مجرمانی که مستحق تخفیف و بخشش نیستند

جامعه 24 – محمدحسین شاملو با اشاره به نحوه برخورد با مجرمان خشن، زورگیران و سارقان گفت: قانون مجازات، معاملات و شرایط بازداشت این افراد را برای جرایم خشن مشخص کرده است. اما با توجه به علل خشونت و جرایم خشن باید به این موضوع به صورت اساسی پرداخته و راه حلی برای این معضل به صورت ریشه ای اندیشید.

وی با اشاره به راهکارهای موجود برای مقابله با این موارد گفت: مداخله سریع پلیس در برخورد با این مجرمان می تواند در کنترل آنها موثر باشد. همچنین متهمان این گونه جرائم نباید به راحتی و بدون مجازات از زندان خارج شوند و بر اساس جرمی که مرتکب شده اند و آسیب هایی که به جامعه وارد کرده اند مجازات شوند. همچنین اخراج این افراد و در نظر گرفتن کار سخت و طاقت فرسا برای آنها می تواند موثر باشد تا این افراد متوجه شوند که برای زندگی در جامعه باید با معیارهای او مطابقت داشته باشند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: اقداماتی مانند تسطیح اراذل و اوباش در محلات توسط پلیس و تحت نظر نگه داشتن آنها می تواند در کنترل مجرمان خشن مانند زورگیران و سارقان موثر باشد. همچنین ممکن است برخی از این افراد بیمار باشند و از مشکلاتی رنج ببرند. مشکلات روحی و روانی می تواند منجر به خشونت در این افراد شود که جدای از برخورد قاطع و قانونی، حل این مشکلات نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

لزوم مجازات بدون چشم پوشی برای مجرمان خشن

شاملو تاکید کرد: بهترین برخورد با این افراد برخورد قانونی است. قانون نحوه برخورد با این افراد را می گوید. رفتار درست با این افراد یک معامله قانونی است. مجازات قانونی این افراد باید بدون استثنا البته با رعایت اصول کرامت انسانی اجرا شود. من معتقدم دلیل اینکه هیچ قانون بازدارنده ای برای هشدار به این جنایتکاران وجود ندارد این است که علاوه بر برخورد قاطع، به ریشه مشکل نیز رسیدگی نشده است.

  چهارمین دوز تزریق واکسن تاج هنرمندان

بیشتر بخوانید: عدم اقدامات تربیتی و ترمیمی در زندان ها


این کارشناس حقوقی درباره برخی اظهارنظرها درباره همدردی با مجرمان تصریح کرد: شفقت در مجازات معنا ندارد. آزادی مشروط در شرایطی مطرح است که متهم یا مجرم حق عفو یا تخفیف مجازات خود را دارد. این امر در مورد مرتکبین خشونت اعمال نمی شود و آنها مستحق تخفیف مجازات یا عفو نیستند. همانطور که در برخی موارد مجرمان به مجازات شدیدتری نیاز دارند، برای کاهش مجازات نیز باید مجرم مستحق آن باشد. دلسوزی برای مجرمان یک مسئله شخصی نیست. در موازین اسلامی نیز این امر به این معناست که کرامت انسان در عین قاطعیت در اعمال مجازات نیز حفظ شود.

وی با تاکید بر فرهنگ سازی مناسب علاوه بر برخورد قاطع با مجرمان و تاثیر این اقدامات بر امنیت جامعه گفت: قطعا مجازات و برخورد مناسب با این افراد می تواند به افزایش امنیت عمومی و آرامش روحی شهروندان کمک کند. جدای از این آثار نباید از اقدامات در زمینه فرهنگ سازی و شخصیت پردازی در جامعه غافل شد. آموزش و پرورش ما باید با این مسائل برخورد کند تا فردی تربیت شود که حتی به خود اجازه بی احترامی و توهین به شهروندان را ندهد، چه رسد به اینکه بخواهد با آنها برخورد خشونت آمیز داشته باشد یا به مردم آسیب برساند.

2022-09-02 03:48:44

دیدگاهتان را بنویسید