محبوب ترین کتاب های فناوری سال

کتاب اول اطلس هوش مصنوعی: قدرت، سیاست و هزینه های هوش مصنوعی است. نوشته کیت کرافورد، نویسنده و محقق استرالیایی در مایکروسافت.

نویسنده در این کتاب با تاکید بر شگفتی های هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری، هزینه های اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی آن را بررسی می کند. در این کتاب که توسط فایننشال تایمز انتخاب شده است، کرافورد نسبت به تسریع حکمرانی غیر دموکراتیک و افزایش نابرابری از طریق هوش مصنوعی هشدار می دهد.

دومین کتاب سال فراتر از: داستان شگفت انگیز اولین انسانی است که سیاره ما را ترک کرد و به فضا سفر کرد.

نویسنده این کتاب، کارگردان و تهیه کننده 30 فیلم، داستان مسابقه فضایی اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا را به مناسبت شصتمین سالگرد پرواز فضایی تاریخی یوری گاگارین روایت می کند. همانطور که واکر توضیح می دهد، شوروی به لطف نبوغ بی سابقه سرگئی کارالیف در طراحی موشک و پذیرش پرخطر، موفق شد آمریکایی ها را در 23 روز در فضا شکست دهد.

کتاب سوم: هزار مغز: نظریه جدید هوش این کتاب در لیست بهترین کتاب های فناوری قرار دارد. جف هاوکینز نویسنده این کتاب که سابقه طولانی در دنیای فناوری دارد و بنیانگذار شرکت پالم است، نظریه خود را در مورد ماهیت هوش انسانی و ارتباط آن با هوش مصنوعی بیان کرد.

او همچنین در مورد عواقب ایجاد ربات‌های کاملا هوشمند که در آینده نزدیک با آن‌ها روبرو خواهیم شد، صحبت کرد.

عظیم آذر نویسنده بریتانیایی کتابی با عنوان “عملکرد نمایی: چگونه فناوری شتاب ما را پشت سر می گذارد و با آن چه کار کنیم” او منتشر می کند که این یک نظریه جدید در نوع خود است. این کتاب در مورد آخرین انقلاب تکنولوژیکی چند بعدی که در زمان ما رخ داده است و اینکه چگونه این انقلاب تغییراتی را در جامعه، اقتصاد و سیاست ما ایجاد کرده است صحبت می کند. نویسنده همچنین از ایجاد “شکاف تصاعدی” بین فناوری و جامعه صحبت می کند و نسبت به شکاف فزاینده هشدار می دهد.

  چگونه با سیستم "بنزین من" کار کنیم؟!

هوش مصنوعی 2041: ده دیدگاه در مورد آینده ما این جدیدترین کتاب انتخاب شده توسط بخش فناوری فایننشال تایمز است.

کای فو لی، رئیس سابق گوگل چین، با همکاری چن کویفانگ، یکی از نویسندگان برجسته علمی تخیلی چین در 10 داستان، سعی در توضیح حوزه های احتمالی آینده بشر و چالش ها و خطرات آن دارد. علاوه بر کتاب‌های انتخاب شده توسط فایننشال تایمز، وب‌سایت Enterprise Project کتاب‌هایی را در مورد فناوری‌هایی که باید مورد علاقه کسب‌وکارها باشد، ارائه کرد.

انتشارات تجاری هاروارد در کتابی با عنوان “یک سال در فناوری 2021: ابزارهایی برای آماده کردن تیم خود برای آینده” به فناوری سال آینده با استفاده از یک لنز استراتژیک روشن نگاه می کند.

در این کتاب، هاروارد مجموعه ای از ایده ها را ارائه می دهد که کسب و کارها باید برای همگام شدن با فناوری در دستور کار خود قرار دهند. رهبران فناوری اطلاعات می توانند از این ایده ها برای تفکر، بحث و تعامل با ذینفعان و تیم های خود استفاده کنند.

“آنچه انتظار دارید وقتی منتظر روبات هستید: آینده همکاری انسان و ربات” نوشته لورا میجر و جولی کینگ این کتاب ایده‌ای درباره اینکه چگونه روبات‌ها می‌توانند در دنیای واقعی زنده بمانند و چگونه رابطه ما با فناوری را تغییر خواهند داد، ارائه می‌دهد.

از آموزش آداب و رسوم به آنها و محافظت از روبات ها در مکان های عمومی گرفته تا برنامه ریزی برای اشتباهات آنها. این کتاب به تمام سوالاتی که ممکن است در مورد روبات هایی که در راه هستند داشته باشید پاسخ خواهد داد.

  این چهره سرمایه من بود، اما ...

«روبات من مرا می برد: چگونه طراحی اجتماعی می تواند محصولات جدید را انسانی تر کند» عنوان کتابی است که توسط کارلا دیانا، طراح و نویسنده فناوری نوشته شده است. فکر می‌کنید مردم امروز چند وقت یک‌بار از یک ربات برای پیش‌بینی آب و هوا می‌خواهند یا از یک ربات می‌خواهند که چراغ‌ها را روشن کند و خانه‌هایشان را تمیز کند؟

در این کتاب، نویسنده استدلال می‌کند که اگرچه نسل اول محصولات هوشمند آنقدرها که ما فکر می‌کنیم هوشمند نیستند، اما اکنون فقط نوک کوه یخ را می‌بینیم و «طراحی» نقش بزرگی در بهبود زندگی ما از طریق هوش مصنوعی خواهد داشت. کارلا دیانا توضیح می دهد که چگونه طراحانی مانند او می توانند ماشین ها را انسانی کنند و نقش آنها را در زندگی عمومی بهبود بخشند.

منبع: آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید