لیگ 22; جذاب ترین فصل لیگ برتر!

برگزاری قرعه کشی لیگ برتر و مشخص شدن برنامه لیگ بیست و دوم نشان می دهد که فصل آینده فوتبال ایران با حداکثر هیجان آغاز خواهد شد.

استقلال – سپاهان; آیا می توانیم افتتاحیه جذاب تری را تصور کنیم؟ مدافع عنوان قهرمانی در اولین گام باید به مصاف دیگر رقیب همیشگی فوتبال ایران یعنی سپاهان برود. این دیدار تقابل دو مربی جدید پرتغالی در فوتبال ایران خواهد بود.

ریکاردو ساپینتو از هموطنش خوزه مورایس روی نیمکت استقلال استقبال خواهد کرد. همان ابتدای لیگ با چنین مسابقاتی آغاز می شود تا فوتبالدوستان از همان ابتدا هیجان و حساسیت را احساس کنند. برنامه مسابقات و شروع هیجان انگیز البته تنها دلیل لحظه شماری تا شروع لیگ نیست. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود بسیاری لیگ بیست و دوم را بهترین لیگ چند وقت اخیر پیش بینی کنند.

تهاجم بیگانه

درهای فوتبال ایران دوباره به روی مربیان و بازیکنان خارجی باز شده است. با گذشت یک سال از لغو قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی، اکثر باشگاه ها برای تقویت مهارت خود به سراغ مربیان و بازیکنان خارجی رفته اند.

استقلالی ها برای فرهاد مجیدی از پرتغال جانشینی به خدمت گرفتند و امیدوارند ریکاردو ساپینتو پرتغالی قهرمانی را تکرار کند. سپاهان بعد از چندین سال دوری از قهرمانی حالا یک سرمربی بزرگ را روی نیمکت خود می بیند.

خوزه مورایس پرتغالی پس از قهرمانی در لیگ های کره جنوبی و عربستان، حالا برای قهرمانی دیگر در آسیا در اصفهان به سر می برد. مربی ای که سال ها دستیار ژوزه مورینیو در تیم های مختلف بوده و اصفهانی ها از او انتظار زیادی دارند.

  آیا سفرهای نوروزی 1401 ممنوع است؟

تراکتور برای صعود دوباره با سرمربی سرشناس و پرافتخار قرارداد بست. قربان بردیف، سرمربی سرشناس فوتبال روسیه که سال ها سرمربی سردار آزمون در مسابقات قهرمانی روسیه بود، حالا می خواهد با عقد قراردادی 5 ساله، هیجان را در ورزشگاه تبریز به سکوها بازگرداند.

این سه تیم به غیر از سرمربیان خارجی، چند بازیکن خارجی باکیفیت نیز در ترکیب خود دارند. به نظر می رسد بازیکنان خارجی دیگری نیز در ادامه فصل جذب شوند.

در میان تازه واردان خارجی بازیکنان معروفی هستند. مانوئل فرناندس هافبک سپاهان یکی از معروف ترین بازیکنان خارجی است که به فوتبال ایران آمده است. بازیکن سابق تیم ملی پرتغال که سابقه بازی در تیم های بزرگی مانند اورتون، والنسیا و بنفیکا را دارد.

پرسپولیس در گرفتن خارجی ها کوتاهی نکرد. یحیی گل محمدی با تغییر کادر فنی خود توانست دوباره قهرمانی را به دست آورد و حالا با دستیاران خارجی در تلاش است تا ناکامی فصل گذشته را جبران کند. این تیم قصد دارد یکی دو مهاجم خارجی به خدمت بگیرد.

گلگهار سیرجان، فولاد خوزستان، آلومینیوم اراک و مس رفسنجان نیز در این حوزه بیکار نبودند. حضور این تعداد مربی و بازیکن خارجی در لیگ بیست و دوم نوید مواجهه با بازی های با کیفیت را می دهد.

سال قهرمانی جهان و بازگشت لژیونرها

فصل آینده فوتبال در تمام مسابقات قهرمانی جهان یک ویژگی متمایز دارد. جام جهانی 2022 قطر برخلاف فصول گذشته در پاییز برگزار می شود. حضور در جام جهانی در میانه های لیگ قطعا باعث می شود بازیکنانی که به فکر حضور در جام جهانی هستند تلاش کنند تا در چند ماه آینده بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند.

  کدام پسر ناصرالدین شاه انقلاب اسلامی را دید؟!

اصل این سوال می تواند کیفیت بازی ها را افزایش دهد. از سوی دیگر این حضور در جام جهانی عاملی شد تا چند لژیونر ایرانی از حضور در اروپا محروم شوند. آنها به جای نیمکت نشینی در تیم های خارجی خود ترجیح دادند به طور منظم در لیگ ایران بازی کنند و شانس خود را برای حضور در تیم ملی یا بازی منظم افزایش دهند. علیرضا بیرانوند به پرسپولیس بازگشت، مرتضی پورعلیگنجی نیز با پرسپولیس قرارداد امضا کرد.

کاوه رضایی از لیگ بلژیک به استقلال آمد. رامین رضایان سپاهان را به قطر برگزید. اشکان دژاگه و فرشید اسماعیلی به فولاد رفتند. گفته می شود محمد محبی به استقلال می رود و تراکتور هم یکی دو لژیونر می آورد. حضور این چهره های آشنا قطعا لیگ ایران را بیش از پیش جذاب خواهد کرد.

دوره قهرمانی

پرسپولیس پس از پنج قهرمانی متوالی در لیگ، فصل گذشته قهرمانی را به استقلال واگذار کرد. پرسپولیس در حال حاضر یک بمب انگیزه برای این فصل است. گل محمدی تیمش را کاملا متحول کرد و بازیکنان سرشناسی آورد تا نقاط ضعفش را برطرف کند.

استقلال قطعا می خواهد دوباره قهرمان شود. سپاهان با سرمربی شایسته و خرید بازیکنان درجه یک ترکیبی قدرتمند آماده کرده است. سه تیم تراکتور، گل گهر و فولاد را اصلا نباید از نظر دور داشت. کسب عنوان قهرمانی و کسب رتبه بالا برای هیچ تیمی آسان نخواهد بود.

کپر رفسنجان، آلومینیوم اراک و ذوب آهن نیز در فصل گذشته نشان دادند که پتانسیل بالایی دارند. بازگشت ملوان به لیگ برتر از دیگر نکات جذاب لیگ بیست و دوم است. تقابل این تیم های رقابتی و باکیفیت، مسابقات جذابی را رقم خواهد زد.

  پاستا را به روشی خوشمزه تر بپزید

بازگشت هواداران

حضور تماشاگران در ورزشگاه ها از هفته های پایانی فصل قبل از سر گرفته شده و برخی از مسابقات در هفته های پایانی حتی در استادیوم های پر برگزار شده است. درست است که شیوع مجدد کرونا تردیدهایی را برای حضور تماشاگران در فصل آینده ایجاد کرده است، اما طبق گفته مسئولان سازمان لیگ حداقل 30 درصد از ظرفیت ورزشگاه ها در ابتدای لیگ استفاده می شود.

برگزاری مسابقات در ورزشگاه سوت و کور یکی از دلایل کاهش مسابقات در دو فصل گذشته عنوان شد. بعید است فصل آینده با ورزشگاه های خالی روبرو شویم و این مشکل می تواند عاملی برای داغ شدن مسابقات شود.

برنامه ریزی بهتر

فصل گذشته لیگ برتر از نظر برنامه یکی از ضعیف ترین فصل ها بود. چندین بازی برگزار شد و برخی از تیم ها کاملا در خانه بودند. لیگ قهرمانان آسیا 2023 در نیمه دوم سال جاری برگزار می شود. مسابقات لیگ قهرمانان 2022 فولاد تنها بازی های آسیایی است که تیم های ایرانی در لیگ بیست و دوم دارند و همین موضوع می تواند به برگزاری منظم بازی ها منجر شود.

حضور تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا معمولا یکی از دلایل بی نظمی مسابقات بود که در لیگ آینده اتفاقی نخواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید