ماه آب دارد؟!

چین به رقابت با ایالات متحده در اکتشافات فضایی ادامه داده و با نمونه های جمع آوری شده از سطح ماه، آب را در این سیاره پیدا کرده است.

فضاپیمای چینی Chang’e5 که به ماه فرستاده شد، کار خوبی برای یافتن آب در این سیاره انجام داد. به گفته اسپیس، کاوشگر در ماموریت جسورانه خود در دسامبر 2020 بر روی ماه فرود آمد و آخرین نمونه های جمع آوری شده از ماه را حفر و به زمین فرستاد.

اکنون دانشمندان دریافته اند که اسکن و تجزیه و تحلیل نمونه ها در محل کاوشگر و همچنین آزمایشگاه های زمینی وجود آب در ماه را تایید می کند.

این اولین بار در جهان است که نتایج تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نمونه‌های ماه و داده‌های طیفی از مشاهدات سطح ماه با هم برای اندازه‌گیری شکل و مقدار آب در نمونه‌های قمری مورد استفاده قرار گرفت.

اما این نتایج مطمئناً مخازن بزرگی را در سطح ماه نشان نمی دهد. در عوض، این نشان می دهد که سنگ و خاک متوسط ​​ماه حاوی حدود 30 قسمت هیدروکسیل در هر میلیون است.

هیدروکسیل با یک اتم اکسیژن و یک اتم هیدروژن جزء اصلی آب را تشکیل می دهند. این تیم آزمایش‌هایی انجام دادند که نشان داد هیدروکسیل از دو منبع مختلف می‌آید.

بخش کوچکی از آن از مواد شیشه ای ساخته شده توسط بادهای خورشیدی که با سطح ماه تداخل دارند و بخش بزرگی از آن از آپاتیت (یک ماده معدنی کریستالی و غنی از فسفات که به طور طبیعی در ماه و همچنین در ماه وجود دارد) تشکیل شده است. زمین). . خلق شده است.

  مدارس از 5 فروردین حضور دارند

اگرچه سال گذشته کاوشگر وجود آب (H2O) و هیدروکسیل (OH) در خاک ماه را تأیید کرد، اما اکنون شواهد بیشتری از آب ماه در نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از یک هواپیمای قمری به نام Oceanus ellarum ارائه می‌کند.

لی گفت: «این نتایج به‌طور دقیق به سؤالات مربوط به ویژگی‌های توزیع و منبع آب در منطقه فرود Chang’e5 پاسخ می‌دهد و یک حقیقت انقلابی برای تفسیر و ارزیابی سیگنال‌های آب در داده‌های سنجش از دور ارائه می‌کند.»

به گفته لی، ماموریت‌های آتی Chang’e با نام Chang’e7 همچنان بر روی آب ماه تمرکز خواهند کرد تا تصویر بهتری از وجود آب در ماه ارائه کنند.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید