مدیر برنامه و سازمان بودجه: دیگر ارز 4200 تومانی نداریم

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه وی در برنامه ویژه خبری گفت: در قانون بودجه پیش بینی شده است که دهک های درآمدی شناسایی و میزان حمایت های دولتی مشخص شود تا حمایت از دهک های پایین بیشتر و از دهک های بالا کمتر باشد.

وی افزود: مصرف دهک ها در انرژی متفاوت است و دهک های پردرآمد چندین برابر دهک های پایین مصرف می کنند.

مر وی همچنین گفت: بر اساس قانون بودجه، طبق بانک اطلاعاتی بهزیستی ایران، باید افراد به دقت مشخص شوند. .

مدیر برنامه و سازمان بودجه: دیگر ارز 4200 تومانی نداریم

وی افزود: کسانی که خارج از یارانه مانده اند می توانند به پایگاه سازمان هدفمندی یارانه ها مراجعه کنند که در صورت احتساب 2 ماه مابه التفاوت پرداخت می شود و در صورت عدم احتساب اطلاع رسانی خواهد شد. کالاهای اساسی غیر از دارو و نان که از اجرای این طرح یارانه ای خارج می شود.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، کالاهای خریداری شده همچنان با ارز 4200 توزیع می شود و باید زیرساخت ها برای مصرف بهینه این کالاها فراهم شود.

میرکاظمی افزود: یارانه ها به صورت ماهانه و روزانه جمع بندی و به صورت یکجا پرداخت می شود و این موضوع طبق بند «ب» تبصره 14 دهک ها نیاز به شفاف سازی دارد.

وی گفت: یارانه معیشتی نیز در اردیبهشت ماه امسال پرداخت شد اما حمایت جمعی تنها یک بار در ماه های آینده پرداخت می شود. همچنین قسط وام یک میلیون تومانی نیز از دیه کسر شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: مبالغی به حساب سرپرستان خانوارهایی واریز شد که می توانند ضروری ترین کالاهای اساسی خود را خریداری کنند.

  افتتاح مدرسه و دانشگاه؛ فرش قرمز برای تاج

میرکاظمی گفت: قیمت کالاها در دنیا مختل شده و کشورها به طرق مختلف از مردم خود حمایت می کنند. در کشور ما با کمک معیشت هم توزیع عادلانه و هم حمایت از گرانی مواد غذایی که در دنیا اتفاق افتاده برای حفظ امنیت غذایی انجام می شود.

وی افزود: قیمت جهانی مواد غذایی از سال 1999 افزایش یافت و پس از جنگ روسیه و اوکراین این روند تشدید شد به طوری که قیمت جو در سال 1999 به ازای هر تن 270 دلار، در شهریور سال گذشته 350 دلار و در سال جاری 560 دلار بود. ذرت از 220 دلار به 399 دلار رسید و اکنون به 516 دلار رسیده است، گندم سال گذشته از 210 دلار به 370 دلار رسیده و اکنون به 560 دلار رسیده است و نفت خام از 741 دلار به 1280 دلار رسیده و اکنون به 2306 دلار رسیده است. از سوی دیگر همه کشورها برای خرید کالاهای اساسی هجوم آوردند و حتی کشورهای صادرکننده نیز به تجار خود اجازه صادرات ندادند. تقاضای جهانی غذا تحریک شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: حتی در فولاد و پتروشیمی نیز واردات کشورها افزایش یافته است. اوکراین سهم قابل توجهی از ذرت، جو، گندم و آفتابگردان را تولید می کند که 80 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد و روند فعلی احتمالا در سه سال آینده ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید