مالیات بر خانه های لوکس تنها 5 میلیارد!

در شرایطی که همچنان انتقادهایی مبنی بر کندی روند اخذ مالیات از خانه های لوکس وجود دارد، ارائه درآمد مالیاتی فصلی نشان می دهد که در این مدت تنها اندکی بیش از 5 میلیارد تومان مالیات از این واحدهای مسکونی اخذ شده است.

روند اخذ مالیات از خانه های مجلل مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و مسئولان به ویژه نمایندگان مجلس قرار گرفته است که از جمله انتقادات آنها می توان به پایین بودن نسبت مالیاتی نسبت به ارزش این خانه ها و کندی روند اخذ مالیات اشاره کرد.

در این زمینه حتی وزیر اقتصاد نیز از نبود ضمانت اجرایی برای اخذ مالیات از این واحدهای مسکونی گلایه کرد و از مجلس خواست ضمانت اجرایی برای این منظور تعیین کند.

بر این اساس، گزارش برداشت از بودجه دو ماهه امسال نیز نشان می‌دهد که کمترین میزان برداشت در سطوح درآمدی مالیات مسکن لوکس صفر درصد بوده است.

اما سازمان امور مالیاتی این انتقادات را بی اساس دانست و اعلام کرد با توجه به اولین سال اجرای این مالیات باید آمادگی و فرهنگ سازی در جامعه برای وصول آن فراهم شود.

در همین راستا، بررسی آخرین وضعیت اخذ مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد تومان در گزارش سه ماهه درآمد مالیاتی نشان می دهد که در این مدت معادل 5 میلیارد و 853 میلیون و 600 هزار تومان مالیات از واحدهای مسکونی گران قیمت اخذ شده است.

بر اساس این گزارش، نرخ مالیات سالانه خانه های لوکس به شرح زیر است:

1- در خصوص مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومانی; یک در هزار

  کدام گیاهان از حشرات در برابر انسان محافظت می کنند؟

2- در خصوص مازاد 15 تا 25 میلیارد تومانی; دو در هزار

3- در خصوص مازاد 25 تا 40 میلیارد تومانی; سه در هزار

4- در خصوص مازاد 40 تا 60 میلیارد تومانی; چهار در هزار

5- نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان و بیشتر پنج در هزار

دیدگاهتان را بنویسید