ماندگاری ویروس کرونا در مغز و قلب بیماران

از مه مغزی گرفته تا خستگی، بسیاری از افراد مبتلا به کووید-19 ماه‌ها پس از آلوده شدن با اثرات این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند، وضعیتی که کووید طولانی‌مدت نامیده می‌شود.

اگرچه علت این عوارض جانبی هنوز مشخص نیست، تحقیقات جدید ممکن است به حل این معما کمک کند. محققان مؤسسه ملی بهداشت (NIH) ادعا می کنند که ویروس می تواند برای چند روز به قلب و مغز سرایت کند و برای چندین ماه در اندام ها باقی بماند.

محققان در این مطالعه که قرار است در مجله نیچر منتشر شود، بافت‌های به‌دست‌آمده از ۴۴ نفر را که بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده بودند، بررسی کردند.

آنها شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد ویروس به خارج از مجاری هوایی گسترش یافته و تا 230 روز پس از عفونت در چندین اندام از جمله قلب و مغز وجود دارد.

دانیل چرتو، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «نتایج کلی ما نشان می‌دهد که در حالی که ویروس SARS-CoV-2 در مجاری هوایی و ریه‌ها شیوع بیشتری دارد، ویروس می‌تواند در مراحل اولیه عفونت و سلول‌های بدن گسترش یابد.» سلول های بدن و مغز را تا حد زیادی آلوده می کند.

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، مدت زمانی که یک فرد برای بهبودی از کووید-19 نیاز دارد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. او توضیح می دهد که بسیاری از افراد در عرض چند روز تا چند هفته بهبود می یابند و بیشتر آنها در عرض 12 هفته به طور کامل بهبود می یابند، اما در برخی افراد این علائم بیشتر طول می کشد.

  منصوریان: زخم ندادن بازیکن به تیم امید روی بدنم است

به نظر نمی رسد کوویدیوم طولانی مدت در وهله اول با شدت بیماری مرتبط باشد و کسانی که کوویدوز خفیف دارند نیز ممکن است به کوویدوس طولانی مدت مبتلا شوند. در حالی که تصور می شود کووید از هر 20 نفر یک نفر را برای مدت طولانی آلوده می کند، بار ویروسی خارج از مجاری هوایی و مدت زمانی که برای از بین بردن آن لازم است هنوز مطالعه نشده است.

در مطالعه ای در Bethesda، مریلند، محققان بیوپسی بافتی گسترده ای را روی 44 بیمار که در طی کالبد شکافی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند، انجام دادند. تجزیه و تحلیل آنها وجود ویروس SARS-CoV-2 را در چندین اندام به مدت 230 روز پس از شروع علائم نشان داد.

محققان در این مقاله نوشتند: “ما نشان داده‌ایم که ویروس SARS-Cow-2 حتی در بین افرادی که به دلیل کووید-19 بدون علامت یا با کیفیت پایین جان خود را از دست داده‌اند، به طور گسترده گسترش یافته است و این ویروس در بافت‌ها تکثیر شده است.” دیگران – ریه ها در ابتدای بیماری وجود دارند.

ما همچنین وجود عرصه‌های ویروسی را در چندین ناحیه آناتومیکی، از جمله مناطقی در مغز که تا 230 روز پس از علائم اولیه باقی می‌مانند، یافتیم. اگرچه علت آن هنوز مشخص نیست، اما محققان می گویند اندام های غیر تنفسی ممکن است پاسخ ایمنی کمتر موثری به ویروس داشته باشند.

محققان توضیح دادند که این پاکسازی کم در بافت غیر ریه ممکن است به دلیل یک پاسخ ایمنی ذاتی و تطبیقی ​​ضعیف تر در خارج از مجاری هوایی باشد. لازم به ذکر است که این مطالعه هنوز در دست بررسی است و به مرگ‌های ناشی از کوید می‌پردازد، نه مواردی که در حال حاضر کوید طولانی مدت دارند.

  خواستگار 40 ساله زن جوانی را فلج می کند!

با این حال، دانشمندان این اکتشافات را “قابل توجه” می دانند.

زیاد العلی، مدیر مرکز اپیدمیولوژی بالینی در سیستم سلامت سنت لوئیس برای امور کهنه سربازان که در این مطالعه شرکت نداشت، به بلومبرگ گفت: «این مطالعه بسیار مهم است.

برای مدت طولانی ما نمی دانستیم که چرا کووید طولانی مدت بر بسیاری از اندام ها تأثیر می گذارد و این مقاله کمی روشن می کند و ممکن است توضیح دهد که چرا کووید طولانی مدت در افراد مبتلا به بیماری خفیف یا بدون علامت نیز رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید