مرگ “بروس لی” توسط قرص

وی در 29 تیر 1352 در اوج شهرت و جوانی درگذشت. از این رو شایعاتی مبنی بر ترور وی منتشر شد و داستان هایی از مرگ مشکوک وی به میان آمد. اما علائم مرگ از چند هفته پیش با او بود…

می همان سال در حین ضبط و انجام مراحل پایانی تدوین فیلم «اژدها وارد می شود» در حمام استودیو از دنیا رفت. همکارانش که از ماجرا بی خبر بودند دقایقی منتظر او ماندند و سپس مردی را به دنبال او فرستادند. لی بیهوش روی زمین بود.

به شدت عرق کرده بود و خونی نمانده بود. او را بلند کردند. چند قدمی برداشت و دوباره بیهوش شد. او را به بیمارستان بردند.

اولین دکتری که او را معاینه کرد، گفت که بی حالی ناشی از گرما، هوای بد و خستگی است، اما لی در بیمارستان دچار تشنج شد و چندین بار نفس خود را متوقف کرد. حتی بعدها، برخی از نزدیکان او گفتند که لی در آن روز حدود دو ساعت از دنیا رفت و سپس دوباره زنده شد.

ابتدا لکنت زد و در میان جمعیت حاضر در اتاق فقط همسرش را می شناخت. اما بعد دوباره ذهنش فعال شد و حتی مثل قبل با بعضی ها شوخی کرد و خاطرات جالبی از گذشته تعریف کرد.

دکتر هنگ کنگی او، پیتر وو، بعداً به خبرنگاران گفت: «از لی خواستم چند روز در بیمارستان بماند تا آزمایشات بیشتری انجام دهد. او قبول نکرد. به او گفتم بیا از سرت عکس بگیریم و وضعیت رگ های مغزت را بررسی کنیم، چون این کار واقعا ضروری است. لی گفت اکنون حالش خوب است و پس از رفتن به لس آنجلس، قطعا آن آزمایشات را انجام خواهد داد.

  "شیره ترشی" و این همه فایده ؟!

لی همانطور که گفته بود عمل کرد. زمانی که او از هنگ کنگ به لس آنجلس رفت، با چند پزشک معروف آنجا در مورد اتفاقاتی که در آن روز در استودیو برای او افتاد صحبت کرد. پزشکان آمریکایی علت این حادثه را صرع و تشنج دانستند و علت آن را ضعف ناشی از فعالیت بیش از حد اعلام کردند.

ناگفته نماند که آنها از مشکل بی خبر بودند و جز حدس و گمان و تکیه بر حدس ها و احتمالات کاری انجام ندادند. حتی یکی از این پزشکان به نام دکتر رایزبرد به لی گفت: «شما جسد یک جوان 20 ساله را دارید!» لی به هنگ کنگ بازگشت و پس از اتمام پروژه اژدها برمی خیزد، روی فیلم بعدی خود، بازی مرگ تمرکز کرد. .

برادرش گفت: «زمانی که بروس از ایالات متحده به هنگ کنگ بازگشت، روحیه خوبی داشت و از نظر بدنی آماده بود. او فقط کمی وزن کم کرده بود. البته خودش گفته دوست دارد ترک باشد. گفت نگران من نباش من صد سال زندگی کردم.

در همان روز، لی به یکی از دوستانش گفت که قصد مردن ندارد تا اینکه تبدیل به معروف ترین بازیگر سینما شد و فیلم های رکورد شکنی ساخت. آرزویی که دور از دسترس او نبود و تنها چند قدم تا تحقق آن فاصله داشت.

اما برسیم به روز بیستم تیر 1352، بعد از ظهر از همسرش خداحافظی کرد و به همراه ریموند چاو (تهیه کننده) به خانه بازیگری به نام بتی اینپی که یکی از نقش های اصلی فیلم بود رفت. پروژه “بازی با مرگ” به گفته وی، لی از لحظه ورود به خانه از سردرد شدید رنج می برد.

  خداحافظی شیرازی ها در اینستاگرام + عکس

میزبان به لی یک مسکن به نام Iquagesic داد که او با نسخه مصرف کرد. لی قرص را خورد و برای استراحت در یکی از اتاق های این خانه خوابید. تهیه کننده که برای یک مأموریت رفته بود، پس از یک ساعت برگشت و از مجری در مورد لی پرسید.

جواب شنید: بخواب. نه او و نه بازیگر زن نمی دانستند که لی مرده است. چاو سعی کرد او را بیدار کند، اما تنها پس از چند دقیقه تلاش بیهوده، متوجه شد که چه اتفاقی افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید