ماراتن کلاس تابستانی؛ تعطیلات منهای تاج

مریم طالشی| کلاس اسکیت، کلاس شنا، کلاس زبان، کلاس نقاشی و کلاس موسیقی. این لیستی از کلاس هایی است که فرزند خود را ثبت نام کرده اند.

یک تابستان چقدر باید طول بکشد، اما؟ البته تابستان امسال با تابستان های گذشته متفاوت است. به عبارت دقیق تر، با دو تابستان قبل تفاوت دارد. حالا همه می دانند که سایه تاج خیلی از بین رفته و دیگر نمی توانیم آن را بپذیریم و برای چند روز آینده برنامه ریزی کنیم.

روزهای پیشرو برای دانش آموزان، روزهای استراحت یا به اصطلاح اوقات فراغت است که می خواهند به بهترین و مفیدترین شکل سپری کنند.

والدین هم همین را می خواهند، به طوری که گاهی اوقات در بهینه سازی اوقات فراغت دانش آموزان افراط می کنند. درست مانند والدینی که ابتدا درباره آنها صحبت کردیم و در پاسخ به اینکه چرا فرزندتان را در کلاس های زیادی ثبت نام کردید، پاسخ آنها این بود: “اشکال ندارد”.

بچه دو سال است که در خانه است و پشت همه چیز است. در این دو سال به خاطر تاج در هیچ رشته و کلاسی ثبت نام نکردیم و حالا باید جبران کنیم.»

جبران غیبت دو ساله دانشجویان از اوقات فراغت البته این روزها تا حدودی رایج شده است. همه در تلاشند تا تابستان آینده روزهای بهتری را برای فرزندشان بیاندیشند تا با بیماری عروق کرونر قلب مقابله کنند.

«فکر می‌کنم دانش‌آموزانی که در تابستان از فعالیت‌های فوق برنامه دوری می‌کنند، آنها را به فعالیت‌های قرنطینه‌ای مانند بازی‌های خانگی و بازی‌های آنلاین عادت داده‌اند و این اصلاً خوب نیست. به عنوان مادر یک دانش آموز 11 ساله دوست دارم دخترم در فضاهای عمومی شرکت کند و آموزش های لازم را با همسالانش ببیند.

دختر من همیشه در کلاس‌هایی برای والدین شرکت می‌کرد که در دوران سلطنت نمی‌توانست در آن‌ها شرکت کند. دوره هایی مانند سرامیک و مجسمه سازی که او را بسیار مورد توجه قرار داده است. امسال هم تصمیم گرفتم او را در یکی دو کلاس دیگر ثبت نام کنم، چون خودش سلیقه زیادی دارد و می خواهد در دوره های مختلف شرکت کند.

البته ترجیح این است که این دوره ها بیشتر سرگرم کننده باشند تا آموزشی. در این مدت بچه ها به خاطر درس ها خیلی تحت فشار بودند و بهتر است تابستان امسال را به خوشی سپری کنند. در اطراف خود والدینی را می بینم که به نظر می رسد برای ثبت نام فرزندان خود در کلاس های مختلف با هم رقابت می کنند و به نظر می رسد کسانی که فرزندان خود را در کلاس های بیشتری ثبت نام می کنند به اوقات فراغت فرزندشان اهمیت بیشتری داده اند.

  پنج مرحله ساده برای رسیدن به شغل عالی

قبل از تاج هم اینطور بود، اما الان به نظر می رسد حسرتی بین خانواده ها وجود دارد که ناشی از دوری از این فضا در زمان تاج است، وگرنه خود بچه ها با اینکه دوست دارند اوقات فراغت خود را با همسالان خود بگذرانند، به دنبال این هستند. شرکت “آنها در بسیاری از دوره ها نیستند.”

البته برخی از والدین برای تابستان امسال روال قبلی، قبل از تاج گذاری را رعایت کردند. “پسرم همیشه بهترین تابستان را قبل از تاج دارد. البته همه آنها کلاس های آموزشی و برنامه های تفریحی نبود، بلکه معمولا در کلاس های زبان و فوتبال شرکت می کرد و بسیار مشتاق حضور در این دو کلاس آموزشی بود.

کلاس های تابستانی

وی ادامه داد: در دو سال اخیر هیچ کلاسی شرکت نکرده و از این فضا دور بوده است، اما امسال دوره های زبان و فوتبال مجددا ثبت نام شده و تابستان را طبق معمول با او سپری می کند.

پدری که این را می گوید معتقد است که دانش آموزان نباید از تنوع فعالیت های فوق برنامه خسته شوند، زیرا شرایط قلبی برای همه وجود دارد و این تصور که فرزند ما از دیگران عقب است نمی تواند صحت داشته باشد و باید در این زمینه با توجه به کلاس و ادامه مطلب باشد. تحقیق باید بر روی لایه های مختلف انجام شود.

وی ادامه می دهد: بسیاری از این کلاس ها به درخواست والدین است و خود کودک مجبور نیست به آن علاقه مند باشد. بیشتر اوقات درباره خرده فرهنگ های ما و چشم ها و همه چشم هایی است که بین خانواده ها وجود دارد.

خود بچه ها اینطور نیستند و می خواهند در اوقات فراغت اوقات خوشی را با دوستانشان بگذرانند و همین تربیتی که به این شکل می بینند برایشان خوشایند است و آنها را شاد و سرحال می کند. به عنوان مثال پسرم وقتی به کلاس فوتبال می رود علاوه بر تمرین به فعالیت بدنی می پردازد و انرژی اش تحلیل می رود و در سال تحصیلی جدید می تواند با قدرت و انرژی بیشتری شروع به یادگیری کند.

  پیراهن شماره 10 تیم ملی بر تن شکارچی + عکس

بازی همیشه بخشی از اوقات فراغت است و به هیچ وجه نمی توان آن را از کودک جدا کرد. بر این اساس برخی از والدین ترجیح می دهند فرزندشان بیشتر اوقات فراغت خود را با بازی های سرگرم کننده بگذراند. مادر دو کودک 7 و 9 ساله گفت: فکر نمی کنم نیازی به ثبت نام بچه ها در انواع کلاس ها در تابستان باشد، اما در عوض باید به کودک فرصت بازی داده شود.

به خصوص در سال جاری با توجه به بیماری عروق کرونر قلب گذشته، باید به کودکان فرصت بیشتری داد تا از تابستان لذت ببرند و به فعالیت بدنی در فضای باز تشویق شوند، زیرا هر چه کودک در خانه داشته باشد، امکانات تفریحی و تفریحی را می توان جایگزین کرد. بازی در محیطی مثل پارک با بچه های دیگر نیست.»

وقت آزاد گاهی از همه خواسته می شود به جز خود دانش آموزان. وقتی نوبت به اوقات فراغتشان می رسد، بهتر است در این مورد از آنها بپرسید و نظرشان را جویا شوید.

آرتین 13 ساله می گوید: نسبت به سال گذشته زمان زیادی را صرف اوقات فراغت خود می کنم. من سال‌ها در کورونا به خواندن کتاب، نوشتن داستان‌های کوتاه درباره خودم، صحبت با دوستان و بازی‌های رایانه‌ای گذراندم. “من می توانم دوباره با دوستانم باشم.”

مانا 9 ساله هم می خواهد کلاس نقاشی برود چون به قول خودش دوست دارد چهره ها را نقاشی کند و خوب بلد نیست. او می گوید: «در خانه خیلی تمرین کردم و مراحل را در اینترنت دیدم، اما هنوز خیلی خوب یاد نگرفته ام و دوست دارم به کلاس نقاشی بروم. من برای یک کلاس نقاشی ثبت نام کردم و کلاس من از دوم جولای شروع می شود و بسیار خوشحالم.

  خداحافظ الکس

همچنین برای محمد 10 ساله بسیار خوب است که امسال می تواند به یک باشگاه ورزشی برود و با دوستانش بازی کند. زمانی که کرونا بود، نمی‌توانستیم به راحتی از خانه بیرون برویم و بازی کنیم. اگر برویم باید همیشه ماسک بزنیم و بازی کردن خیلی سخت بود و باید خیلی زود به خانه می رفتیم زیرا پدر و مادرمان اجازه نمی دهند زیاد بازی کنیم. بیشتر ورزش کنید و من امسال برای جبران تاج در آن زمان بازی می کنم.”

کلاس های تابستانی

شیلین 12 ساله هم برای خودش برنامه های زیادی دارد. او گفت: قبل از اینکه کرونا بیاید، به این فکر نمی‌کردیم که تعطیلات چقدر خوب بود و چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. وقتی کرونا آمد و ما در خانه ماندیم، دوست داشتیم کرونا زودتر تمام شود تا بتوانیم بیرون برویم، به مدرسه برویم و دوستانمان را مثل قبل ببینیم.

وقتی برای امتحان به مدرسه می رفتم، بعضی از همکلاسی هایم را نمی شناختم و آنها هم مرا نمی شناختند، چون تازه به آن مدرسه رفته بودم و فقط همدیگر را آنلاین می دیدیم.

گفتند ما فکر می کنیم برای عکس شما خیلی کوچک است، اما حالا دیدیم که بلند است و این برای من خیلی خنده دار بود. «ما الان می‌توانیم همدیگر را ببینیم و حتی تابستان‌ها با هم دور بزنیم و دسته‌جمعی با مادرمان به پارک برویم، زیرا آنها هم مثل ما با هم دوست شده‌اند.

پویا 11 ساله نیز بسیار خوشحال است که می تواند دوباره به مدرسه فوتبال برود. او می گوید: «یک بار در همان تاج که باشگاه افتتاح شد، باید دوباره فوتبال بازی می کردیم و اسممان را می نوشتیم، اما دوباره تعطیل شد و من خیلی ناراحت شدم.

اکنون می دانم که می توانیم ایمن بازی کنیم و آماده باشیم.» تعطیلات پیش رو برای دانش آموزان و والدین با دو سال گذشته متفاوت است. آنها مانند سایر مردم، دو سال سخت را در تاج و تخت سپری کردند، درس خواندند و اکنون تابستانی فرا می رسد که می خواهند از آن نهایت استفاده را ببرند. تابستان منهای تاج.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید