محمدعلی اسلامی ندوشن به خاک سپرده شد

مراسم تشییع پیکر محمدعلی اسلامی ندوشن در تورنتو کانادا برگزار شد.

تشییع و تشییع پیکر این نویسنده، شاعر، محقق، مترجم و استاد زبان و ادبیات فارسی (20 اردیبهشت ساعت 23:30 به وقت تهران) با حضور خانواده وی از جمله همسرش شیرین بیانی در کانادا برگزار شد. .

به گفته خانواده محمدعلی اسلامی ندوشن، پیکر وی که در سال‌های اخیر به همراه فرزندانش در کشور زندگی می‌کردند، به‌طور موقت در آنجا به خاک سپرده شد.

شیرین بیانی مورخ، محقق و مدرس دانشگاه در مراسم یادبود مجازی در ندوشن که به صورت مجازی پخش شد، تشکر کرد. وظیفه انسانی و وظیفه عشقی که در دل دارم.

وی سپس گفت: دلیل حضور ما در کشوری ناآشنا این بود که هر سال برای دیدار فرزندانمان و سخنرانی در مراسم به کانادا می آمدیم. و امکان ماندن زیاد نبود و ماندیم. ما باید به این سرنوشت خرسند باشیم، زیرا این دوران با فرزندانمان زودتر و راحت تر گذشت و بعد از ایران دور ماندیم.

بیانی با بیان اینکه ساعاتی از روز را به نوشتن می گذراند، افزود: «فکر فرهنگ و تاریخ این سرزمین به قول سعدی از من دور نیست» یکی از دوستانم انگشتری به گردنم می اندازد/ هر کجا که بخواهد می کشد.

تصمیم گرفتیم با توجه به اینکه او در سال های آخر عمر در کنار فرزندانش بود تا بتواند به موقع به کشور بازگردد، برای اجاره در این کشور بمانیم، زیرا به گفته مولانا،

این محقق و نویسنده خاطرنشان کرد: آرامگاه ابدی خود را در جوار خیام در نیشابور انتخاب کرد. این در آینده اعمال خواهد شد و من می دانم که مقدمات در نیشابور در حال انجام است.

  اینفوگرافیک/ بهترین زمان برای کاشت سبزه نوروزی با بذرهای مختلف

به گفته مجری این مراسم، 8 اردیبهشت همزمان با بزرگداشت خیام از یادمان محمدعلی اسلامی ندوشن در نیشابور رونمایی می شود. سپس دولتشاهی از نزدیکان محمدعلی اسلامی ندوشن به بیان ویژگی های این فرهنگی فقید پرداخت.

عسگر دادبه نویسنده، محقق و کارگردان آثار محمدعلی اسلامی ندوشن در ایران نیز در پیامی صوتی درباره دوستی محمدعلی اسلامی ندوشن با ایران گفت:

«ایران را فراموش نکنیم» فقط یک شعار نیست، بلکه بیانگر معنای عمیق و حقیقت مقدس است. حقیقتی تازه درباره عشق به وطن و غفلت از ایران؛ غفلتی که باعث دردسر می شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: «ایران را فراموش نکنیم» شناسنامه و نماینده شخصیت، ظاهر و زحمات استاد بزرگوار اسلامی ندوشن است. نگاه استاد اسلامی به ایران نگاهی عاشقانه و حکیمانه است. نگاه عاشقانه این است که عاشق داستان دیگری می یابد و نگاه عاشق را غیرت دنبال می کند، در این نگاه خود فراموش می شود و آنچه می ماند اندیشه معشوق است، به قول حافظ.

اسلامی ندوشن شاید دم را فراموش کرده باشد اما دم ایران را فراموش نکرده است. تمام عمرش به ایران می اندیشید، درباره ایران حرف می زد، درباره ایران می نوشت و برای ترویج فرهنگ ایرانی تلاش می کرد.

مراسم ترحیم و یادبود اسلامی ندوشان به صورت آنلاین از سایت این فرهنگی فقید به سرپرستی خانواده وی پخش شد و بیش از هزار نفر به صورت آنلاین تماشا کردند. محمدعلی اسلامی ندوشن در سال 1304 در ندوشن یزد به دنیا آمد و در 5 اردیبهشت در سن 97 سالگی در کانادا درگذشت.

  حضور هزاران فلسطینی در مسجد الاقصی

او فارغ التحصیل رشته حقوق بین الملل از فرانسه و استاد سابق دانشگاه تهران است و علاوه بر دروس حقوق، به تدریس نقد ادبی، سخنرانی و ادبیات تطبیقی ​​نیز می پردازد. اسلامی ندوشن سال ها به تحقیق در مورد آثار ادبی ایران و ترجمه آثار نویسندگان جهان پرداخته است و آثار او به صورت کتاب در بیش از 50 جلد در زمینه های مختلف اعم از ادبی، فرهنگی و اجتماعی منتشر شده است.

برخی از کتاب های محمدعلی اسلامی ندوشن عبارتند از: تاریخ بی پایان حافظ، چهار گوینده ضمیر ایرانی، تاملی در حافظ، زندگی و مرگ قهرمانان شاهنامه، داستان های داستان، سایه سایه، ایران و جهان. از منظر شاهنامه، نامه های نامور، ایران را فراموش نکنیم، در جستجوی خمایی، ذکر حقوق بشر در جهان سوم، سخنان را بشنویم، ایران و تنهایی او، ایران چه می گوید. باید گفت؟” دیدن دانش آموزان دیگر “”، شنیدن دانش آموزان دیگر “، جام جهانی “و” صداها و تصاویر “.

دیدگاهتان را بنویسید