مذاکرات با ایران از سر گرفته می شود

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست یک مقام ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه گفت که واشنگتن با حضور در دور جدیدی از مذاکرات که رسانه های ایرانی می گویند در دوحه، پایتخت قطر برگزار می شود، موافقت کرده است.

پیشتر رویترز به نقل از یک منبع آگاه، فرستاده ویژه «رابرت مالی» را گزارش کرده بود. آمریکا در امور ایران امروز وارد دوحه پایتخت قطر می شود. یک مقام آگاه از این سفر گفت که رابرت مالی قرار است روز دوشنبه برای دیدار با وزیر خارجه قطر وارد دوحه شود.

منابع آگاه در وزارت امور خارجه قطر پیشتر اعلام کرده بودند که دور جدیدی از مذاکرات برای احیای برجام در این کشور حاشیه خلیج فارس برگزار می شود.

پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران خبر داد و گفت که دور جدیدی از مذاکرات نه در وین بلکه در یک کشور منطقه ای به ویژه شورای همکاری برگزار خواهد شد.

سفیر ایران در قطر شب گذشته با ابراهیم فهرو مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه قطر دیدار کرد.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، شب گذشته به العربی الجدید گفت که ایران دوحه را انتخاب کرده است زیرا قطر کشوری دوست است.

مرندی گفت: از سرگیری مذاکرات به معنای دستیابی به توافق نیست، زیرا توافق هسته ای اکنون گروگان آمریکاست و تا زمانی که تحریم ها و ضمانت های آمریکا برداشته نشود، توافقی وجود نخواهد داشت.

قطر پیش از این اقدامات سیاسی گسترده ای را برای تسهیل از سرگیری مذاکرات هسته ای پس از بن بست در ماه مارس انجام داده است.

  قیمت بیت کوین امروز 1400/12/15 است

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در اوایل ماه جاری با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به واشنگتن دیدار کرد.

وی پیش از این دیدار تاکید کرد که کشورش به تماس‌هایش با تهران و واشنگتن ادامه می‌دهد تا راه را برای بازگشت به مذاکرات در وین هموار کند.

وی گفت که در گفت و گو با آنتونی بلینکن در واشنگتن، درباره مسائل منطقه ای و جهانی از جمله ایران، افغانستان، فلسطین و بحران جهانی انرژی و غذا گفتگو کرده است.

مذاکرات با ایران از سر گرفته می شود

وزیر خارجه قطر تاکید کرد که مذاکرات وین با شکست مواجه نشده است و تماس های قطر با تهران نباید جایگزین مذاکرات وین شود، بلکه صرفا یک “عامل مساعد” بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بلینکن چشم انداز توافق هسته ای با ایران را در نظر گرفته است، افزود: دوحه می خواهد به توافق هسته ای بازگردد زیرا آن را سنگ بنای امنیت و صلح در منطقه می داند.

آل ثانی گفت توافق هسته ای چشم اندازهای جدیدی برای همکاری و گفتگوهای منطقه ای گسترده تر با ایران فراهم می کند.

وزیر امور خارجه قطر پیشتر تاکید کرده بود که کشورش مذاکرات مفصلی در مورد موضوع هسته ای با رهبران ایران داشته است و افزود که دوحه از هرگونه توافق بین ایران و کشورهای غربی درباره برنامه هسته ای ایران حمایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید