مرگبارترین سیل تابستانی از سال 1401 چگونه اتفاق افتاد؟

جامعه 24 – در نخستین روزهای مردادماه امسال بار دیگر سیل در استان سیستان بلوچستان خبر از پدیده های نامساعد جوی داد. 5 نفر بر اثر سیل در این استان جان باختند. بسیاری بر این باور بودند که پدیده موسمی در استان سیستان و بلوچستان طبق روال گذشته در حال وقوع است و پس از یکی دو روز سیل مرگبار، این پدیده پایان خواهد یافت.

سیل مرگبار امامزاده داود

این بار اما آسمان روزهای سیاهی را برای ایران پیش بینی کرده بود. صبح روز پنجشنبه 15 مرداد 1401 سیل ویرانگر امامزاده داوود در شمال غرب تهران را درنوردید. این سیل که در ساعت دو بامداد رخ داد باعث شد حجم زیادی آب وارد صحن و داخل امامزاده شود و بسیاری را با خود برد.

سیل که به قهوه خانه کنار رودخانه، بازار و خود امامزاده خسارت وارد کرد باعث شد عده ای زیر گل و لای مدفون شوند.

پس از انتشار تصویری زنده در اینستاگرام از لحظه ورود سیل به امامزاده، امدادگران بلافاصله در اولین ساعات روشنایی روز به آنجا رسیدند.

همه مسئولان هم به آنجا رفتند و کار به جایی رسید که نمایندگان تهران در مجلس عصر پنجشنبه برای گرفتن عکس یادگاری با گل های به جا مانده از سیل به محل حادثه رفتند!

بررسی های اولیه حاکی از آن بود که با شروع بارندگی مقداری آب وارد بازار شده اما هیچکس متوجه وقوع سیل مرگبار نشده است.

بر اثر این سیل بیش از 19 نفر جان خود را از دست داده و جسد 15 نفر تا زمان اعلام هشدار پیدا شده است. البته به نظر می رسد تعداد مفقودین بیش از این باشد و خانواده هایی که اتباع خارجی هستند هنوز برای صدور گزارش مفقودی به پلیس یا هلال احمر مراجعه نکرده اند.

  زندگی در یک خانه اتوبوس

بیشتر جان باختگان این حادثه مسافران و گردشگرانی بودند که در صحن، قهوه خانه و بازار امامزاده حضور داشتند.

مزداران با 26 کشته روستایی است که بیشترین قربانیان سیل تابستان را دارد

در حالی که تمام توجهات معطوف سیل روز پنجشنبه امامزاده داوود بود، ساعت 15 عصر پنجشنبه سیل مهیب در روستای مزداران فیروزکوه رخ داد.

این سیل ویرانگر که با حرکت کوه ها همراه بود، موجی از آب و گل و سنگ را به سمت روستا روانه کرد و روزی خونین و سیاه را به ثبت رساند. بر اثر جاری شدن سیل در این روستا در لحظات اولیه 10 نفر جان باختند و 16 نفر مفقود شدند که ساعتی بعد اجساد تعدادی از آنها پیدا شد به همین دلیل این روستا مرگبارترین روستا و شهر سیل مرگبار لقب گرفت. تابستان 1401 با 26 کشته.


بیشتر بخوانید: مرگبارترین سیل در ایران


این در حالی است که حوالی ساعت 15 اهالی این روستا در محاصره سیل قرار گرفته بودند و دسترسی به آنها امکان پذیر نبود و نیروهای امدادی تا صبح جمعه به این روستا نرسیدند.

همزمان سه نفر بر اثر طغیان رودخانه های روستاهای اطراف فیروزکو و بومهن جان باختند تا استان تهران مرگبارترین سیل را پس از سیل سال 66 تجربه کند.

سیل تابستان

27 استان در سیل تابستان 1401 دچار آبگرفتگی شدند و پس از تهران که بیشترین کشته ها را به خود اختصاص داد، سه نفر در مازندران چالوس جان خود را از دست دادند و هفت نفر مفقود شدند.

یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در یزد جان باختند. سیل در برخی نقاط اردستان به حدی بود که در فیلم های منتشر شده باغی را در کسری از ثانیه به بیابان تبدیل کرد و صدها درخت را سر راه خود کنده و به پایین دست منتقل کرد.

  قیمت خودروهای سایپا، پراید و تیبا امروز پنجشنبه 27 آبان 1400.

سیل تابستان 1401

27 سال پیش در سیل تابستان امسال تنها برخی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان بارندگی داشتند، اما مشکل مهم این سیل این بود که مدیریت بحران و هلال احمر در امدادرسانی کوتاهی کردند و همیشه فقط برای جستجوی اجساد پس از مرگبار مداخله کردند. سیل

آقای دوربینی تا زانو در گل و لای

اما سیل تابستانی تهران به محل نمایش مسئولان تبدیل شد و همگی به امامزاده داود و روستای مرزداران رفتند تا زیر گل و لای ژست بگیرند و عکس های یادگاری بگیرند. رئیس هلال احمر به غیر از مسئولان مورد انتقاد قرار گرفته است که هر جا می رود با یک هلیکوپتر و چند عکاس و فیلمبردار همراهی می کند و دقایقی پس از حضور وی ده ها دقیقه فیلم و عکس با عنوان رئیس سرخ منتشر شد. کمک رسانی هلال، که باعث شهرت آقای دوربینی شد.

مرگبارترین سیل تابستانی

2022-07-29 19:40:02

دیدگاهتان را بنویسید