ماجرای انفجار در بازار گل محلی

مرجان همایونی| آتش سوزی بازار گل محلاتی تهران با دو کشته و معلول و پنج مجروح به پایان رسید، اما پزشکی قانونی تیمی 9 نفره را برای بررسی علت اصلی این حادثه تعیین کرده تا در اسرع وقت نتیجه را اعلام کنند.

پر کردن بالون ها با گاز هلیوم هنوز یک قربانی است. حدود یک هفته پیش انفجار بطری های گاز هلیوم در منطقه کالای مرغی تهران دو کشته برجای گذاشت و اکنون این بار پرکردن بالن های هلیوم در بازار گل محلاتی دو کشته و پنج مجروح و معلول برجای گذاشته است.

ساعت 2:50 بامداد پنجشنبه 3 دی ماه، خبری مبنی بر وقوع انفجار و آتش سوزی در چند غرفه و مغازه در بازار گل محلاتی به آتش نشانی، پلیس و اورژانس اعلام شد. بلافاصله نیروهای آتش نشانی با یک دستگاه تانکر آب به محل حادثه اعزام شدند و با شروع عملیات آتش سوزی، با بررسی های اولیه مشخص شد که افرادی در کابین ها حضور داشتند، عوامل شهرداری تهران در همان دقایق اولیه حادثه در محل حاضر شدند. آتش نشانان پس از اطفای حریق و ایمن سازی محل، جسد مرد جوانی را پیدا کردند و مجروحان را به بیمارستان ها منتقل کردند.

در پی سیگنال آتش سوزی مرگبار در بازار گل محلاتی، بازپرس مصطفی واحدی و تیم بررسی صحنه جرم راهی بازار گل محلاتی شدند.

در تحقیقات اولیه مشخص شد پس از انفجار مرد جوانی زیر آوار مانده و مرد دیگری که هر دو پایش قطع شده بود به بیمارستان منتقل شد. جسد مرد جوانی که زیر آوار گیر کرده بود پیدا شد و مجروح در بیمارستان جان باخت.

  نقض حریم هوایی یونان توسط پهپاد ارتش ترکیه

بررسی‌ها نشان می‌دهد دو قربانی این حادثه افرادی بودند که بالن‌های هلیومی را در کابین دوم از سه کابین آتش‌گرفته بودند. در تحقیقات انجام شده هویت دو قربانی که دو مرد حدودا 30 ساله بودند مشخص شد.

در حالی که در این حادثه 4 مرد و یک زن دیگر مجروح شدند، یک نفر قطع شد اما وضعیت جسمانی آنها خوب است. بازپرس شعبه یازدهم دادسرای کیفری صوفیه دستور پلمب قسمت جنوبی بازار گل را صادر کرد، بدین ترتیب به جز تاجر، موکل اجازه ورود به این قسمت را ندارد.

یک کارشناس 9 نفره تعیین کنید

پزشکی قانونی با صدور احضاریه و استعلام از هیئت بازار گل، نحوه عملکرد بازار گل، شناسایی افرادی که سیلندرها را جابجا کردند، شناسایی شرکت های جابجایی سیلندر و تحقیق از کارکنان سیلندرها را صادر کرد.

همچنین به دستور پزشکان قانونی، کمیسیون 9 نفره کارشناسی تشکیل شد که صبح روز جمعه ساعاتی پس از وقوع آتش سوزی مرگبار در بازار گل، در محل حاضر شدند و به بررسی علل حادثه پرداختند و از محل بازدید کردند. . تحقیقات برای شناسایی و شناسایی عاملان آتش سوزی بازار رنگ محلاتی به دستور عوامل جنایی ادامه دارد.

کپسول آتش نشانی نیم ساعت

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره این حادثه به خبرنگار ایرانی گفت: مهار آتش حدود نیم ساعت طول کشید، اما عملیات کشف و تخلیه زمان برد. آتش به برخی از بالکن ها و نیم طبقه تعدادی از کابین ها (حدود 20 غرفه) سرایت کرد و ازدحام زیادی در بازار گل وجود داشت که خوشبختانه آسیبی به آنها وارد نشد.

  زمان تقریبی پایان جنگ اوکراین را اعلام کنید!

در این حادثه 3 فروشگاه تخریب و سه غرفه حاوی اقلامی از قبیل لوازم تولد، بادکنک و … به آتش کشیده شد. شواهد اولیه حاکی از آن است که این حادثه ناشی از انفجار کپسول هایی است که باعث باد شدن بالون شده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: دلیل اصلی این حادثه قطعا سهل انگاری است. غرفه های بازار گل از گچ پیش ساخته و سقف آنها شیروانی بود. سقف های بسیار بی کیفیت با انبارهای پر از ابزار و جعبه های گل.

بررسی ها نشان می دهد شهرداری بارها در خصوص بلاتکلیفی بازار گل محلی به آنها هشدار داده است اما به این هشدارها توجهی نشده است.

بررسی سریع علل تصادف

دادستان و سپاه تهران نیز به همراه معاونش در حادثه بازار گل شهید محلاتی حضور داشتند. علی صالحی در محل حضور یافت و دستور فوری صادر کرد و بر این اساس مقرر شد تیم کارشناسی در محل حضور داشته باشند تا موضوع را بررسی و اظهار نظر کنند.

هشدار ایمنی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران از بلاتکلیفی مجموعه بازار گل محلاتی و هشدارهای قبلی در این زمینه خبر داد. جعفر تشکری هاشمی گفت: یک ماه پیش در بازدید از بازار گل شهید محلاتی نسبت به نبود امنیت و ساختار مناسب این بازار، احتمال ریزش و ازدحام جمعیت هشدار دادم. تاجران بازار گل محلاتی می گویند انفجار کپسول های هلیوم عامل این حادثه مرگبار بوده است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید