محمود خاوری به ایران بازمی گردد؟!

محمودرضا خاوری، مدیرعامل متواری بانک ملی ایران، این بار نه به فعالیت فرزندان و بستگانش در خارج از کشور، بلکه به بازگشت به ایران، بار دیگر در خبرهاست.

در روزهای گذشته خبری مبنی بر استرداد محمودرضا خاوری یکی از متهمان اصلی پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی به ایران منتشر شد.

اختلاس سه هزار میلیارد تومانی یکی از بزرگترین و مخوف ترین پرونده های فساد اقتصادی در دهه 90 بود که منجر به فرار وی از ایران و اعدام مه آفرید امیر خسروی، یکی از فعالان اقتصادی ایران شد.

خاوری از آن تاریخ تاکنون به همراه خانواده خود در کانادا زندگی می کند و اقدامات قانونی برای بازگرداندن وی به کشور تاکنون بی نتیجه بوده است. در تمام این سال ها اخبار غیر رسمی از محل زندگی، روابط خانوادگی منتشر می شد که در نوع خود باعث واکنش افکار عمومی به فضا شد.

خرداد امسال، پس از مدت ها ابهام درباره مدیرعامل فراری بانک ملی، او و خانواده اش دوباره خبرساز شدند.

مجله تایکون در شماره ژوئن خود از اردوان هواری فرزند محمودرضا هاوری به عنوان یکی از تاجران موفق یاد کرد و صفحه اصلی خود را به عکس او اختصاص داد اما در نهایت مدتی بعد عکس اردوان هاوری از روی جلد مجله تایکون حذف شد.

چند هفته بعد از این ماجرا خبری کوتاه اما تایید نشده در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه پدر هواری در محل سکونت خود غایب بوده و این غیبت به معنای بازگرداندن وی به ایران است.

تکذیب خبر بازگشت مشرق

ایسنا در واکنش به این خبر غیررسمی، به نقل از یک مقام قضایی، خبر بازگشت محمودرضا خاوری به ایران را رسما تکذیب کرد و گفت: با وجود پیگیری های متعدد جمهوری اسلامی ایران از کانادا برای بازگرداندن محمودرضا خاوری به کشور، متاسفانه مقامات کانادایی دولت اصلا همکاری نمی کنند.

  عکس/ مرگبارترین سال برای مردم ایران چه سالی بوده است؟

صحبت درباره بازگشت مدیرعامل سابق بانک ملی به ایران به زمان فرار وی از ایران برمی گردد که پس از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، محمودرضا خاوری که در سفر به اسپانیا به سر می برد، دیگر به این کشور بازنگشت. ایران و به کانادا رفت.

در آن زمان تنها واکنش او به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، انتشار بیانیه ای بود که در آن ضمن عذرخواهی از مردم، قول اطلاع رسانی داد، قولی که حتی پس از گذشت نزدیک به یک دهه همچنان پابرجاست.

در سال‌های اخیر مقامات مسئول بارها از پیگیری استرداد حائری به ایران خبر داده‌اند، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است، هرچند در سال‌های اخیر افراد دیگری به اتهام فساد مالی و اخلال در نظام اقتصادی از خارج به ایران بازگردانده شده‌اند. .

به نظر می رسد با توجه به انبوه اخبار مربوط به تخلفات اقتصادی در کشور و فرار برخی از متهمان به خارج از کشور، اخبار مربوط به افرادی مانند محمودرضا خاوری مورد توجه عموم قرار گرفته است، به ویژه اینکه این خبر مربوط به دستگیری، استرداد و محاکمه آنها است. باید در ایران باشد

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید