مراقب باش؛ علائم تاج با دلتا متفاوت است!

اگر قبل از بیماری عروق کرونر قلب، آبریزش بینی و سردرد داشتید، ممکن است آن را یک سرماخوردگی معمولی بدانید و به زندگی عادی خود ادامه دهید، حتی اگر بیماری شما دردناک باشد. اما اکنون در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا چگونه می توان مطمئن بود که سرماخوردگی است نه تاج؟

ویروسی غیر از ویروس تاج سر باعث سرماخوردگی می شود. اما از آنجایی که سویه omicron به سرعت گسترش می یابد و اغلب باعث عوارض جانبی خفیف مانند احتقان بینی، سردرد و گلودرد می شود، تشخیص سرماخوردگی بدون آزمایش بسیار دشوار است.

پروفسور تیم اسپکتور، کارمند بریتانیایی برنامه ZOE Covid، گفت که این آزمایش مهمتر از همیشه است، حتی اگر هیچ عارضه جانبی نداشته باشد.

داده های برنامه Zoe نشان می دهد که حدود نیمی از موارد دلتا “تشخیص نشده” باقی می مانند زیرا علائم معمول بیماری عروق کرونر قلب مانند تب، سرفه های جدید و مداوم و از دست دادن یا تغییر در بویایی یا چشایی را نشان نمی دهند.

“Omicron احتمالا بیشتر، بسیار بیشتر از هر چیز دیگری است، مانند گونه های خفیفی که در افرادی که علیه دلتا واکسینه شده اند می بینیم، و بنابراین omicron علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می کند که مردم تنها در صورتی باور می کنند که توصیه های رسمی دولت را باور کنند. گفت: تاج به رسمیت شناخته نمی شود.

کریستینا ماریوت، مدیر اجرایی انجمن سلطنتی روابط عمومی گفت: «شواهد رو به رشد نشان می‌دهد افرادی که دو دوز واکسن دریافت می‌کنند علائم کمتری مانند سردرد، سرماخوردگی، عطسه، گلودرد و از دست دادن بویایی دارند.» سلامت (RSPH) “آنها خودشان را بیان می کنند.”

  عکس/ خاطره تلخ مارال فرجاد در چهلمین روز درگذشت مادرش

برای افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند بسیار مهم است که مراقب علائم سرماخوردگی باشند و در صورت زندگی یا کار در اطراف افرادی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، آزمایش شوند.

پروفسور ایرنه پترسون، استاد اپیدمیولوژی و انفورماتیک سلامت در دانشگاه کالج لندن می گوید: سرماخوردگی و سردرد علائم بسیاری از عفونت ها هستند، اما ممکن است اولین و تنها علائم بیماری عروق کرونر قلب باشند. بنابراین، اگر این علائم را دارید، چند روز آزمایش را توصیه می کنم [سریع]”از جریان جانبی استفاده کنید.”

مطالعه ای در مورد علائم کرونری برنامه Zoe که توسط دولت بریتانیا تامین می شود، علائم اصلی بیماری عروق کرونر قلب را شناسایی می کند و می گوید که این علائم بسته به اینکه شما واکسینه شده باشید یا نه، کمی متفاوت است.

سردرد

اگرچه سردرد یک عارضه کمتر شناخته شده بیماری عروق کرونر است، اما طبق مطالعه Zoe، یکی از علائم اصلی است و نسبت به علائم معمولی مانند سرفه، تب و از دست دادن بویایی شایع تر است.

این مطالعه نشان می‌دهد که سردردهای کرونری معمولاً کمی دردناک‌تر هستند، می‌توانند «تپش‌دار»، «فشار» یا «ضربان‌دار» باشند، به‌جای اینکه در یک ناحیه در هر دو طرف جمجمه ظاهر شوند، می‌توانند بیش از سه روز ادامه داشته باشند و اکثرا قبلاً در برابر مسکن معمولی مقاوم است.

آبریزش بینی

زمستان گذشته، مطالعه‌ای توسط Zoe نشان داد که سرماخوردگی دومین علامت شایع پس از سردرد است، تقریباً 60 درصد از کسانی که آزمایش عروق کرونر مثبت داشتند و حس بویایی خود را از دست دادند، سرماخوردگی را نیز گزارش کردند.

  7 توصیه برای کسانی که رویایی ندارند

اما اکنون داده ها نشان می دهد که نرخ شیوع مهمترین عامل است. بنابراین، زمانی که ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب بالا باشد، خطر سرماخوردگی ناشی از ویروس نیز زیاد است.

این مطالعه همچنین نشان داد که زمانی که بروز بیماری عروق کرونر قلب کم باشد، آبریزش بینی کمتر نشان دهنده عفونت کروناویروس است و بیشتر احتمال دارد که نشانه سرماخوردگی یا حتی آلرژی باشد.

نکته پایانی این است که در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب ممکن است آبریزش بینی را گزارش کنند، تشخیص دقیق آن دشوار است زیرا این امر به ویژه در فصل زمستان بسیار رایج است.

عطسه کردن

مطالعه Zoe نشان می دهد که عطسه بیش از حد ممکن است نشانه بیماری عروق کرونر قلب در افرادی باشد که واکسینه شده اند، اگرچه نشان می دهد که عطسه به احتمال زیاد نشانه سرماخوردگی یا آلرژی است.
این مطالعه می گوید که اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب ممکن است عطسه کنند، “این یک علامت قطعی نیست زیرا عطسه بسیار رایج است.”

گلو درد

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب، گلودردی مشابه گلودردی که ممکن است هنگام سرماخوردگی یا گلودرد تجربه کنید، گزارش می کنند.

گلودرد کرونری معمولاً خفیف است و بیش از پنج روز طول نمی‌کشد، بنابراین گلودرد بسیار طولانی‌تر احتمالاً نشانه چیز دیگری است. اگر گلودرد ادامه پیدا کرد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگرچه گلودرد می تواند نشانه ای از بیماری عروق کرونر قلب باشد، اکثر افراد مبتلا به گلودرد احتمالا فقط سرماخوردگی دارند. طبق گفته Zoe، حدود نیمی از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب، گلودرد را گزارش می‌کنند که در بزرگسالان بین ۱۸ تا ۶۵ سال شایع‌تر از افراد مسن یا زیر ۱۸ سال است.

  آیا می دانستید که لبخند یک پدیده مدرن است؟

از دست دادن حس بویایی

صرف نظر از سن، جنسیت یا شدت بیماری، از دست دادن حس بویایی (و همچنین چشایی) همچنان قوی ترین ویژگی بیماری عروق کرونر قلب است. البته افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب ممکن است حس بویایی خود را به طور کامل از دست ندهند، اما حس بویایی آنها تغییر کند و نتوانند به شدت بویایی داشته باشند. حس چشایی نیز تحت تأثیر قرار می گیرد، بنابراین طعم غذا متفاوت است یا بی مزه به نظر می رسد.

سرفه های سرسخت

سرفه مداوم یکی از سه علامت اصلی بیماری عروق کرونر قلب است، اما طبق مطالعه ای که توسط Zoe انجام شده است، از هر 10 نفری که به ویروس آلوده شده اند، تنها چهار نفر این مشکل را تجربه خواهند کرد. در اینجا «مستمر» به معنای سرفه کردن چند بار در روز، «نیم روز یا بیشتر» است.

سرفه کرونری معمولاً در مقایسه با سرفه قفسه سینه که خلط یا مخاط تولید می کند، سرفه خشک است و ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد. سرفه های مداوم حدود چند روز پس از بیماری رخ می دهد و معمولاً حدود چهار یا پنج روز طول می کشد.

اگر علائم عفونت تنفسی دارید، باید از انتقال و آزمایش در خانه بمانید جلوگیری کنید.

“خوددرمانی راهی مطمئن برای افزایش مجدد بیماری عروق کرونر قلب است.”

منبع: ایندیپندنت

دیدگاهتان را بنویسید