مرغ در دست مرغداران ماند. کاهش قیمت در راه است؟!

مرغ به دست مرغداران رها می شود. دبیر انجمن تولیدکنندگان طیور با اعلام این خبر گفت: مرغداری در ماه های پایانی سال افزایش یافته و مازاد تولید گوشت مرغ به 30 هزار تن در ماه رسیده است.

از ابتدای مهرماه با افزایش رسمی قیمت گوشت مرغ، قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته است. مانند فرزاد طلاکش، دبیرکل وقت انجمن ملی تخمگذار ایران، گفت: «تخم مرغ جایگزین مرغ می شود».

این بار اگرچه قیمت گوشت مرغ در عمده فروشان تهران با قیمتی کمتر از قیمت مصوب (کمتر از 31 هزار تن در کیلوگرم) به فروش می رسد، اما به نظر می رسد تقاضا برای مرغ همچنان کم باشد.

افزایش تولید طیور

دبیر انجمن تولیدکنندگان طیور در این خصوص به تجارت نیوز گفت: جوجه ریزی در ماه های پایانی سال افزایش یافته و مازاد تولید گوشت مرغ به 30 هزار تن در ماه رسیده است. رضا مبصری افزود: در حال حاضر تعداد 120 میلیون قطعه مرغ در مرغداری ها به 140 میلیون قطعه رسیده است.

این مقام صنفی تصریح کرد: با مازاد گوشت مرغ مواجه هستیم. اگر ارز دولتی خوراک مرغ حذف شود، این افزایش تولید از افزایش چشمگیر قیمت مرغ جلوگیری می کند. وی گفت: با حذف ارز دولتی قیمت گوشت مرغ افزایش می یابد و از این پس شاهد شکایت مرغداران هستیم.

مبصری افزود: برخی می گویند حذف ارز دولتی و سرکوب قیمت ها در آینده مرغداران را به سمت ورشکستگی سوق می دهد اما بعید است در کوتاه مدت این اتفاق بیفتد.

برنامه ریزی صادرات مرغ

مبصری گفت: این اقدام دولت برای حذف ارز دولتی احتمالاً باعث کاهش قدرت خرید می شود و از سوی دیگر با کاهش قدرت خرید مرغداران، روند تولید را نیز کاهش می دهند. این فعال صنفی افزود: در این شرایط دولت باید برای صادرات گوشت مرغ برنامه ریزی کند.

  روسیه از بازی های ملی و باشگاهی در فیفا و یوفا محروم است

وی گفت: بنابراین اگر ارز خوراک مرغ باید حذف شود باید برای عرضه و تقاضا برنامه ریزی کنیم. مبصری گفت: اگر به مرور زمان زیان تولیدکننده افزایش پیدا کند، تولید کاهش می یابد و در نهایت مردم باید هزینه افزایش قیمت مرغ را بپردازند.

با وجود اینکه بحث حذف ارز ترجیحی برای واردات خوراک مرغ بسیار زیاد است، اما مبصری، دبیر انجمن تولیدکنندگان طیور روز گذشته از حذف ارز دولتی خوراک مرغ تا پایان سال خبر داد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید