ماجرای حذف دانشجویان نظامی توسط دانشجویان دکتری

وزیر علوم با تاکید بر اینکه سربازی دانشجویان دکتری حذف نمی شود، گفت: از سال آینده دانشجویان دکتری می توانند به جای سربازی روی طرحی کار کنند که مشکل جامعه را حل کند.

دکتر محمدعلی زلفی گل در بیانیه‌ای گفت: بر اساس رایزنی‌هایی که با ستاد کل نیروهای مسلح داشته‌ایم و برای استفاده بهتر از توانمندی‌های فارغ‌التحصیلان و یا دانشجویان دکتری، این افراد می‌توانند به‌جای طرح فوق دکتری اقدام کنند. به خدمت سربازی اعزام شوند.»

وی ادامه داد: توافقات اولیه روی این طرح انجام شده است، مقرر شد رویه های خاصی تدوین شود که در آینده نزدیک نوشته می شود.

وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه سربازی دانشجویان دکتری در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لغو نمی شود، خاطرنشان کرد: در صورت تمایل دانشجویان دکتری می توانند در صورت تایید، طرح متناسب با نیاز جامعه را با راهنمایی استاد ارائه دهند. توسط ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان دانشجوی دکتری روی این طرح کار می کنند و این فعالیت جایگزین خدمت سربازی محسوب می شود.

وزیر علوم یادآور شد: اعتبارات لازم برای طرح دکتری در نظر گرفته شده و امیدواریم این طرح به مرحله عملیاتی برسد.

وی گفت: سالانه حدود 5 تا 6 هزار دانشجوی دکتری داریم که باید به سربازی اعزام شوند. به جای سرباز روی طرحی کار کنید که مشکل جامعه را حل کند.

وزیر علوم در پایان با اشاره به حقوق مشمولان این طرح خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم اتخاذ شده حقوق این افراد حدود یک سوم تا یک ثانیه دانشجویان عادی دکتری خواهد بود.

  برجام یکی از ارکان برنامه بروکسل است

دیدگاهتان را بنویسید