیب این روزها

محمدصادق خسروی عالیه| به تازگی تصویری در اینترنت منتشر شده است که حکایت از یک تبلیغ عجیب دارد. آگهی نوشته شده روی کاغذ:

«مستاجر را تخلیه کنید!» این تصویر جنجالی در فضای مجازی دست به دست می شود و حسابی جنجالی است. واکنش ها مثل این است که یک شغل جدید در جوک ها ظاهر شده است! شغل تحت عنوان “تخلیه مستاجر!”

این روزها افزایش بی رویه اجاره بها جایی برای مستاجران باقی نگذاشته است. چندی پیش دولت برای حل این معضل آستین ها را بالا زد و در نهایت با سقف ۲۵ درصدی اجاره بها توانست ترمزی بر سپرده های نجومی مسکن وارد کند.

اکنون دعوای مستاجر و صاحبخانه شدت گرفته است، از یک سو برخی مالکان با توجه به افزایش نرخ تورم و قیمت مسکن همچنان خواهان افزایش اجاره بها بیش از میزان تعیین شده هستند. از طرفی خیال مستاجران هم راحت می شود که هیچکس نمی تواند به این راحتی دستور تخلیه آنها را بدهد. از این رو برخی از مالکان از تمدید اجاره امتناع کرده اند و خیالاتی در سر دارند.

اخراج مستاجران یک چالش همیشگی است

تماس با شماره ای که آگهی تخلیه مستاجر را می دهد بی فایده است. احتمالا به خاطر آزار و اذیت و تهدید و شاید هم به خاطر درخواست های زیاد! این شماره تلفن در دسترس نیست. با این حال این سوال در اذهان عمومی ایجاد شده است که آیا واقعاً افرادی هستند که کارشان تخلیه مستاجران است؟

تحقیقات میدانی و گفتگو با چند مشاور املاک در رابطه با این ماجرا نتایج عجیبی به همراه داشت. اینکه کار تخلیه مستاجران در اوج ناباوری است نه تحت آن عنوان، اما هست!

مقدسی یکی از مشاوران املاک غرب تهران در این باره می گوید: «تخلیه مستاجر از ابتدا کار ساده ای نبود.» ما همیشه با این مشکل چالش بزرگی داریم.

و ادامه می دهد: قبل از تصویب این قانون، اگر مستاجر می خواست خانه را اذیت کند و تسلیم نکند، به هدف خود می رسید و خانه را تخلیه نمی کرد. در واقع از زمان پایان اجاره تا تخلیه مستاجر حداقل 6 ماه و گاهی تا دو سال طول می کشد، البته اگر به صورت قانونی انجام شود! الان طبق قانون جدید 25 درصد کار خیلی سخت شده است».

  چهره جدید مریم معصومی + عکس پایگاه خبری افکارنیوز

فروش رسمی خانه

یکی دیگر از مشاوران املاک در این باره توضیح می دهد، آقای مهدوی می گوید: «فرض می کنید اگر صاحبخانه واقعاً به خانه اش نیاز داشته باشد، باید ثابت کند که می خواهد در آنجا زندگی کند و… خب، خیلی سخت شده است، از طرف دیگر. اینطور نیست که همه صاحبخانه ظالم باشند و مستاجر مظلوم باشند، این در دو طبقه خوب و بد دیده می شود.

وی ادامه می دهد: هر چه تخلیه قانونی سخت و دشوار می شود، صاحبخانه ها برای تخلیه مستاجران به راه های عجیبی روی آورده اند!

به گفته این مشاور املاک، دو راه برای تخلیه مستاجران وجود دارد: «روش اول، مستندسازی برای اقناع مراجع قضایی است. به عنوان مثال، برخی افراد برای متقاعد کردن مقامات قضایی مبنی بر فروش خانه و باید آن را به خریدار جدید تحویل دهند، استشهادنامه رسمی ارائه می کنند. برخی ازدواج فرزندان خود را بهانه می کنند و برخی حتی برای تخلیه مستاجر، مجوز نوسازی خانه خود را زیر پا می گذارند».

طلاق و ورشکستگی همسر!

مهدوی روش دوم اخراج مستاجر را اینگونه توضیح می دهد: «این روش که متاسفانه این روزها رواج پیدا کرده، ایجاد ترس و ناراحتی برای مستاجران است. به این ترتیب افرادی منصوب می شوند که با دروغ های بزرگ ترس و رعب در دل مستاجران ایجاد می کنند.

مثلاً اگر خانه به نام مردی باشد، به همسرش دستور داده می شود که نزد مستأجر رفته و به او بگوید که خانه به خاطر مهریه توقیف شده است. گاهی حتی همسر آن شخص که ملک را به نام او دارد خانه را توقیف می کند و با توقیف نامه نزد مستاجر می رود.

بعد از اینکه این ادعا را می کنند، مستاجران را می ترسانند که اگر خانه را ترک نکنند، بعداً برای گرفتن ودیعه دچار مشکل می شوند و…» می گوید: «کسانی که این کار را برای صاحبخانه انجام می دهند. برای هر کسی پرونده تخلیه بین 10 تا 50 میلیون تومان می گیرند (بستگی به متراژ و موقعیت خانه دارد)

  آمار مرگ تاج، امروز 1401/04/05

مشاور دیگری به روش جدیدتری اشاره می کند: «بعضی وقت ها می گویند صاحبخانه خراب است و می دود! یک سری مدارک جعلی هم به مستاجر نشان می دهند که وحشت کند و خانه را تسلیم کند».

خانه را تخلیه کنید

اجاره شرهر برای مستاجران

آقای نعمتی ادامه می دهد: «نه تنها این ها، سود جویان از روش های غیراخلاقی دیگری نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، من مستاجری را می شناختم که حاضر به خروج نشد. پارکینگ وی مشترک بوده و با موافقت مدیر ساختمان مجاز به استفاده از پارکینگ می باشد.

برای این مستاجر، پارکینگ بسیار مهم بود. فردی که باید مستاجر را آزاد می کرد به سراغ مدیر رفت و از او خواست با پرداخت مبلغی اجازه پارک خودرو را به او ندهد. مدیر ساختمان نیز با او همکاری می کند. در نهایت مستاجر مجبور شد همان شب ماشینش را در خیابان پارک کند.

پارکینگ هامانا و خسارت سرقت از خودروی هامانا. این اتفاق افتاد که مستاجر که خیلی پیگیر بود به خاطر پارکینگ مجبور شد خانه را تخلیه کند.»

بالاخره این مشاور املاک می گوید: «در واقع افرادی که به صورت غیرقانونی مستاجران را بیرون می کنند، مانند قلدر هستند، با توجه به شخصیت و شرایط مستاجران، نقاط ضعف آنها را شناسایی می کنند و سپس آنها را تا آخر مرعوب، رعب و وحشت یا تهدید می کنند. هدف باید نافرمانی کند و تسلیم خواسته های آنها شود.

تلفن روی دیوار خاموش است اما علی م که یک بنگاه معاملات ملکی دارد می گوید: «در حال حاضر تلفنشان زنگ می زند و جواب نمی دهند. اما یکی از آنها چند روز پیش آمد و به من پیشنهاد همکاری داد.

او از من خواست تا او را به چند صاحبخانه که با مستاجران خود مشکل داشتند، معرفی کنم. گفت پورسانت خوبی به شما می دهیم. اما من در هیچ حرامی شرکت نمی کنم.

  اجرای قرنطینه هوشمند در تهران

به گفته وی، این افراد با گرفتن مبلغی بین 10 تا 20 میلیون تومان از صاحبخانه تضمین می کنند که مستاجر حتماً بین یک هفته تا 10 روز خانه را تخلیه می کند.

او گفت: «او به من گفت که هر کاری از دستمان برمی‌آید انجام می‌دهیم، اما فقط با حرف و تهدید. او گفت حتی برخی به مستاجر حمله می کنند و او را کتک می زنند و می ترسانند اما کار ما فقط شفاهی است. شورش می کنیم و وانمود می کنیم که پسر صاحبخانه یا یکی از بستگان او هستیم. مستاجر پس از چند بار مراجعه و داد و فریاد از ترس جان خود خانه را ترک می کند».

پای موجر گیر کرده!

بهادر امیرحسینی وکیل دادگستری معتقد است هرگونه تهدید مستاجر و ورود به ملک بدون حکم قضایی یا تخلیه جرم است و در صورت ورود مالک به این موضوع به عنوان مجری تحت تعقیب قرار می گیرد. این وکیل دادگستری در این باره می گوید: اخراج مستاجر خلاف مصوبه ملی کرونا است.

ستاد تاج و تخت ملی به دستور شورای عالی امنیت ملی تشکیل می شود و مصوبات این ستاد به تایید مقام معظم رهبری نیز می رسد.

بر اساس این مصوبه، هیأت های حل اختلاف دیگر نمی توانند حکم تخلیه را صادر کنند و سالانه تنها 25 درصد به اجاره خانه اضافه می شود. اگرچه ویروس کرونا فروکش کرده است، اما این مصوبه همچنان جاری است و حکم تخلیه توسط هیأت های حل اختلاف صادر نمی شود، مگر اینکه صاحبخانه سند ازدواج فرزندش را بیاورد و نیاز شخصی به اجبار هیئت حل اختلاف به صدور حکم تخلیه را ثابت کند. آهسته تر.”

مشکل بسته قانونی تمدید خودکار اجاره

اما مسئولان با ارائه بسته پیشنهادی افزایش 25 درصدی اجاره بها و تمدید خودکار اجاره به دنبال راهی برای کنترل بازار اجاره هستند. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که اقدامات اجباری در بازار رهن و اجاره جوابگو نیست. در چنین مواقعی همیشه سودجویانی هستند که از آب گل آلود ماهی می گیرند.

منبع: همشهری آنلاین، تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید