مردم آسیب دیده از سیل و زلزله نیز به بازی سیاسی کشیده شدند

جامعه 24 – محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا در یادداشتی به روزنامه اعتماد نوشت: سیل رخ داد، ده ها قربانی کشته، تعدادی ناپدید شدند، بسیاری از زمین های کشاورزی تخریب شد، خانه ها و مغازه ها تخریب شد و خسارات هنگفتی وارد شد. اگرچه اکثر رسانه ها خبر این حادثه تلخ را پوشش دادند، اما دغدغه آنها نه عزاداری برای خانواده های داغدار و نه کسانی بود که از جان باختنشان شوکه شده بودند.

از نگاه این رسانه ها نکته مهم این است که چرا یک معاون یا شهردار خاص باخمن به جای چکمه کفش می پوشد یا چرا برای یادگاری عکس گرفته است؟ یا اینکه رئیس جمهور در روستایی حاضر شد و به سخنان سیل زدگان که در آن جسد برادرش دفن شده بود گوش داد. یا رسانه دیگری می پرسد آیا تفاوت این با دولت قبل را دیدید؟

این دولت ها جهادی هستند اما دولت قبل استاندار خود را در خارج از کشور در بحبوحه سیل داشت و یادشان می آید که همان استاندار غایب وسط سیل حالا از سوی شهردار جهادگر تهران به عنوان رئیس هیئت مدیره مترو منصوب شده است. تهدیدها برای عده‌ای این نگرانی وجود دارد که مثلاً رئیس‌جمهور در جریان فلان سیل (بعضی‌ها می‌گویند قشم بود) در کیش بوده و گویی سیل 2018 که بسیار گسترده‌تر از امسال بود، قربانیان کمتری داشته است.

مزایای این درگیری ها برای سیل زدگان چیست؟ من و شما اگر جای سیل زدگان بودیم و این مطالب را در رسانه های موافق و مخالف دولت می خواندیم چه احساسی داشتیم؟ ما به اصولگرایان می گوییم آفرین و صد رحمت الله برای باز شدن مشت قبلی ها؟ یا از اصلاح طلبان برای افشای بی کفایتی حاکمان فعلی تشکر می کنیم؟

  مدارس تهران غایب بود

بیشتر بخوانید: سیل مرگبار در تهران پس از انقلاب


تا چند سال پیش که یک فاجعه طبیعی رخ داد، درگیری های جناحی حتی به طور موقت متوقف شد. همه برای کاهش رنج مردم آستین بالا زدند و به کمک آنها آمدند. دولت چه به صحنه بیاید و چه نیاید، خودشان در وسط میدان ظاهر می شوند و در بسیاری از موارد قبل از آمدن نیروهای امدادی دولتی شروع به کار می کنند و با امکانات محدود خود هر کاری که می توانند انجام می دهند.

جوانمردی و حس همکاری کار را انجام می داد و گاهی مردم خودشان به منطقه حادثه می رفتند. گاهی برخی از چهره های ورزشی و هنری به دلیل اعتماد مردم به آن ها وارد می شدند و کمک های مردمی را جمع آوری و ارسال می کردند. متاسفانه در سال های اخیر به ویژه زلزله کرمانشاه حاشیه ای برای این اعداد ایجاد کرده و یکی از مهم ترین و قابل اعتمادترین گروه های جامعه را از صحنه خارج کرده اند. در واقع آنقدر بازی را به ابتذال کشاندند که حتی افراد آسیب دیده را به سازش بازی سیاسی واداشتند. سیل فروکش خواهد کرد و زمان ارزیابی رفتار بزدلانه سیاستمداران با سیل زدگان فرا خواهد رسید. این زمانی است که حیثیت و جایگاه سیاستمداران در چشمان عمومی کلید خواهد خورد.

2022-08-02 07:01:17

دیدگاهتان را بنویسید