مسابقه سینمای ایران و ژاپن; از کن تا اسکار

دو فیلم «قهرمان» و «ماشین منو» رقابت تنگاتنگی را به عنوان دو نماینده اصلی سینمای آسیا در فصل جوایز سینمایی و اسکار دنبال می کنند.

رقابت‌های فیلم ایرانی و ژاپنی امسال در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن آغاز شد، جایی که فیلم‌های «قهرمان» عسگر فرهادی و «سبوس بران» ساخته ریوسوکی هاماگوچی نامزد دریافت نخل طلای مسابقه اصلی شدند. آنها طلا بودند و فرهادی در نهایت برنده جایزه بزرگ هیئت داوران (دومین جایزه مهم پس از نخل طلا) شد و هاماگوچی برنده سه جایزه بهترین فیلمنامه، فایفر و جایزه کلیسای جهانی شد.

در چهاردهمین دوره جوایز فیلم آسیا و اقیانوسیه، ایران و ژاپن در 7 رشته نامزد شدند و دو فیلم «قهرمان» و «ماشین منو» در 4 رشته بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد شانس کسب جوایز را داشتند. جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه سرانجام به ژاپن رسید و عسگر فرهادی برنده جایزه بهترین کارگردانی شد.

«قهرمان» و «ماشین منو» به ترتیب به عنوان نمایندگان رسمی سینمای ایران و ژاپن در مراسم اسکار 94 انتخاب شدند. آمازون توزیع «قهرمان» در ایالات متحده را بر عهده گرفت و رقیب نتفلیکس حق اکران این فیلم ژاپنی را در ایالات متحده به دست آورد.

«قهرمان» تا به امروز نامزد بهترین فیلم خارجی زبان و بهترین فیلمنامه سال از سوی انجمن ملی منتقدان (NBR) شده است و نامزد جایزه گلدن گلوب، انجمن منتقدان فیلم شیکاگو، جایزه انجمن منتقدان هالیوود برای بهترین خوب خارجی شده است. فیلم زبان (زبان غیر انگلیسی). ، جوایز انجمن منتقدان فیلم لاس وگاس، جوایز انجمن منتقدان فیلم شمال تگزاس، جوایز منتقدان، جوایز فیلم ماهواره ای (بهترین فیلم و فیلمنامه اصلی)، انجمن منتقدان سنت لوئیس، انجمن منتقدان فیلم در واشنگتن، و انجمن روزنامه نگاران زن.

  نور درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلم را از ماشین من بیرون بیاور
از سوی دیگر، Menu Machine اخیراً از سوی جوایز انجمن منتقدان فیلم نیویورک و لس آنجلس به عنوان بهترین فیلم سال معرفی شد و دوسی شیکاگو-واشنگتن برنده جایزه بهترین فیلم خارجی سال از انجمن منتقدان آتلانتا شد. این فیلم توسط چندین انجمن فیلم دیگر در ایالات متحده نامزد بهترین فیلم بین المللی شده است. این فیلم نامزد بهترین فیلم و بهترین فیلم بین‌المللی در جوایز گلدن گلوب شد.

به گفته اسکات فاینبرگ از هالیوود ریپورتر، “قهرمان” در حال حاضر در صدر بهترین اسکار در سال 2022 قرار دارد و “ماشین منو” یکی از پنج شانس برتر در این بخش است.

«قهرمان» به همراه «منو درایو» در رده دوم سانس در رده بهترین فیلم قرار گرفتند. فرهادی بر اساس این پیش بینی در رده دوم شانس کسب جایزه در هر دو رشته بهترین کارگردانی و فیلمنامه اصلی قرار دارد.

محبوبیت “ماشین منو” در حال افزایش است و این فیلم به تدریج در رده بهترین فیلم قوی می شود، زیرا برنده بهترین فیلم از انجمن منتقدان فیلم در نیویورک و لس آنجلس شد.

اگر فیلم بتواند نامزد اسکار بهترین فیلم نیز شود و به عنوان «گوشه» فینال را از آن خود کند، شانس حضور «قهرمان» در بخش بهترین فیلم در اسکار بین‌المللی سال 2022 افزایش می‌یابد زیرا بیش از نه دهه در اسکار تکرار شد. دو سال. در غیر این صورت شاهد رقابت تنگاتنگ این دو فیلم برای کسب اسکار بین المللی خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید