«مالدیو» ایران کجاست؟!

حتی تصور قدم زدن در جزایر خالی از سکنه نیز هیجان انگیز و اغراق آمیز است. جایی که بی هدف روی شن های ساحل پرسه میزنی و تا چشمت کار میکنی خودت و خودت باش.

جزیره ای که هیچ رد پای انسانی در آن دیده نمی شد. نه نشانی از جوامع کوچک و بزرگ کشاورزی و دامداری و صنعتی است و نه نشانی از زندگی روزمره مردم و کنش ها و واکنش هایی که در بستر زمان و مکان صورت می گیرد.

در این جزیره کویری همه چیز مثل روزی است که آدم و حوا به زمین رفتند و خود را در محاصره طبیعتی دیدند که هیچ تجاوزی در آن صورت نگرفت!

این قسمت از کره زمین که از آن صحبت می کنیم جزیره ای است که به «مالدیو ایران» معروف است و دلیل این نام گذاری امواج آرام و آرام، آبی فیروزه ای و دریای فوق العاده تمیز و ماسه های سفید است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. سواحل این کشور

جزیره مارو، شیدور و زبان محلی شاتوار همیشه در خلیج فارس و غرب استان هرمزگان قرار دارد و با وجود اینکه امکاناتی در آن وجود ندارد، سالانه گردشگران زیادی برای دیدن آن به غرب هرمزگان سفر می کنند. در این سفر کاغذی به ما بپیوندید…

جزیره ای به وسعت یک کیلومتر مربع

جزیره خالی از سکنه شیدور در نزدیکی سومین جزیره مسکونی بزرگ ایران یعنی جزیره لابان قرار دارد. گدازه حدود 81 کیلومتر مربع وسعت دارد و زمانی که آن را روی نقشه پیدا کنید می توانید نقطه سبز رنگ آن را ببینید که 1.5 کیلومتر است.

این نقطه سبز، جزیره خالی از سکنه شیدور است. مساحت این جزیره در حدود یک کیلومتر مربع است و طی چند دقیقه می توان جزیره را طی کرد. برای رسیدن به جزیره شیدور باید به منطقه پارسی در استان هرمزگان که قبلا گاوبندی نامیده می شد رسید و به سمت بندر مکم حرکت کرد.

  مراسم تشییع پیکر زهره فکور صبور برگزار شد

بندر مکم یکی از زیباترین جاده های ساحلی کشور را دارد و این بار جایی است که کوه ها به دریا ختم می شوند و بر فراز آن می توانید این چهارراه زیبا را ببینید. از بندر ماکام قایق هایی با قیمت 600 تا 800 هزار تن شما را به جزیره شیدور می برند و در ساعت مقرر شما را دنبال می کنند.

مارهای سیاه مرموز در مارا

اکوسیستم شیدور در ایران و حتی جهان بی نظیر است. گونه های جانوری این جزیره و دنیای زیر آب اطراف آن شگفت انگیز است و بد نیست بدانید که نام مارو از مارهای این جزیره گرفته شده است. مارهای سیاه اسرارآمیز که با شنیدن صدای شما به سرعت پنهان می شوند و احتمال دیده شدن آنها بسیار کم است.

این مارها اغلب در دل صخره هایی زندگی می کنند که به آب منتهی می شوند و به ندرت در مرکز جزیره و دور از صخره ها دیده می شوند.

این جزیره مرجانی است و وقتی در اطراف آن قدم بزنید یا در آب شنا کنید، طبیعت خارق العاده ای را خواهید دید که توسط مرجان ها ایجاد شده است. این مرجان ها زیستگاه بسیاری از گونه های ماهی و جانوری هستند و باید در هنگام غواصی و شنا مراقب باشید تا آنها را نشکنید.

انواع ماهی در چند قدمی ساحل

برای غواصی رایگان در جزیره نیازی نیست چند کیلومتر با ساحل فاصله داشته باشید و تا اعماق زیاد پایین بروید. همین که چند قدمی از ساحل فاصله گرفتید و سرتان را زیر آب فرو کردید، کافی است انواع ماهی های آب شور را ببینید.

  دلار به کانال 26 بازگشت

ماهی هایی که به صورت دسته جمعی حرکت می کنند و تنوع آنها به حدی است که هر لحظه گونه جدیدی جلوی چشمان شما ظاهر می شود و سپس در یک جهت شنا می کند. دیدن این صحنه ها شگفت انگیزترین کاری است که می توانید در تور این جزیره انجام دهید. شما در این دنیای فیروزه ای با گونه های بی شماری از حیوانات هستید که می توانید ساعت ها تماشا کنید.

مارها در جزیره مارو

دیدن توده ماهی جذاب ترین قسمت این سفر است

سفرهای ماهیگیری به ساحل نزدیک می شود. جذاب ترین قسمت این تجربه دیدن همان توده ماهی های بزرگ است که بدن خود را می پیچند و دم خود را در حین حرکت تکان می دهند. دیگر گونه های هیجان انگیز ماهی های زیر آب هستند که به صورت گروهی حرکت می کنند و به وضوح سفید و آبی هستند.

موجوداتی که گرد و کوچک هستند و با سرعت در کف آب راه می روند، گوشه نشین هستند، گوشه نشین ها گونه هایی از خرچنگ ها هستند که شکل و شمایل مفرح و چشمانی عجیب دارند. خوشبختانه ماهی مرکب کوچک با حرکات بسیار سریع را نیز خواهید دید و باید بدانید که این ماهی ها از خانواده اختاپوس ها هستند.

لاک‌پشت‌های دماغ عقابی در فصول خاصی برای تخم‌ریزی به ساحل می‌آیند و هنگام شیرجه و شنا مراقب خارپشت‌های دریایی بزرگ زیر آب هستند.

دنیای زیر آب را بدون تجهیزات تماشا کنید

غواصی در سواحل جنوبی ایران تجربه بی نظیری است، اما به عنوان فردی که تجربه غواصی در سواحل سواحل جنوبی کشور را داشته ام، می توانم به شما بگویم که هیچکس مانند غواصی در جزیره شیدور نیست. غواصی رایگان با تجهیزات سبک و کوچک انجام می شود و شامل تجهیزات سنگین و گران قیمت غواصی مانند کپسول اکسیژن نمی شود.

  علیرضا بیرانوند در راه ایران پیام بیرانوند به پرسپولیس

غواصی در شیدور به دلیل شرایط آب و هوایی گاهی نیازی به لباس غواصی ندارید و می توانید بدون تجهیزات دیگر آن را تجربه کنید.

اگرچه استفاده از این تجهیزات آسایش و امنیت را برای شما به ارمغان می‌آورد، اما همین که عینک غواصی باکیفیت تهیه کنید و از اسنورکل برای تنفس استفاده کنید، کافی است ساعت‌ها ناپدید شوید و بدون اینکه به شدت سقوط کنید یا نگران چیزی باشید، دنیای زیر آب را تماشا کنید.

سوغاتی های ممنوع

ساحل شیدور پر از صدف هایی است که یادبود آنها می تواند به تنوع زیستی منطقه آسیب جدی وارد کند. همانطور که گفته شد، زاهدان در جزیره زندگی می کنند، بنابراین وقتی او بزرگ شد، صدف های بزرگ تری را برای زندگی انتخاب می کند. زاهدان از گرمای خورشید بی تاب هستند و خیلی زود می میرند یا در دام می افتند.

صدف ها و همچنین مرجان های ساحلی سوغاتی های ممنوعه هستند و اگر روزی از این جزیره گذر کردید، چیزی جز عکس آن را به خاطر نیاورید. همچنین بهتر است با دیدن زباله های رها شده چند کیسه زباله همراه داشته باشید، آن ها را جمع آوری کنید و از ظاهر زشت جزیره جلوگیری کنید.

والیبال ساحلی را با خود ببرید!

کمپ شبانه جزیره چندین ماهه نیاز به مجوز دارد و اگر روزی قصد سفر به شیدور را دارید، دیگر جاذبه های طبیعی غرب هرمزگان و سواحل بی نظیر منطقه را از دست ندهید. با هر چیزی که نیاز دارید از جمله رختخواب، نوشابه، غذاهای اصلی و غیره در تور جزیره شرکت کنید و اگر دوست دارید از شن های گرم ساحل، والیبال ساحلی بالا و پایین بپرید، آن را به لیست تورهای جزیره خود اضافه کنید. .

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید