مزایای آسانسور هیدرولیک چیست؟

به گزارش سایت شرکت آسانسور الماس، بالابرهای هیدرولیک را می توان ایمن ترین بالابرها دانست. دلیل این امر این است که به دلیل نوع سیستم آسانسور هیدرولیکی سقوط چنین آسانسورهایی عملا غیرممکن است. با این حال، بالابرهای هیدرولیک نیز در مقایسه با سایر بالابرها دارای محدودیت هایی هستند. سرعت پایین بالابرهای هیدرولیک یکی از آنهاست. با این حال، این نوع آسانسورها بسیار محبوب هستند و به دلیل حرکت روانی که دارند برای بسیاری از ساختمان ها مناسب هستند.

آسانسور هیدرولیک چیست؟

بالابرهای هیدرولیک توسط جک واقع در زیر کابین هدایت می شوند. تبدیل نیرو در هیدرولیک توسط سیال تحت فشار انجام می شود.

سیستم هیدرولیک در حال حاضر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و سابقه طولانی در جهان دارد. بنابراین استفاده از این سیستم در صنعت آسانسور بسیار متداول بوده و در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین انواع آسانسور می باشد.

بالابرهای هیدرولیک به محفظه ای نیاز دارند تا پمپ، موتور و سایر اجزا را در خود جای دهد. با این حال، در سال های اخیر استفاده از آسانسورهای بدون کامیون یا روملز نیز رایج شده است. این نوع بالابر هیدرولیک دیگر نیازی به ماشین آلات ندارد و تمامی قطعات و تجهیزات بالابر در داخل چاه آسانسور نصب می شود و باعث صرفه جویی در فضای ساختمان می شود.

بالابر هیدرولیک چگونه کار می کند؟

در این نوع آسانسور پمپ هیدرولیک مایع را از مخزن به سیلندر پمپ می کند. هنگامی که شیر باز است، سیال هیدرولیک فشرده می شود و کوتاه ترین مسیر حرکت را طی می کند. این مایع معمولاً در مخزن جمع آوری می شود. اما زمانی که آسانسور می‌خواهد حرکت کند، دریچه بسته می‌شود و سیال هیدرولیک، چون نمی‌تواند به مخزن بازگردد، در سیلندر جمع می‌شود که کابین را به سمت بالا هل می‌دهد.

هنگامی که آسانسور به طبقه نزدیک می شود، دستور خاموش شدن تدریجی پمپ صادر می شود. هنگامی که پمپ خاموش می شود، سیلندر از حرکت باز می ایستد. این باعث می شود کابین آسانسور در طول فرآیند روی زمین متوقف شود.

هنگامی که کابین آسانسور در شرف فرود است، شیر برقی با ارسال یک سیگنال کار می کند. در این حالت سوپاپ باز می شود و سیال هیدرولیک انباشته شده در سیلندر به مخزن باز می گردد. هنگامی که مایع هیدرولیک خارج می شود، کابین به آرامی به سمت پایین حرکت می کند.

  چگونه بفهمیم حال و هوای ما چیست؟

سیستم هیدرولیک یکی از ساده ترین سیستم های انتقال است. در این سیستم، سیال هیدرولیک معمولا کابین آسانسور را به سمت بالا هل می دهد.

6

مزایای آسانسور هیدرولیک چیست؟

بالابرهای هیدرولیک الماس دارای مزایای زیر هستند:

 • ایمنی این نوع آسانسور بسیار بالاست (به دلیل وجود جک امکان سقوط وجود ندارد)
 • این نوع آسانسور از وزنه متعادل کننده استفاده نمی کند (این امر باعث کاهش فضای اشغال شده آسانسور در ساختمان می شود)
 • با این نوع آسانسور نیازی به موتورخانه (حذف موتورخانه بالای ساختمان) نیست و در نتیجه در هزینه ساخت ساختمان صرفه جویی می شود.
 • کاهش سازه های فلزی (آهنی) در چاهک آسانسور
 • امکان استفاده از کابین پانوراما (360 درجه)
 • صرفه جویی در مصرف انرژی (حدود 40%)
 • پایین آمدن کابین آسانسور هیدرولیک باعث صرف نیرو نمی شود و توسط نیروی گرانش انجام می شود.
 • حرکت نرم و یکنواخت هنگام حرکت کابین و توقف. این امر استفاده از این نوع آسانسور را برای فضای داخلی ساختمان مناسب می کند
 • سرویس و نگهداری آسان و سریع
 • از آنجایی که در این نوع آسانسور موتورخانه وجود ندارد، آلودگی صوتی ناشی از راه اندازی آسانسور برای سرنشینان طبقه فوقانی رفع می شود.
 • در بالابرهای هیدرولیک به دلیل کاهش قطعات مصرفی عمر بیشتری خواهند داشت
 • امکان تنظیم سرعت آسانسور هیدرولیک
 • با کاهش وزن با این نوع آسانسور، امکان استفاده از کابین بزرگتر وجود دارد
 • امکان قرار دادن موتورخانه در کف ساختمان
 • توقف نرم بدون لرزش روی زمین
 • امکان جابجایی دستی کابین در صورت قطع برق

معایب بالابر هیدرولیک چیست؟

آسانسورهای هیدرولیک علاوه بر مزایای فوق دارای معایبی نیز هستند:

 • محدودیت قد. استفاده از بالابرهای هیدرولیک در ساختمان های بلند امکان پذیر نیست
 • زیرا حرکت آسانسور هیدرولیک با پمپاژ روغن به داخل جک انجام می شود، بنابراین سرعت حرکت این نوع آسانسور کم است.

7

قطعات و تجهیزات آسانسور هیدرولیک

استفاده از قطعات با کیفیت در بالابرهای هیدرولیک ضروری است. استفاده از خدمات یک شرکت معتبر آسانسور در این زمینه می تواند عمر آسانسور شما را تضمین کند. برای آشنایی با انواع تجهیزات آسانسور با کیفیت و بررسی انواع آسانسور صفحه بهترین شرکت آسانسور را مطالعه فرمایید.

آسانسورهای هیدرولیک از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

واحدهای قدرت در دو سرعت و دو سرعت در دسترس هستند. از نظر تولید روغن نیز به سه نوع مینی، استاندارد و ویژه شناخته می شوند. واحد قدرت وظیفه تامین نیروی محرکه فشار روغن و حرکت جک هیدرولیک را بر عهده دارد.

 • موتور هیدرولیک

موتور هیدرولیک یکی از اجزای اصلی است. نوع موتور هیدرولیک انتخابی شما به ظرفیت بالابر، ارتفاع رفت و برگشتی بالابر، سرعت، قطر و تعداد سیلندرها، نحوه اتصال جک و سیستم تعلیق بستگی دارد.

 • کابین آسانسور

کابین آسانسور با توجه به فضای موجود در ساختمان انتخاب می شود. کابین آسانسور باید فضای کافی برای جابجایی افراد داشته باشد.

ریل ها و اتصالات راهنما با توجه به ظرفیت و کارایی آسانسور انتخاب می شوند و باید مقاومت کافی در برابر نیروهای وارده داشته باشند.

جک های هیدرولیک در دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله ای موجود می باشند. وظیفه جک هیدرولیک هل دادن کابین آسانسور به سمت بالا است.

کمک فنر یک وسیله ایمنی است که از توقف ناگهانی کابین آسانسور یا وزن بالانس در انتهای باند جلوگیری می کند.

 • سوپاپ های ایمنی

این شیرهای کنترلی در بالای پاور یونیت قرار دارند، جایی که روغن هیدرولیک به جک و قسمت هایی از لوله انتقال هیدرولیک منتقل می شود. این شیرها شامل یک شیر اضطراری تغذیه، یک شیر اطمینان، یک شیر برقی اضطراری، یک شیر تناسبی، یک شیر کنترل و یک شیر قطع می شود.

 • لوله های انتقال روغن

این لوله ها از ایجاد صدا و لرزش جلوگیری می کند و قسمت های مختلف سیستم هیدرولیک را به هم متصل می کند.

تابلوی کنترل را می توان هسته اصلی سیستم آسانسور در نظر گرفت. وظیفه کارخانه دریافت و اجرای دستورات مختلف، حفظ ایمنی آسانسور و حفاظت از قطعات مختلف الکتریکی و مکانیکی است.

 • کاراسلینگ یا یوک

وظیفه چرخ و فلک حمل کابین است و از یک چتر نجات، یک ستون زیر جک، یک غلتک، یک کفش، یک قلاب تشکیل شده است. اگر طراحی چرخ و فلک اصولی و ظریف باشد، لرزش و صدای کابین آسانسور کمتر می شود.

انواع موتورهای هیدرولیک آسانسور

در بالابرهای هیدرولیک، مانند سایر بالابرها، درایو توسط موتور بالابر تامین می شود و توسط فشار روغن هیدرولیک به حرکت در می آید. موتورهای مورد استفاده در بالابرهای هیدرولیک دارای قدرت و توان زیادی هستند که معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند:

 • دسته اول موتور هیدرولیک در روغن است. این نوع موتورها در منبع تغذیه نصب می شوند و صدا ندارند. یکی دیگر از مزایای این نوع موتورها مصرف کم انرژی است. این نوع موتورها عمدتاً در آسانسورهای هیدرولیک خانگی، ماشینی و مغازه ای استفاده می شوند.
 • نوع دیگر موتور هیدرولیک خشک است. این نوع موتور هم با برق تک فاز و هم با برق سه فاز کار می کند. این نوع موتور در اکثر آسانسورهای هیدرولیک استفاده می شود و در بالا یا کنار مخزن یونیت قدرت نصب می شود.

چگونه آسانسور هیدرولیک را طراحی و اجرا کنیم؟

همانطور که قبلا ذکر شد بالابرهای هیدرولیک یکی از ایمن ترین بالابرهای خانگی هستند. این آسانسورها به خوبی کار می کنند و در مواقع اضطراری مختلف مانند آتش سوزی و زلزله قابل اعتماد هستند.

اگر قصد نصب آسانسور هیدرولیک در خانه خود را دارید، باید فضای داخل یا خارج ساختمان را در نظر بگیرید. این فضا نسبت به سایر آسانسورها کمتر است. با این حال، هنگام طراحی و طراحی آسانسور هیدرولیک باید به نکاتی توجه داشت.

اولین قدم در نصب آسانسور هیدرولیک در ساختمان، حفر چاه آسانسور است. چاه آسانسور باید چند متر پایین تر از طبقه همکف حفر شود. پس از حفاری چاه، محل سیلندر پیستون را در نظر بگیرید. پس از حفر چاه آسانسور و تعیین محل سیلندر، می توانید بتن ریزی را شروع کنید.

ساختن مسیر کششی مرحله بعدی است. مسیر کشش می تواند یکپارچه یا در آسانسور باشد. پس از ساخت مسیر کشش، باید سیلندر، پیستون و پمپ را نصب کنید. پمپ را می توان در چاه آسانسور یا در فضای مجزا نصب کرد و پس از نصب به پیستون متحرک متصل شد.

ایمن سازی بالابر هیدرولیک مرحله بعدی است. پس از نصب مسیر کشش و اتصال پمپ به پیستون، اتصالات بین کابین آسانسور و سیستم هیدرولیک باید بررسی و ایمن شود. آخرین مراحل مانند درب های اتوماتیک و قفل شونده، کنترل کننده های دما، چراغ های اضطراری و دزدگیر نیز باید نصب شوند.

شرکت آسانسور الماس با بیش از 15 سال سابقه در صنعت آسانسور و بالغ بر 1000 پروژه موفق آماده ارائه خدمات با کیفیت در زمینه طراحی، نصب و ساخت آسانسور می باشد.

منبع: سایت شرکت آسانسور الماس – http://www.almasasansor.com

  تولید در خوزستان برای رونق بازارها باید رونق داشته باشد - با انتصاب متولی خاص مشکلات را در پایانه چذابه متوقف کنید

دیدگاهتان را بنویسید